IV.1) OPIS IV.1.1) Tryb udzielenia zamówienia: Przetarg nieograniczony IV.1.2) Zamawiający żąda wniesienia wadium: Tak
Informacja na temat wadium
1. Ustala się wadium w wysokości 7.000 zł (słownie: siedem tysięcy złotych). 2. Wykonawca wnosi wadium przed upływem terminu składania ofert. 3. Wykonawca wnosi wadium w pieniądzu, na konto Zamawiającego: ING BANK ŚLĄSKI SA Oddział w Kostrzynie nr rachunku: 21 1050 1520 1000 0024 2874 0381 lub w jednej z poniżej podanych form: a) w poręczeniach bankowych lub poręczeniach spółdzielczej kasy oszczędnościowo – kredytowej, z tym że poręczenie kasy jest zawsze poręczeniem pieniężnym, b) w gwarancjach bankowych, c) w gwarancjach ubezpieczeniowych, d) poręczeniach udzielanych przez podmioty, o których mowa w art. 6 b ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (tj. Dz. U. z 2018 r., poz. 110). 4. W przypadku wnoszenia wadium w pieniądzu ustaloną kwotę należy przekazać przelewem na konto Zamawiającego, przy czym za termin wniesienia wadium w formie przelewu pieniężnego przyjmuje się termin uznania na rachunku Zamawiającego przed upływem terminu składania ofert (tj. przed upływem dnia i godziny wyznaczonej jako ostateczny termin składania ofert). Potwierdzoną za zgodność kserokopię dowodu zapłaty wadium należy dołączyć do oferty. 5. W przypadku wnoszenia wadium w pozostałych dopuszczalnych formach, kopię poświadczoną za zgodność z oryginałem należy dołączyć do oferty. Oryginał wniesienia wadium należy złożyć w siedzibie Zamawiającego (sekretariat) przed upływem terminu składania ofert. Wadium musi być zabezpieczone na okres 30 dni, licząc od upływu terminu składania ofert. Oferta zabezpieczona na krótszy okres niż wymagany zostanie odrzucona. 6. Dokument w formie poręczenia lub gwarancji powinien zawierać stwierdzenie, że jest ono nieodwołalne i że na pierwsze pisemne żądanie Zamawiającego wzywające do zapłaty wadium, zgodnie z warunkami przetargu, następuje jego bezwarunkowa wypłata bez jakichkolwiek zastrzeżeń. 7. Zamawiający zwraca niezwłocznie wadium zgodnie z art. 46 ustawy pzp. 8. Zamawiający zatrzymuje wadium wraz z odsetkami zgodnie z art. 46 ustawy pzp. 9. Złożenie oferty niezabezpieczonej akceptowaną formą wadium wskazaną w ust. 3 będzie skutkować odrzuceniem oferty Wykonawcy z postępowania.
IV.1.3) Przewiduje się udzielenie zaliczek na poczet wykonania zamówienia: Nie
Należy podać informacje na temat udzielania zaliczek:
IV.1.4) Wymaga się złożenia ofert w postaci katalogów elektronicznych lub dołączenia do ofert katalogów elektronicznych: Nie
Dopuszcza się złożenie ofert w postaci katalogów elektronicznych lub dołączenia do ofert katalogów elektronicznych:
Nie
Informacje dodatkowe:
IV.1.5.) Wymaga się złożenia oferty wariantowej: Nie
Dopuszcza się złożenie oferty wariantowej
Nie
Złożenie oferty wariantowej dopuszcza się tylko z jednoczesnym złożeniem oferty zasadniczej:
Nie
IV.1.6) Przewidywana liczba wykonawców, którzy zostaną zaproszeni do udziału w postępowaniu (przetarg ograniczony, negocjacje z ogłoszeniem, dialog konkurencyjny, partnerstwo innowacyjne) Liczba wykonawców
Przewidywana minimalna liczba wykonawców
Maksymalna liczba wykonawców
Kryteria selekcji wykonawców:
IV.1.7) Informacje na temat umowy ramowej lub dynamicznego systemu zakupów: Umowa ramowa będzie zawarta:
Czy przewiduje się ograniczenie liczby uczestników umowy ramowej:
Przewidziana maksymalna liczba uczestników umowy ramowej:
Informacje dodatkowe:
Zamówienie obejmuje ustanowienie dynamicznego systemu zakupów:
Adres strony internetowej, na której będą zamieszczone dodatkowe informacje dotyczące dynamicznego systemu zakupów:
Informacje dodatkowe:
W ramach umowy ramowej/dynamicznego systemu zakupów dopuszcza się złożenie ofert w formie katalogów elektronicznych:
Przewiduje się pobranie ze złożonych katalogów elektronicznych informacji potrzebnych do sporządzenia ofert w ramach umowy ramowej/dynamicznego systemu zakupów:
IV.1.8) Aukcja elektroniczna Przewidziane jest przeprowadzenie aukcji elektronicznej (przetarg nieograniczony, przetarg ograniczony, negocjacje z ogłoszeniem) Nie Należy podać adres strony internetowej, na której aukcja będzie prowadzona:
Należy wskazać elementy, których wartości będą przedmiotem aukcji elektronicznej: Przewiduje się ograniczenia co do przedstawionych wartości, wynikające z opisu przedmiotu zamówienia: Nie Należy podać, które informacje zostaną udostępnione wykonawcom w trakcie aukcji elektronicznej oraz jaki będzie termin ich udostępnienia:
Informacje dotyczące przebiegu aukcji elektronicznej:
Jaki jest przewidziany sposób postępowania w toku aukcji elektronicznej i jakie będą warunki, na jakich wykonawcy będą mogli licytować (minimalne wysokości postąpień):
Informacje dotyczące wykorzystywanego sprzętu elektronicznego, rozwiązań i specyfikacji technicznych w zakresie połączeń:
Wymagania dotyczące rejestracji i identyfikacji wykonawców w aukcji elektronicznej:
Informacje o liczbie etapów aukcji elektronicznej i czasie ich trwania:
Czas trwania:
Czy wykonawcy, którzy nie złożyli nowych postąpień, zostaną zakwalifikowani do następnego etapu:
Warunki zamknięcia aukcji elektronicznej:
IV.2) KRYTERIA OCENY OFERT IV.2.1) Kryteria oceny ofert: IV.2.2) Kryteria Kryteria | Znaczenie |
Cena | 60,00 |
IV.2.3) Zastosowanie procedury, o której mowa w art. 24aa ust. 1 ustawy Pzp (przetarg nieograniczony)
Tak IV.3) Negocjacje z ogłoszeniem, dialog konkurencyjny, partnerstwo innowacyjne IV.3.1) Informacje na temat negocjacji z ogłoszeniem Minimalne wymagania, które muszą spełniać wszystkie oferty:
Przewidziane jest zastrzeżenie prawa do udzielenia zamówienia na podstawie ofert wstępnych bez przeprowadzenia negocjacji
Przewidziany jest podział negocjacji na etapy w celu ograniczenia liczby ofert:
Należy podać informacje na temat etapów negocjacji (w tym liczbę etapów):
Informacje dodatkowe
IV.3.2) Informacje na temat dialogu konkurencyjnego Opis potrzeb i wymagań zamawiającego lub informacja o sposobie uzyskania tego opisu:
Informacja o wysokości nagród dla wykonawców, którzy podczas dialogu konkurencyjnego przedstawili rozwiązania stanowiące podstawę do składania ofert, jeżeli zamawiający przewiduje nagrody:
Wstępny harmonogram postępowania:
Podział dialogu na etapy w celu ograniczenia liczby rozwiązań:
Należy podać informacje na temat etapów dialogu:
Informacje dodatkowe:
IV.3.3) Informacje na temat partnerstwa innowacyjnego Elementy opisu przedmiotu zamówienia definiujące minimalne wymagania, którym muszą odpowiadać wszystkie oferty:
Podział negocjacji na etapy w celu ograniczeniu liczby ofert podlegających negocjacjom poprzez zastosowanie kryteriów oceny ofert wskazanych w specyfikacji istotnych warunków zamówienia:
Informacje dodatkowe:
IV.4) Licytacja elektroniczna Adres strony internetowej, na której będzie prowadzona licytacja elektroniczna:
Adres strony internetowej, na której jest dostępny opis przedmiotu zamówienia w licytacji elektronicznej:
Wymagania dotyczące rejestracji i identyfikacji wykonawców w licytacji elektronicznej, w tym wymagania techniczne urządzeń informatycznych:
Sposób postępowania w toku licytacji elektronicznej, w tym określenie minimalnych wysokości postąpień:
Informacje o liczbie etapów licytacji elektronicznej i czasie ich trwania:
Czas trwania:
Wykonawcy, którzy nie złożyli nowych postąpień, zostaną zakwalifikowani do następnego etapu:
Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w licytacji elektronicznej:
Data:
godzina:
Termin otwarcia licytacji elektronicznej:
Termin i warunki zamknięcia licytacji elektronicznej:
Istotne dla stron postanowienia, które zostaną wprowadzone do treści zawieranej umowy w sprawie zamówienia publicznego, albo ogólne warunki umowy, albo wzór umowy:
Załącznik nr 4 WZÓR UMOWY U M O W A NR ZP...........2020/PN o wykonanie robót budowlanych zawarta w dniu ….............................2020 r. w Kostrzynie pomiędzy: Gminą Kostrzyn, w imieniu której działa Zakład Komunalny w Kostrzynie, ul. Poznańska 2, 62-025 Kostrzyn, powołany na mocy Uchwały Nr XXX/273/05 Rady Miasta i Gminy Kostrzyn z dnia 27 października 2005 r. o nr NIP 786-10-01-097, REGON 632023635, reprezentowany przez: mgr Kingę Czechowską - Dyrektora zwaną dalszej części umowy Zamawiającym a …......................................................................................................................................................................................................................................................................................................... reprezentowaną przez: zwaną dalej Wykonawcą, zawarto umowę o następującej treści: § 1 1. Na podstawie przepisu art. 67 ust. 1 pkt. 6 ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. - Prawo zamówień publicznych (tj. Dz. U. z 2019 r. poz. 1843) Wykonawca zobowiązuje się wykonać zamówienie polegające na wykonaniu Wymiany sieci wodociągowej wraz z przyłączami w ul. Estkowskiego w Kostrzynie. 2. Szczegółowy zakres robót budowlanych będących przedmiotem niniejszej umowy został określony w ofercie Wykonawcy z dnia …........2020 r. na powtórzenie robót podobnych, sporządzonej przy uwzględnieniu ofertowych cen jednostkowych określonych przez Wykonawcę w kosztorysie ofertowym. § 2 1. Wykonawca otrzymał od Zamawiającego formularz zawierający SIWZ wraz z załącznikami, który stanowi integralną część niniejszej umowy. 2. Zakres prac objętych niniejszą umową został szczegółowo określony w pkt. III SIWZ oraz w: a)Projekcie budowlano – wykonawczym (branża wod.) stanowiącym załącznik do opisu przedmiotu zamówienia. b)Specyfikacji Technicznej Wykonania i Odbioru Robót – stanowiącym załącznik do opisu przedmiotu zamówienia. c)Przedmiarach robót i kosztorysach ofertowych stanowiącymi załączniki do oferty. 3. Do zadań Wykonawcy należeć będzie również: 1)Sprawowanie funkcji kierownika budowy i kierowników robót w zakresie określonym w obowiązujących przepisach oraz organizowanie niezbędnych konsultacji technicznych w celu wprowadzania zmian projektowych w ramach pełnionego przez projektanta nadzoru autorskiego. 2)Realizacja inwestycji zgodnie ze Specyfikacją Techniczną Wykonania i Odbioru Robót, SIWZ, projektem, przepisami i obowiązującymi Polskimi Normami i normami branżowymi oraz zasadami wiedzy technicznej i sztuki budowlanej. 3)Zapewnienie prawidłowej jakości wykonywanych robót, wbudowanych wyrobów budowlanych (egzekwowanie od dostawców atestów i certyfikatów wyrobów i materiałów przeznaczonych do styczności z wodą, przed ich wbudowaniem oraz ich szczegółowa weryfikacja), a w szczególności zapobieganie zastosowania wyrobów budowlanych wadliwych i nie dopuszczonych do obrotu i stosowania w budownictwie. 4)Prawidłowe prowadzenie Dziennika Budowy i przekazanie go po odbiorze końcowym Zamawiającemu. 5)Zgłaszanie z 3-dniowym wyprzedzeniem Zamawiającemu oraz inspektorowi nadzoru, robót budowlanych ulegających zakryciu lub zanikających do odbioru częściowych, uczestniczenie w próbach i odbiorach technicznych instalacji wodociągowej oraz udziału w czynnościach odbioru i przekazanie ich do użytkowania. 6)Zgłaszanie propozycji oraz opracowanie protokołów konieczności na roboty dodatkowe i zamienne – nieprzewidziane i nieuwzględnione w dokumentacji projektowej i przekazanie ich do zatwierdzenia Zamawiającemu. 7)Zgłaszanie faktycznie wykonanych robót oraz usunięcie wad. 8)Zgłaszanie Inspektorowi nadzoru gotowości do odbioru końcowego, z pisemnym zawiadomieniem Zamawiającego. 9)Przedłożenie inspektorowi nadzoru do zaakceptowania, potwierdzenia wystawionej faktury zgodnie z faktycznym, rzeczowym wykonaniem prac budowlanych. 10)Wykonanie wszystkich innych czynności nie wymienionych w SIWZ, niezbędnych do prawidłowego prowadzenia i zakończenia inwestycji oraz przekazania do użytkowania wykonanych prac. 11)Wykonanie dokumentacji geodezyjnej powykonawczej w pięciu egzemplarzach. 12)Stała współpraca z upoważnionym przedstawicielem Zamawiającego. 13)Do zadań Wykonawcy w okresie obowiązującej gwarancji i rękojmi, tj. co najmniej przez okres czterdzieści dziewięć miesięcy licząc od daty przedłożenia dokumentacji powykonawczej zgłoszonej do Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Poznaniu i podpisania końcowego bezusterkowego protokołu odbioru robót należeć będzie: a)udział w komisjach powołanych do stwierdzenia ujawnionych wad, b)usuwanie stwierdzonych wad, zgłaszanie ich usunięcia, organizowanie odbioru technicznego i sporządzanie protokołów z odbioru technicznego, c)wykonanie robót budowlanych w związku z realizacją uprawnień gwarancyjnych Zamawiającego, wynikających z udzielonej gwarancji i rękojmi na wykonane roboty budowlane, d)przygotowanie i udział w ostatecznym odbiorze pogwarancyjnym oraz udział w sporządzeniu protokołu. 14)Inspektor nadzoru inwestorskiego (koordynator) ma prawo: a)Wydawać kierownikowi robót polecenia, potwierdzone wpisem do dziennika budowy, dotyczące: usunięcia nieprawidłowości lub zagrożeń, wykonania prób lub badań, także wymagających odkrycia robót lub elementów zakrytych, oraz przedstawienia ekspertyz dotyczących prowadzonych robót budowlanych i dowodów dopuszczenia do stosowania w budownictwie wyrobów budowlanych oraz urządzeń technicznych; b)żądać od kierownika robót dokonania poprawek bądź ponownego wykonania wadliwie wykonanych robót, a także wstrzymania dalszych robót budowlanych w przypadku, gdyby ich kontynuacja mogła wywołać zagrożenie bądź spowodować niedopuszczalną niezgodność z projektem lub pozwoleniem na budowę. 15)Wszelkie zmiany w zakresie realizacji umowy na wykonanie robót budowlanych wprowadzone przez Inspektora Nadzoru Inwestorskiego wymagają uzyskania pisemnej akceptacji Zamawiającego. 16)Zakres robót i wymagania jakościowe, określają: dostarczona dokumentacja, obowiązujące przepisy prawa, wymogi określane w specyfikacji istotnych warunków zamówienia i zawarta umowa o roboty budowlane wraz z harmonogramem robót i załącznikami, które są znane Wykonawcy lub które będą tworzone z udziałem Wykonawcy. § 3 Wykonawca zobowiązuje się wykonać wszelkie prace związane z realizacją przedmiotu umowy zgodnie z wymaganiami zawartymi w SIWZ, wiedzą techniczną, obowiązującymi przepisami prawa, Polskimi Normami oraz wydanymi warunkami lub pozwoleniami technicznymi i prawnymi. § 4 Realizacja przedmiotu umowy obejmuje wykonanie robót, zakup i dostawę wszystkich materiałów, w niezbędnym zakresie i w wymaganych terminach. § 5 Strony dopuszczają możliwość zastosowania materiałów i robót zamiennych, zgodnie ze specyfikacją techniczną wykonania i odbioru robót w stosunku do przyjętych w projekcie budowlanym, za pisemną zgodą Zamawiającego. § 6 Roboty niezbędne dla bezpieczeństwa obiektu lub zabezpieczenia przed awarią, nie objęte umową Wykonawca realizuje w trybie natychmiastowym. Terminy realizacji § 7 1. Termin przekazania placu budowy i rozpoczęcia robót ustala najpóźniej na 7-y dzień od dnia podpisania Umowy. 2. Termin wykonania umowy, tj. termin przedłożenia dokumentacji powykonawczej zgłoszonej do Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Poznaniu i podpisania końcowego bezusterkowego protokołu odbioru robót ustala się do dnia 23.10.2020 r. Obowiązki zamawiającego § 8 Zamawiający przekaże protokolarnie Wykonawcy plac budowy, kompletną dokumentację oraz dziennik budowy, potrzebne do zrealizowania przedmiotu umowy. § 9 1. Nadzór inwestorski pełnić będzie kompleksowo firma: 2. Osobą upoważnioną przez Zamawiającego do wszelkich kontaktów z Wykonawcą jest: Wojciech Ługowski. 3. Osobami upoważnionymi przez Wykonawcę: 4. Zmiany w/w osób nie stanowią strony umowy. Każda z stron zobowiązana jest do powiadomienia drugiej strony o dokonaniu zmian określonych w § 9 ust. 2 i 3 w formie pisemnej pod rygorem nieskuteczności dokonanych zmian. § 10 Zamawiający zapewnia nadzór autorski nad realizacją inwestycji i ponosi związane z tym koszty. Prawa Zamawiającego § 11 1. Wykonawca może przy realizacji przedmiotu umowy korzystać z podwykonawstwa w zakresie określonym w ofercie. 2. Wykonawca w trakcie wykonywania umowy, wyłącznie za zgodą Zamawiającego może: 1)Powierzyć wykonanie części robót budowlanych Podwykonawcom, mimo niewskazania w ofercie takiej części powierzenia Podwykonawcom. 2)Wskazać inny zakres podwykonawstwa niż przedstawiony w ofercie. 3)Zrezygnować z podwykonawstwa. 4)Zmienić Podwykonawcę. 3. Jeżeli zmiana lub rezygnacja z Podwykonawcy dotyczy podmiotu, na którego zasoby Wykonawca powoływał się, na zasadach określonych w art. 22aPzp, w celu wykazania spełnienia warunków udziału w postępowaniu, o którym mowa w art. 22 ust. 1b Pzp, Wykonawca jest zobowiązany wykazać Zamawiającemu, iż proponowany inny Podwykonawca lub Wykonawca samodzielnie spełnia je w stopniu nie mniejszym niż wymagany w trakcie postępowania o udzielenie zamówienia. 4. Zamawiający żąda, aby przed przystąpieniem do wykonania zamówienia Wykonawca, o ile są już znane, podał nazwy albo imiona i nazwiska oraz dane kontaktowe Podwykonawców i osób do kontaktu z nimi, zaangażowanych w roboty budowlane. Wykonawca zawiadamia Zamawiającego o wszelkich zmianach danych, o których mowa w zdaniu pierwszym, w trakcie realizacji zamówienia, a także przekazuje informację na temat nowych Podwykonawców, którym w późniejszym okresie zamierza powierzyć realizację robót budowlanych. 5. W przypadku realizacji przedmiotu umowy z udziałem podwykonawców, wykonawca zobowiązuje się do zawarcia umowy o podwykonawstwo, zawierających co najmniej istotne postanowienia umowy o podwykonawstwo. 6. Wykonawca odpowiada za działanie podwykonawców jak za własne. 7. W przypadku dokonania bezpośredniej zapłaty podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy zamawiający potrąci kwotę wypłaconego wynagrodzenia z wynagrodzenia należnego wykonawcy określonego w §20 na co wykonawca wyraża zgodę. Obowiązki i prawa Wykonawcy § 12 1. Wykonawca ma obowiązek posiadać certyfikaty zgodności Polską Normą lub aprobaty techniczne oraz badania jakościowo-ilościowe zastosowanych materiałów, wyrobów budowlanych. W przypadku, gdy badania wykażą niezgodność zastosowanych materiałów, wyrobów budowlanych i urządzeń z obowiązującymi przepisami, koszty ich wymiany pokrywa wykonawca. 2. Dokumenty, o których mowa w ust. 1, Wykonawca ma obowiązek dołączyć do dokumentacji technicznej oraz okazywać na każde życzenie Zamawiającego lub osoby przez niego upoważnionej. 3. Wykonawca jest zobowiązany do wykonania przedmiotu umowy: a)kompletnego, b)zgodnego z ofertą, projektem technicznym, umową i specyfikacją istotnych warunków zamówienia (SIWZ), c)terminowo. 4. Wykonawca może powierzyć wykonanie części przedmiotu umowy Podwykonawcom zgodnie ze złożoną ofertą, a także w trakcie realizacji przedmiotu zamówienia – tylko w uzasadnionych sytuacjach – za zgodą Zamawiającego. Podwykonawca jest uprawniony do zlecenia przypisanego mu zakresu rzeczowego w zakresie robót budowlanych, z wyłączeniem usług lub dostaw, dalszemu Podwykonawcy, co musi zostać wyraźnie wskazane w umowie łączącej Wykonawcę z Podwykonawcami. 5. Powierzenie wykonania części przedmiotu umowy danemu Podwykonawcy i dalszemu Podwykonawcy nie zwalnia Wykonawcy od odpowiedzialności za całość robót budowlanych. 6. Za działanie i zaniechania Podwykonawców Wykonawca odpowiada jak za swoje własne. § 13 1. Wykonawca ma obowiązek na własny koszt zorganizować plac budowy. 2. Wykonawca ma obowiązek posiadać opłacone ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia przez cały okres realizacji przedmiotu zamówienia na kwotę nie niższą niż: 100 000,00 zł. 3. Wykonawca zobowiązany jest do pokrycia wszelkich kosztów usunięcia szkód zaistniałych na terenie placu budowy, które nie zostały objęte ochroną ubezpieczeniową, o której mowa § 13 ust. 2. § 14 1. Wykonawca zobowiązuje się zorganizować i utrzymać na swój koszt plac budowy oraz strzec mienia znajdującego się na terenie budowy, a także zapewnić odpowiednie warunki bezpieczeństwa. 2. Wykonawca zobowiązuje się w czasie realizacji robót zapewnić na terenie budowy w granicach przekazanych przez Zamawiającego należyty ład, porządek, przestrzeganie przepisów bhp, ochronę znajdujących się na terenie obiektów i sieci oraz urządzeń uzbrojenia terenu i utrzymanie ich w należytym stanie technicznym. 3. Wykonawca zobowiązuje się na swój koszt, do sporządzenia oraz dostarczenia po zakończeniu robót dokumentacji powykonawczej i dokumentów wymaganych przez Prawo Budowlane w zakresie związanym z ich zakończeniem. 4. W czasie realizacji robót Wykonawca będzie utrzymywał teren budowy wolny od przeszkód komunikacyjnych oraz będzie składował wszelkie urządzenia pomocnicze i zbędne materiały, odpady i śmieci oraz niepotrzebne urządzenia prowizoryczne w miejscach nie kolidujących z ciągami komunikacyjnymi, a odpady i śmieci będzie przechowywał w pojemnikach do selektywnego gromadzenia odpadów budowlanych i opakowaniach oraz usuwał na bieżąco. 5. Wykonawca zobowiązuje się do umożliwienia wstępu na teren budowy przedstawicielom Zamawiającego, pracownikom nadzoru budowlanego, przedstawicielom organów państwowych nadzoru budowlanego, do których należy wykonanie zadań określonych ustawą – Prawo Budowlane oraz udostępniania im danych informacji wymaganych tą ustawą. 6. Wykonawca zobowiązuje się do zapewnienia dodatkowych zabezpieczeń placu budowy przed dostępem osób nieupoważnionych. 7. Wykonawca zobowiązuje się do zabezpieczenia zieleni rosnącej w obrębie przedmiotowej inwestycji lub bliskim sąsiedztwie prowadzonych robót oraz przestrzegania przepisów zawartych w Prawie ochrony środowiska i w Ustawie o ochronie przyrody. 8. Wykonawca zobowiązuje się do wykonania i zatwierdzenia projektu tymczasowej organizacji ruchu dla wszystkich robót objętych umową wraz z zabezpieczeniem robót (oznakowanie wykonać zgodnie z zatwierdzony projektem). 9. Wykonawca zleci na własny koszt czynności związane z wytyczeniem obiektu. 10. Wykonawca zobowiązany jest do zachowania przejezdności oraz utrzymania wszystkich dróg wykorzystywanych do objazdu lub dostaw materiałów na plac budowy w standardzie nie gorszym niż przed przyjęciem placu budowy. § 15 1. Wykonawca wyznacza na kierownika budowy: ………………………………………. . 2. Wykonawca w dniu podpisania umowy przekaże Zamawiającemu: pisemne oświadczenie wyznaczonej osoby o przejęciu obowiązków kierownika budowy, kserokopii, posiadanych przez niego uprawnień do pełnienia samodzielnych funkcji w budownictwie i zaświadczenia o przynależności do właściwej izby inżynierów i techników (inne dokumenty w przypadku osób zagranicznych). 3. Osobą upoważnioną przez Wykonawcę do wszelkich kontaktów z Zamawiającym jest: …...................................lub inna osoba wyznaczona i upoważniona pisemnie przez Wykonawcę. § 16 Wykonawca pokryje wszystkie koszty związane z uzyskaniem atestów, świadectw, obsługi geodezyjnej, oznakowaniem, badań oraz wykonaniem dokumentacji powykonawczej. § 17 Wykonawca odpowiada za powstałe w wyniku prowadzonych prac uszkodzenia urządzeń podziemnych zinwentaryzowanych na planie uzbrojenia podziemnego. § 18 Zaopatrzenie w wodę i energię elektryczną oraz koszty z tym związane leżą po stronie Wykonawcy. § 19 Wykonawca jest zobowiązany do organizowania spotkań roboczych z Zamawiającym lub jego przedstawicielem celem omawiania postępu robót, minimum jeden raz w miesiącu. Wartość przedmiotu umowy § 20 1. Za wykonanie przedmiotu umowy Zamawiający zapłaci Wykonawcy wynagrodzenie kosztorysowe brutto w wysokości: zł. (słownie: …............................................................) w tym podatek VAT zł.(słownie: …...........................................................................), z zastrzeżeniem § 21 - § 23. 2. Wierzytelność Wykonawcy z tytułu wykonania przedmiotu umowy, nie może być przeniesiona na osobę trzecią w wyniku przelewu wierzytelności, ani na podstawie innego tytułu prawnego bez wyraźnej zgody Zamawiającego wyrażonej w formie pisemnej. § 21 1. Wynagrodzenie za faktyczne wykonane roboty płatne będzie na podstawie faktury końcowej oraz bezusterkowego protokołu odbioru całości wykonanych robót. 2. Zapłata wynagrodzenia nastąpi na konto wskazane przez Wykonawcę, na podstawie prawidłowo wystawionej przedłożonych faktur, potwierdzonych przez inspektora nadzoru inwestorskiego oraz przez inną osobę wyznaczoną przez Zamawiającego. 3. Płatność nastąpi na podstawie faktury końcowej w oparciu o protokół odbioru wykonanego zamówienia sporządzonego na podstawie obmiaru wykonanych robót, po potwierdzeniu przez inspektora nadzoru inwestorskiego (wszystkich branż) oraz osobę upoważnioną przez Zamawiającego. 4. Płatność nastąpi w terminie do 30 dni licząc od dnia wpływu prawidłowo wystawionych faktur do sekretariatu Zamawiającego, znajdującego się w siedzibie Zakładu Komunalnego. 5. Warunki płatności, o których mowa w ust. 1-4 mogą ulec zmianie, wyłącznie w szczególnie uzasadnionych sytuacjach – za zgodą obu stron. § 22 Ustala termin płatności do 30 dni od dnia przedłożenia prawidłowo wystawionej faktury VAT w siedzibie Zamawiającego. § 23 Datę zapłaty stanowi dzień obciążenia rachunku bankowego Zamawiającego. § 23 Płatność regulowana będą przelewem z konta Zamawiającego na konto Wykonawcy wskazane przez Wykonawcę na fakturze. § 24 W sprawach nieuregulowanych niniejszą umową zastosowanie mają odpowiednie przepisy powszechnie obowiązujące. Odbiory § 25 1. Odbiór końcowy przedmiotu umowy przeprowadzony zostanie po wykonaniu przez Wykonawcę całości robót i po spełnieniu wszystkich warunków umowy w całości, najpóźniej w terminie określonym w § 7 ust. 2 Umowy. 2. Wykonawca jest zobowiązany powiadomić o planowanym odbiorze końcowym robót budowlanych w formie pisemnej Zamawiającego i inspektora nadzoru w terminie 10 dni przed datą przewidywanego odbioru. 3. Potwierdzeniem gotowości do odbioru robót budowlanych jest odpowiedni zapis kierownika robót w dzienniku budowy, potwierdzony przez inspektora nadzoru. § 26 1. Ustala się następujące odbiory częściowe robót: zanikających, ulegających zakryciu lub warunkujących dalszy postęp prac. 2. Termin powiadomienia o planowanych odbiorach częściowych, o których mowa w ust. 1, ustala się na trzy dni przed planowanym odbiorem. 3. Jeżeli Wykonawca w wymaganym terminie, nie zgłosił do odbioru robót, o których mowa w ust. 1, zobowiązany jest na żądanie inspektora nadzoru lub Zamawiającego odkryć roboty lub wykonać otwory niezbędne do zbadania robót, a następnie przywrócić do stanu poprzedniego – bez prawa do dodatkowego wynagrodzenia. Gwarancje – zabezpieczenie należytego wykonania umowy § 27 1. Strony postanawiają, że Wykonawca ponosi odpowiedzialność z tytułu rękojmi i gwarancji. 2. Wykonawca gwarantuje, że przedmiot umowy wykonany będzie zgodnie z warunkami niniejszej umowy, obowiązującymi przepisami oraz normami technicznymi i jakościowymi. 3. Ustala się okres rękojmi i okres gwarancji na roboty budowlane tj. …...........miesięcy, od daty podpisania protokołu odbioru końcowego. § 28 1. Wszelkie usterki nie powodujące wstrzymania funkcjonowania obiektu, powstałe w okresach gwarancyjnych z przyczyn związanych z niewłaściwym wykonaniem robót przez Wykonawcę lub z wadami zastosowanych materiałów lub urządzeń będą usunięte nieodpłatnie w terminie nie dłuższym niż 14 dni od powiadomienia o ich wystąpieniu i w sposób zapewniający ciągłość funkcjonowania obiektu. 2. Usterki powodujące wstrzymanie funkcjonowania obiektu będą usunięte nieodpłatnie przez Wykonawcę w terminie nie dłuższym niż 2 dni od dnia zgłoszenia przez Zamawiającego na adres mailowy Wykonawcy: 3. W razie braku możliwości usunięcia usterek w terminie określonym w ust. 1,2 Strony ustalają ostateczny termin usunięcia usterki. 4. W przypadku nie usunięcia usterek w terminie określonym w ust. 1, 2 i 3 Zamawiającemu przysługuje prawo zlecenia innemu Wykonawcy ich usunięcia i zaspokojenia tak powstałej należności z kwoty zabezpieczenia należytego wykonania umowy (wykonanie zastępcze) oraz prawo dochodzenia odszkodowania do rzeczywistej wysokości poniesionej przez Zamawiającego szkody. § 29 1. Dla zabezpieczenia należytego i zgodnego z umową wykonania robót oraz pokrycia ewentualnych roszczeń Zamawiającego z tytułu odpowiedzialności Wykonawcy za wady. Wykonawca wnosi zabezpieczenie należytego wykonania umowy, w wysokości 10 % wynagrodzenia umownego brutto (po zaokrągleniu „w dół” do pełnych setek złotych) za wykonanie całego przedmiotu umowy (§9 Umowy), co stanowi kwotę: …...................zł. 2. Zabezpieczenie należytego wykonania umowy wniesione zostaje w formie: gwarancji ubezpieczeniowej. 3. Wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia ponoszą solidarną odpowiedzialność za wniesienie zabezpieczenia należytego wykonania umowy (jeżeli dotyczy). 4. Polisa, poręczenie, gwarancja lub inny dokument stanowiący formę zabezpieczenia należytego wykonania umowy powinny zawierać stwierdzenie, że na pierwsze pisemne żądanie Zamawiającego. Wzywające do zapłaty kwot z tytułu nienależytego wykonania umowy, zgodnie z warunkami umowy, następuje bezwarunkowa wypłata ze strony gwaranta/poręczyciela. 5. Koszty wniesienia zabezpieczenia ponosi Wykonawca. 6. Jeżeli zabezpieczenia wniesiono w pieniądzu, Zamawiający przechowuje je na oprocentowanym rachunku bankowym. Zamawiający zwraca zabezpieczenie wniesione w pieniądzu wraz z odsetkami wynikającymi z umowy rachunku bankowego, na którym było ono przechowywane, pomniejszone o koszt prowadzenia tego rachunku oraz prowizji bankowej za przelew pieniędzy na rachunek bankowy Wykonawcy. 7. W trakcie realizacji umowy Wykonawca może dokonać zmiany formy zabezpieczenia na jedną lub kilka z dopuszczalnych form jak niżej: 1)pieniądzu, 2)poręczeniach bankowych lub poręczeniach spółdzielczej kasy oszczędnościowo – kredytowej, z tym, że poręczenie kasy jest zawsze zobowiązaniem pieniężnym, 3)gwarancjach bankowych, 4)gwarancjach ubezpieczeniowych, 5)poręczeniach udzielanych przez podmioty, o których mowa w art. 6b ust.5 pkt 2 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (tekst jednolity Dz. U. z 2019 r., poz. 310), 6)Zabezpieczenie w formie innej niż pieniądz należy wnieść w formie oryginału, 7)Zamawiający nie wyraża zgody na wniesienie zabezpieczenia należytego wykonania umowy w formach wymienionych w art. 148 ust. 2 Pzp., 8)Zamawiający dokona zwrotu zabezpieczenia należytego wykonania umowy w następujący sposób: a)70% wartości zabezpieczenia tj. …............................................. zł. (po zaokrągleniu „w górę” do pełnych setek złotych) zostanie zwrócone w terminie do 30 dni od dnia wykonania całości zamówienia i uznania go przez Zamawiającego za należycie wykonane, b)30% wartości zabezpieczenia tj. …...........................zł.(po zaokrągleniu „w dół” do pełnych setek złotych) zostanie zatrzymane przez Zamawiającego na zabezpieczenie roszczeń z tytułu gwarancji i rękojmi za wady i zwrócone w terminie do 15 dni po upływie okresu gwarancji i rękojmi, 9)W przypadku uchylenia się od bezpłatnego usuwania usterek i wad ujawnionych w okresie gwarancji i rękojmi za wady w wyznaczonym przez Zamawiającego terminie. Zamawiający ma prawo do opłacenia zastępczego wykonania robót związanych z usunięciem tych wad i usterek, z części zabezpieczenia, o której mowa w ust. 10 pkt 2) niniejszego paragrafu, a gdy wartość usunięcia wad i usterek przewyższy kwotę zabezpieczenia, Wykonawca zobowiązany jest do zapłaty różnicy, 10)Zamawiający, z zabezpieczenia należytego wykonania umowy, może zaspokoić wszelkie swoje roszczenia wynikające z umowy i przepisów praca, w związku z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem umowy, a w szczególności z tytułu kar umownych lub usunięcia szkód i pokrycia strat powstałych z przyczyn zależnych od Wykonawcy. Kary umowne § 30 1. Wykonawca zapłaci Zamawiającemu karę umowną: 1)Za zwłokę w oddaniu określonego w umowie przedmiotu odbioru w wysokości 0,5% wynagrodzenia umownego brutto, o którym mowa w §20 niniejszej umowy, za każdy dzień zwłoki. 2)Za zwłokę w usunięciu wad i usterek stwierdzonych podczas odbioru w wysokości 0,5% wynagrodzenia umownego brutto, o którym mowa w §20 niniejszej umowy, za każdy dzień zwłoki. 3)Za zwłokę w usunięciu wad i usterek stwierdzonych w okresie gwarancji i rękojmi w wysokości 0,5% wynagrodzenia umownego brutto, o którym mowa w §20 niniejszej umowy, za każdy dzień zwłoki. 4)Z tytułu odstąpienia od umowy przez którąkolwiek ze stron z przyczyn zależnych od Wykonawcy w wysokości 20 % wynagrodzenia umownego brutto, o którym mowa w §20 niniejszej umowy, za każdy dzień zwłoki. 5)W przypadku braku zapłaty wynagrodzenia należnego Podwykonawcy lub dalszym Podwykonawcom, w wysokości 1% wartości niezapłaconych faktur. 6)W przypadku nieterminowej zapłaty wynagrodzenia należnego Podwykonawcom lub dalszym Podwykonawcom, w wysokości 1 000,00 zł za każdy przypadek. 7)W przypadku nieprzedłożenia do zaakceptowania projektu umowy o podwykonawstwo, której przedmiotem są roboty budowlane, lub projektu jej zmiany, w wysokości 1 000,00 zł za każdy przypadek. 8)W przypadku nieprzedłożenia poświadczonej za zgodność z oryginałem kopii umowy o podwykonawstwo lub jej zmiany, w wysokości 1 000,00 zł za każdy przypadek. 9)W przypadku braku zmiany umowy o podwykonawstwo w zakresie terminu zapłaty, w wysokości 1 000,00 zł za każdy przypadek. 10)W przypadku zastosowania materiałów, wyrobów budowlanych niezgodnych z obowiązującymi przepisami lub nieposiadających certyfikatów zgodności z Polska Normą lub aprobaty technicznej oraz badań jakościowo – ilościowych, w wysokości 1 000,00 zł za każdy przypadek. 2. Zamawiający ma prawo potrącenia kar umownych z wynagrodzenia Wykonawcy wynikającego z niniejszej Umowy, z innych należności Wykonawcy wynikających z innych umów zawartych z Zamawiającym lub zaspokojone z zabezpieczenia należytego wykonania Umowy, na co Wykonawca wyraża zgodę. § 31 Zamawiający zapłaci Wykonawcy: 1. Odsetki ustawowe za opóźnienie w zapłacie faktury, 2. Karę umowną za odstąpienie od umowy przez którąkolwiek ze stron z przyczyn, za które Zamawiający ponosi odpowiedzialność, w wysokości 20 % wynagrodzenia umownego brutto, o którym mowa w §20 niniejszej umowy. § 32 Zamawiający zastrzega sobie prawo do dochodzenia odszkodowania uzupełniającego przewyższającego wysokość kar umownych do wysokości rzeczywiście poniesionej szkody na zasadach określonych w kodeksie cywilnym. Odstąpienie od umowy § 33 Zamawiający może odstąpić od umowy z przyczyn leżących po stronie Wykonawcy w szczególności gdy: 1. Wykonawca nie rozpoczął robót w terminie określonym w §7 ust. 1 bez uzasadnionych przyczyn lub nie kontynuuje ich mimo wezwania na piśmie. 2. Wykonawca przerwał realizację robót na okres powyżej jednego tygodnia bez zgody Zamawiającego. 3. Wykonawca nie posiada lub nie przedłuży polis ubezpieczeniowych, o których mowa w §13 ust.2. § 34 1. Z chwilą odstąpienia od umowy przez którąkolwiek ze Stron Wykonawca ma obowiązek wykonać inwentaryzację wykonanych robót w obecności Zamawiającego oraz zabezpieczyć plac budowy do momentu odbioru przez Zamawiającego. 2. W przypadku nie wykonania inwentaryzacji wykonania robót przez Wykonawcę, Zamawiający ma prawo do jednostronnego wykonania inwentaryzacji na co Wykonawca wyraża zgodę. 3. Koszty zabezpieczenia placu budowy ponosi Strona odstępująca od umowy. § 35 Zamawiający może odstąpić od umowy bez ponoszenia skutków określonych w § 31 w sytuacji, gdy: 1. Wystąpi istotna zmiana okoliczności powodująca, że wykonanie umowy nie leży w interesie publicznym, czego nie można było przewidzieć w chwili zawarcia umowy, 2. Zamawiający zwróci Wykonawcy uzgodnione koszty materiałowe związane z odstąpieniem od umowy, 3. Odstąpienie od umowy, o którym mowa w §33 pkt.1), może nastąpić nie później niż jeden miesiąc od momentu powzięcia wiadomości o powyższych okolicznościach. Postanowienia końcowe § 36 1. Korespondencja pomiędzy Wykonawcą a Zamawiającym odbywać się będzie poprzez wpisy do dziennika budowy, z zastrzeżeniem § 37. 2. Korespondencja, która nie zostanie lub nie może być wpisana do dziennika budowy, przesłana będzie mailem lub listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. 3. Przekazania i odbiory wymagające potwierdzenia protokolarnego będą odbywały się zgodnie z umową i odpowiednimi przepisami. § 37 1. Nie są dopuszczalne zmiany postanowień niniejszej umowy lub wprowadzenie nowych postanowień, niekorzystnych dla Zamawiającego, jeżeli przy ich uwzględnieniu należałoby zmienić treść oferty, na podstawie, której dokonano wyboru Wykonawcy, chyba że konieczność takich zmian wynika z okoliczności, których nie można było przewidzieć w chwili zawierania umowy, za wyjątkiem możliwości i warunków dokonania takich zmian określonych w § 37 ust. 2 - 20. 2. Zmiany obowiązujących przepisów pociągającej za sobą zmianę postanowień umowy. 3. Zmiany spowodowane wzrostem albo zmniejszeniem stawki VAT. W przypadku zmiany stawki podatku od towaru i usług (VAT) wynagrodzenie ulegnie zmianie stosownie do zmiany stawki podatku bez zmiany wynagrodzenia netto. 4. Zmiany sposobu świadczenia przedmiotu zamówienia mające wpływ na wysokość wynagrodzenia, harmonogram robót inicjowane przez Zamawiającego lub przez Wykonawcę, nie wykraczające poza zakres świadczenia określony w specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Zmiany te mogą dotyczyć: 1. Zmiany jakości lub innych parametrów charakterystycznych dla objętego proponowaną zmianą elementu robót budowlanych. 2. Aktualizacji rozwiązań projektowych z uwagi na postęp technologiczny. 3. Zmiany wymiarów położenia lub wysokości części robót budowlanych. 4. Zmiany w kolejności i terminach wykonania robót budowlanych. 5. Zmiany ilości robót budowlanych, usług lub dostaw w stosunku do przedmiaru, pod warunkiem, że wynikają one z dokumentacji projektowej i zasadach wiedzy technicznej. 6. Rezygnacji z wykonania części robót budowlanych, nieprzekraczających jednak 20% wynagrodzenia Wykonawcy. 7. Zmiany terminu zakończenia prac tylko i wyłącznie z przyczyn pozostających po stronie Zamawiającego. 5. Jeżeli zmiana, o której mowa w ust. 4 wymaga zmiany dokumentacji projektowej lub specyfikacji wykonania robót budowlanych, strona inicjująca zmianę przedstawia projekt zamienny zawierający opis proponowanych zmian wraz z informacją o konieczności zmiany pozwolenia na budowę lub braku takiej konieczności oraz przedmiar i niezbędne rysunki. Projekt taki wymaga akceptacji projektanta, nadzoru autorskiego zatwierdzonego do realizacji przez Zamawiającego. 6. Warunkiem dokonania zmian, o których mowa w pkt 3) jest złożenie wniosku przez stronę inicjującą zmianę zawierającego: a)opis propozycji zmiany, b)uzasadnienie zmiany, c)obliczenie kosztów zmiany zgodnie z zasadami określonymi w umowie, jeżeli zmiana będzie miała wpływ na wynagrodzenie Wykonawcy, d)opis wpływu zmiany na harmonogram robót i termin wykonania umowy. 7. Zmiany o których mowa w pkt. 3) mogą być wprowadzone, jeżeli ich uzasadnieniem są niżej wymienione okoliczności: a)obniżenie kosztu wykonania robót lub koszty eksploatacji (użytkowania obiektu), b)poprawa wartości lub podniesienia sprawności ukończonych robót budowlanych, c)zmianą obowiązujących przepisów, d)podniesienie bezpieczeństwa wykonania robót, 8. Opóźnienia, utrudnienia, zawieszenie robót lub przeszkody spowodowane przez lub dające się przypisać Zamawiającemu, personelowi Zamawiającego lub innego wykonawcy zatrudnionemu przez Zamawiającego na terenie budowy. 9. Zaistnienie nieprzewidzianych w SIWZ warunków geologicznych, hydrogeologicznych, wykopalisk, wyjątkowo niekorzystnych warunków klimatycznych, a także innych przeszkód lub skażeń uniemożliwiających kontynuowanie umowy na przewidzianych warunkach. 10. Siła wyższa. 11. Zmiana wysokości wynagrodzenia kosztorysowego może wynikać ze zmiany ilości robót, dostaw i usług ustalonych w oparciu o obmiar robót wykonanych zgodnie z dokumentacją projektową i specyfikacją techniczną wykonania i odbioru robót. 12. Podstawą obliczenia kosztów zmiany wymagającej zmiany wysokości wynagrodzenia, w przypadku, gdy zmiany te będą wynikać ze zmiany dokumentacji projektowej lub specyfikacji technicznych wykonania odbioru robót, stanowić będzie projekt zamienny oraz kosztorys ofertowy opracowany na podstawie cen jednostkowych lub dane wyjściowe do kosztorysowania przyjęte do sporządzenia kosztorysu ofertowego Wykonawcy, ceny jednostkowe pracy i kosztorysowania przyjęte do sporządzenia kosztorysu ofertowego Wykonawcy, ceny jednostkowe pracy i materiałów zaproponowanych przez Wykonawcę, ale nie większe niż średnie ceny ogólnie przyjęte dla kwartału poprzedzającego termin wykonania robót budowlanych lub kalkulacja uproszczona sporządzona w oparciu o uzgodniony z Zamawiającym publikator cen jednostkowych robót budowlanych ogólnie przyjętych dla kwartału poprzedzającego termin wykonania robót budowlanych. 13. Zmiana terminu wykonania robót może mieć miejsce w przypadku: a. Wstrzymania lub przerwania robót, znajdującego potwierdzenie odpowiednim wpisem do dziennika budowy. Protokołem Konieczności lub innym dokumentem wskutek: • wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych lub innych nieprzewidzianych zdarzeń losowych (m.in. uniemożliwiających dalsze prowadzenie robót budowlanych), • zawieszenie robót przez Zamawiającego, • wystąpienie konieczności przeprowadzenia prac archeologicznych lub awarii uniemożliwiających wykonywanie robót, • zmian w dokumentacji projektowej, dokonanych na wniosek Zamawiającego lub Wykonawcy, • siły wyższej. b. W takich przypadkach, dopuszcza się zmianę terminu zakończenia robót o czas uzasadnionej przerwy w robotach o czas niezbędny do przywrócenia realizowanego przedmiotu zamówienia do stanu przed wstrzymaniem robót, na wprowadzenie koniecznych zmian lub inne okoliczności, poparte odpowiednimi dokumentami, wyłącznie za zgodą obu stron (w formie pisemnego aneksu), 14. Wykonania nieprzewidzianych robót zamiennych lub dodatkowych – o czas niezbędny na ich wykonanie i przeprowadzenie formalności prawnych z tym związanych. 15. Zmiana prawa lub obowiązujących norm (w okresie obowiązywania umowy) wywołujące konieczność zmiany zakresu robót. 16. Zmiany danych osobowych: przedstawicieli i osób upoważnionych (tylko w uzgodnieniu i po otrzymaniu akceptacji Zamawiającego). 17. Zmiany w zakresie udziału podwykonawcy oraz innego podmiotu uczestniczącego w realizacji przedmiotu zamówienia, na którego zasobach polegać będzie Wykonawca – wyłącznie na pisemny wniosek Wykonawcy i za zgodą Zamawiającego, udzieloną wyłącznie po dostarczeniu dokumentów określonych przez Zamawiającego, adekwatnie do wymagań obowiązujących w trakcie przeprowadzonej procedury przetargowej. 18. Korekty oczywistych omyłek i błędów pisarskich. 19. Zmiany warunków płatności za zgodą Zamawiającego. 20. Jakiekolwiek zmiany umowy wymagają zgody obu stron oraz pod rygorem nieważności – zachowania formy pisemnej w postaci aneksu do umowy, z wyjątkiem: a)Zmiany wartości umowy z uwagi na ustawową zmianę stawki podatku VAT. b)Zmiany adresu do korespondencji § 40 1. W przypadku wystąpienia w trakcie realizacji robót budowlanych potrzeby rozstrzygnięcia sprawy lub problemów Strony będą je podejmować i rozstrzygać bez zbędnej zwłoki. 2. Wszelkie zmiany i uzupełnienia umowy mogą być dokonywane wyłącznie w formie pisemnego aneksu pod rygorem nieważności. 3. Wszelkie spory wynikłe w trakcie realizacji umowy, rozstrzygać będzie sąd powszechny właściwy dla siedziby Zamawiającego. § 41 Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron. § 42 Integralną część umowy stanowią następujące załączniki: 1. Dokumentacja projektowa 2. SIWZ DOTYCZĄCA PRZETARGU NIEOGRANICZONEGO na Budowę sieci wodociągowej wraz z przyłączami w ul. Estkowskiego w Kostrzynie. 3. Oferta złożona przez Wykonawcę. WYKONAWCA: ZAMAWIAJĄCY: ZAŁĄCZNIKI: 1. oferta Wykonawcy. Załącznik nr 4 WZÓR UMOWY U M O W A NR ZP...........2020/PN o wykonanie robót budowlanych zawarta w dniu ….............................2020 r. w Kostrzynie pomiędzy: Gminą Kostrzyn, w imieniu której działa Zakład Komunalny w Kostrzynie, ul. Poznańska 2, 62-025 Kostrzyn, powołany na mocy Uchwały Nr XXX/273/05 Rady Miasta i Gminy Kostrzyn z dnia 27 października 2005 r. o nr NIP 786-10-01-097, REGON 632023635, reprezentowany przez: mgr Kingę Czechowską - Dyrektora zwaną dalszej części umowy Zamawiającym a …......................................................................................................................................................................................................................................................................................................... reprezentowaną przez: zwaną dalej Wykonawcą, zawarto umowę o następującej treści: § 1 1. Na podstawie przepisu art. 67 ust. 1 pkt. 6 ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. - Prawo zamówień publicznych (tj. Dz. U. z 2019 r. poz. 1843) Wykonawca zobowiązuje się wykonać zamówienie polegające na wykonaniu Wymiany sieci wodociągowej wraz z przyłączami w ul. Estkowskiego w Kostrzynie. 2. Szczegółowy zakres robót budowlanych będących przedmiotem niniejszej umowy został określony w ofercie Wykonawcy z dnia …........2020 r. na powtórzenie robót podobnych, sporządzonej przy uwzględnieniu ofertowych cen jednostkowych określonych przez Wykonawcę w kosztorysie ofertowym. § 2 1. Wykonawca otrzymał od Zamawiającego formularz zawierający SIWZ wraz z załącznikami, który stanowi integralną część niniejszej umowy. 2. Zakres prac objętych niniejszą umową został szczegółowo określony w pkt. III SIWZ oraz w: a)Projekcie budowlano – wykonawczym (branża wod.) stanowiącym załącznik do opisu przedmiotu zamówienia. b)Specyfikacji Technicznej Wykonania i Odbioru Robót – stanowiącym załącznik do opisu przedmiotu zamówienia. c)Przedmiarach robót i kosztorysach ofertowych stanowiącymi załączniki do oferty. 3. Do zadań Wykonawcy należeć będzie również: 1)Sprawowanie funkcji kierownika budowy i kierowników robót w zakresie określonym w obowiązujących przepisach oraz organizowanie niezbędnych konsultacji technicznych w celu wprowadzania zmian projektowych w ramach pełnionego przez projektanta nadzoru autorskiego. 2)Realizacja inwestycji zgodnie ze Specyfikacją Techniczną Wykonania i Odbioru Robót, SIWZ, projektem, przepisami i obowiązującymi Polskimi Normami i normami branżowymi oraz zasadami wiedzy technicznej i sztuki budowlanej. 3)Zapewnienie prawidłowej jakości wykonywanych robót, wbudowanych wyrobów budowlanych (egzekwowanie od dostawców atestów i certyfikatów wyrobów i materiałów przeznaczonych do styczności z wodą, przed ich wbudowaniem oraz ich szczegółowa weryfikacja), a w szczególności zapobieganie zastosowania wyrobów budowlanych wadliwych i nie dopuszczonych do obrotu i stosowania w budownictwie. 4)Prawidłowe prowadzenie Dziennika Budowy i przekazanie go po odbiorze końcowym Zamawiającemu. 5)Zgłaszanie z 3-dniowym wyprzedzeniem Zamawiającemu oraz inspektorowi nadzoru, robót budowlanych ulegających zakryciu lub zanikających do odbioru częściowych, uczestniczenie w próbach i odbiorach technicznych instalacji wodociągowej oraz udziału w czynnościach odbioru i przekazanie ich do użytkowania. 6)Zgłaszanie propozycji oraz opracowanie protokołów konieczności na roboty dodatkowe i zamienne – nieprzewidziane i nieuwzględnione w dokumentacji projektowej i przekazanie ich do zatwierdzenia Zamawiającemu. 7)Zgłaszanie faktycznie wykonanych robót oraz usunięcie wad. 8)Zgłaszanie Inspektorowi nadzoru gotowości do odbioru końcowego, z pisemnym zawiadomieniem Zamawiającego. 9)Przedłożenie inspektorowi nadzoru do zaakceptowania, potwierdzenia wystawionej faktury zgodnie z faktycznym, rzeczowym wykonaniem prac budowlanych. 10)Wykonanie wszystkich innych czynności nie wymienionych w SIWZ, niezbędnych do prawidłowego prowadzenia i zakończenia inwestycji oraz przekazania do użytkowania wykonanych prac. 11)Wykonanie dokumentacji geodezyjnej powykonawczej w pięciu egzemplarzach. 12)Stała współpraca z upoważnionym przedstawicielem Zamawiającego. 13)Do zadań Wykonawcy w okresie obowiązującej gwarancji i rękojmi, tj. co najmniej przez okres czterdzieści dziewięć miesięcy licząc od daty przedłożenia dokumentacji powykonawczej zgłoszonej do Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Poznaniu i podpisania końcowego bezusterkowego protokołu odbioru robót należeć będzie: a)udział w komisjach powołanych do stwierdzenia ujawnionych wad, b)usuwanie stwierdzonych wad, zgłaszanie ich usunięcia, organizowanie odbioru technicznego i sporządzanie protokołów z odbioru technicznego, c)wykonanie robót budowlanych w związku z realizacją uprawnień gwarancyjnych Zamawiającego, wynikających z udzielonej gwarancji i rękojmi na wykonane roboty budowlane, d)przygotowanie i udział w ostatecznym odbiorze pogwarancyjnym oraz udział w sporządzeniu protokołu. 14)Inspektor nadzoru inwestorskiego (koordynator) ma prawo: a)Wydawać kierownikowi robót polecenia, potwierdzone wpisem do dziennika budowy, dotyczące: usunięcia nieprawidłowości lub zagrożeń, wykonania prób lub badań, także wymagających odkrycia robót lub elementów zakrytych, oraz przedstawienia ekspertyz dotyczących prowadzonych robót budowlanych i dowodów dopuszczenia do stosowania w budownictwie wyrobów budowlanych oraz urządzeń technicznych; b)żądać od kierownika robót dokonania poprawek bądź ponownego wykonania wadliwie wykonanych robót, a także wstrzymania dalszych robót budowlanych w przypadku, gdyby ich kontynuacja mogła wywołać zagrożenie bądź spowodować niedopuszczalną niezgodność z projektem lub pozwoleniem na budowę. 15)Wszelkie zmiany w zakresie realizacji umowy na wykonanie robót budowlanych wprowadzone przez Inspektora Nadzoru Inwestorskiego wymagają uzyskania pisemnej akceptacji Zamawiającego. 16)Zakres robót i wymagania jakościowe, określają: dostarczona dokumentacja, obowiązujące przepisy prawa, wymogi określane w specyfikacji istotnych warunków zamówienia i zawarta umowa o roboty budowlane wraz z harmonogramem robót i załącznikami, które są znane Wykonawcy lub które będą tworzone z udziałem Wykonawcy. § 3 Wykonawca zobowiązuje się wykonać wszelkie prace związane z realizacją przedmiotu umowy zgodnie z wymaganiami zawartymi w SIWZ, wiedzą techniczną, obowiązującymi przepisami prawa, Polskimi Normami oraz wydanymi warunkami lub pozwoleniami technicznymi i prawnymi. § 4 Realizacja przedmiotu umowy obejmuje wykonanie robót, zakup i dostawę wszystkich materiałów, w niezbędnym zakresie i w wymaganych terminach. § 5 Strony dopuszczają możliwość zastosowania materiałów i robót zamiennych, zgodnie ze specyfikacją techniczną wykonania i odbioru robót w stosunku do przyjętych w projekcie budowlanym, za pisemną zgodą Zamawiającego. § 6 Roboty niezbędne dla bezpieczeństwa obiektu lub zabezpieczenia przed awarią, nie objęte umową Wykonawca realizuje w trybie natychmiastowym. Terminy realizacji § 7 1. Termin przekazania placu budowy i rozpoczęcia robót ustala najpóźniej na 7-y dzień od dnia podpisania Umowy. 2. Termin wykonania umowy, tj. termin przedłożenia dokumentacji powykonawczej zgłoszonej do Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Poznaniu i podpisania końcowego bezusterkowego protokołu odbioru robót ustala się do dnia 23.10.2020 r. Obowiązki zamawiającego § 8 Zamawiający przekaże protokolarnie Wykonawcy plac budowy, kompletną dokumentację oraz dziennik budowy, potrzebne do zrealizowania przedmiotu umowy. § 9 1. Nadzór inwestorski pełnić będzie kompleksowo firma: 2. Osobą upoważnioną przez Zamawiającego do wszelkich kontaktów z Wykonawcą jest: Wojciech Ługowski. 3. Osobami upoważnionymi przez Wykonawcę: 4. Zmiany w/w osób nie stanowią strony umowy. Każda z stron zobowiązana jest do powiadomienia drugiej strony o dokonaniu zmian określonych w § 9 ust. 2 i 3 w formie pisemnej pod rygorem nieskuteczności dokonanych zmian. § 10 Zamawiający zapewnia nadzór autorski nad realizacją inwestycji i ponosi związane z tym koszty. Prawa Zamawiającego § 11 1. Wykonawca może przy realizacji przedmiotu umowy korzystać z podwykonawstwa w zakresie określonym w ofercie. 2. Wykonawca w trakcie wykonywania umowy, wyłącznie za zgodą Zamawiającego może: 1)Powierzyć wykonanie części robót budowlanych Podwykonawcom, mimo niewskazania w ofercie takiej części powierzenia Podwykonawcom. 2)Wskazać inny zakres podwykonawstwa niż przedstawiony w ofercie. 3)Zrezygnować z podwykonawstwa. 4)Zmienić Podwykonawcę. 3. Jeżeli zmiana lub rezygnacja z Podwykonawcy dotyczy podmiotu, na którego zasoby Wykonawca powoływał się, na zasadach określonych w art. 22aPzp, w celu wykazania spełnienia warunków udziału w postępowaniu, o którym mowa w art. 22 ust. 1b Pzp, Wykonawca jest zobowiązany wykazać Zamawiającemu, iż proponowany inny Podwykonawca lub Wykonawca samodzielnie spełnia je w stopniu nie mniejszym niż wymagany w trakcie postępowania o udzielenie zamówienia. 4. Zamawiający żąda, aby przed przystąpieniem do wykonania zamówienia Wykonawca, o ile są już znane, podał nazwy albo imiona i nazwiska oraz dane kontaktowe Podwykonawców i osób do kontaktu z nimi, zaangażowanych w roboty budowlane. Wykonawca zawiadamia Zamawiającego o wszelkich zmianach danych, o których mowa w zdaniu pierwszym, w trakcie realizacji zamówienia, a także przekazuje informację na temat nowych Podwykonawców, którym w późniejszym okresie zamierza powierzyć realizację robót budowlanych. 5. W przypadku realizacji przedmiotu umowy z udziałem podwykonawców, wykonawca zobowiązuje się do zawarcia umowy o podwykonawstwo, zawierających co najmniej istotne postanowienia umowy o podwykonawstwo. 6. Wykonawca odpowiada za działanie podwykonawców jak za własne. 7. W przypadku dokonania bezpośredniej zapłaty podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy zamawiający potrąci kwotę wypłaconego wynagrodzenia z wynagrodzenia należnego wykonawcy określonego w §20 na co wykonawca wyraża zgodę. Obowiązki i prawa Wykonawcy § 12 1. Wykonawca ma obowiązek posiadać certyfikaty zgodności Polską Normą lub aprobaty techniczne oraz badania jakościowo-ilościowe zastosowanych materiałów, wyrobów budowlanych. W przypadku, gdy badania wykażą niezgodność zastosowanych materiałów, wyrobów budowlanych i urządzeń z obowiązującymi przepisami, koszty ich wymiany pokrywa wykonawca. 2. Dokumenty, o których mowa w ust. 1, Wykonawca ma obowiązek dołączyć do dokumentacji technicznej oraz okazywać na każde życzenie Zamawiającego lub osoby przez niego upoważnionej. 3. Wykonawca jest zobowiązany do wykonania przedmiotu umowy: a)kompletnego, b)zgodnego z ofertą, projektem technicznym, umową i specyfikacją istotnych warunków zamówienia (SIWZ), c)terminowo. 4. Wykonawca może powierzyć wykonanie części przedmiotu umowy Podwykonawcom zgodnie ze złożoną ofertą, a także w trakcie realizacji przedmiotu zamówienia – tylko w uzasadnionych sytuacjach – za zgodą Zamawiającego. Podwykonawca jest uprawniony do zlecenia przypisanego mu zakresu rzeczowego w zakresie robót budowlanych, z wyłączeniem usług lub dostaw, dalszemu Podwykonawcy, co musi zostać wyraźnie wskazane w umowie łączącej Wykonawcę z Podwykonawcami. 5. Powierzenie wykonania części przedmiotu umowy danemu Podwykonawcy i dalszemu Podwykonawcy nie zwalnia Wykonawcy od odpowiedzialności za całość robót budowlanych. 6. Za działanie i zaniechania Podwykonawców Wykonawca odpowiada jak za swoje własne. § 13 1. Wykonawca ma obowiązek na własny koszt zorganizować plac budowy. 2. Wykonawca ma obowiązek posiadać opłacone ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia przez cały okres realizacji przedmiotu zamówienia na kwotę nie niższą niż: 100 000,00 zł. 3. Wykonawca zobowiązany jest do pokrycia wszelkich kosztów usunięcia szkód zaistniałych na terenie placu budowy, które nie zostały objęte ochroną ubezpieczeniową, o której mowa § 13 ust. 2. § 14 1. Wykonawca zobowiązuje się zorganizować i utrzymać na swój koszt plac budowy oraz strzec mienia znajdującego się na terenie budowy, a także zapewnić odpowiednie warunki bezpieczeństwa. 2. Wykonawca zobowiązuje się w czasie realizacji robót zapewnić na terenie budowy w granicach przekazanych przez Zamawiającego należyty ład, porządek, przestrzeganie przepisów bhp, ochronę znajdujących się na terenie obiektów i sieci oraz urządzeń uzbrojenia terenu i utrzymanie ich w należytym stanie technicznym. 3. Wykonawca zobowiązuje się na swój koszt, do sporządzenia oraz dostarczenia po zakończeniu robót dokumentacji powykonawczej i dokumentów wymaganych przez Prawo Budowlane w zakresie związanym z ich zakończeniem. 4. W czasie realizacji robót Wykonawca będzie utrzymywał teren budowy wolny od przeszkód komunikacyjnych oraz będzie składował wszelkie urządzenia pomocnicze i zbędne materiały, odpady i śmieci oraz niepotrzebne urządzenia prowizoryczne w miejscach nie kolidujących z ciągami komunikacyjnymi, a odpady i śmieci będzie przechowywał w pojemnikach do selektywnego gromadzenia odpadów budowlanych i opakowaniach oraz usuwał na bieżąco. 5. Wykonawca zobowiązuje się do umożliwienia wstępu na teren budowy przedstawicielom Zamawiającego, pracownikom nadzoru budowlanego, przedstawicielom organów państwowych nadzoru budowlanego, do których należy wykonanie zadań określonych ustawą – Prawo Budowlane oraz udostępniania im danych informacji wymaganych tą ustawą. 6. Wykonawca zobowiązuje się do zapewnienia dodatkowych zabezpieczeń placu budowy przed dostępem osób nieupoważnionych. 7. Wykonawca zobowiązuje się do zabezpieczenia zieleni rosnącej w obrębie przedmiotowej inwestycji lub bliskim sąsiedztwie prowadzonych robót oraz przestrzegania przepisów zawartych w Prawie ochrony środowiska i w Ustawie o ochronie przyrody. 8. Wykonawca zobowiązuje się do wykonania i zatwierdzenia projektu tymczasowej organizacji ruchu dla wszystkich robót objętych umową wraz z zabezpieczeniem robót (oznakowanie wykonać zgodnie z zatwierdzony projektem). 9. Wykonawca zleci na własny koszt czynności związane z wytyczeniem obiektu. 10. Wykonawca zobowiązany jest do zachowania przejezdności oraz utrzymania wszystkich dróg wykorzystywanych do objazdu lub dostaw materiałów na plac budowy w standardzie nie gorszym niż przed przyjęciem placu budowy. § 15 1. Wykonawca wyznacza na kierownika budowy: ………………………………………. . 2. Wykonawca w dniu podpisania umowy przekaże Zamawiającemu: pisemne oświadczenie wyznaczonej osoby o przejęciu obowiązków kierownika budowy, kserokopii, posiadanych przez niego uprawnień do pełnienia samodzielnych funkcji w budownictwie i zaświadczenia o przynależności do właściwej izby inżynierów i techników (inne dokumenty w przypadku osób zagranicznych). 3. Osobą upoważnioną przez Wykonawcę do wszelkich kontaktów z Zamawiającym jest: …...................................lub inna osoba wyznaczona i upoważniona pisemnie przez Wykonawcę. § 16 Wykonawca pokryje wszystkie koszty związane z uzyskaniem atestów, świadectw, obsługi geodezyjnej, oznakowaniem, badań oraz wykonaniem dokumentacji powykonawczej. § 17 Wykonawca odpowiada za powstałe w wyniku prowadzonych prac uszkodzenia urządzeń podziemnych zinwentaryzowanych na planie uzbrojenia podziemnego. § 18 Zaopatrzenie w wodę i energię elektryczną oraz koszty z tym związane leżą po stronie Wykonawcy. § 19 Wykonawca jest zobowiązany do organizowania spotkań roboczych z Zamawiającym lub jego przedstawicielem celem omawiania postępu robót, minimum jeden raz w miesiącu. Wartość przedmiotu umowy § 20 1. Za wykonanie przedmiotu umowy Zamawiający zapłaci Wykonawcy wynagrodzenie kosztorysowe brutto w wysokości: zł. (słownie: …............................................................) w tym podatek VAT zł.(słownie: …...........................................................................), z zastrzeżeniem § 21 - § 23. 2. Wierzytelność Wykonawcy z tytułu wykonania przedmiotu umowy, nie może być przeniesiona na osobę trzecią w wyniku przelewu wierzytelności, ani na podstawie innego tytułu prawnego bez wyraźnej zgody Zamawiającego wyrażonej w formie pisemnej. § 21 1. Wynagrodzenie za faktyczne wykonane roboty płatne będzie na podstawie faktury końcowej oraz bezusterkowego protokołu odbioru całości wykonanych robót. 2. Zapłata wynagrodzenia nastąpi na konto wskazane przez Wykonawcę, na podstawie prawidłowo wystawionej przedłożonych faktur, potwierdzonych przez inspektora nadzoru inwestorskiego oraz przez inną osobę wyznaczoną przez Zamawiającego. 3. Płatność nastąpi na podstawie faktury końcowej w oparciu o protokół odbioru wykonanego zamówienia sporządzonego na podstawie obmiaru wykonanych robót, po potwierdzeniu przez inspektora nadzoru inwestorskiego (wszystkich branż) oraz osobę upoważnioną przez Zamawiającego. 4. Płatność nastąpi w terminie do 30 dni licząc od dnia wpływu prawidłowo wystawionych faktur do sekretariatu Zamawiającego, znajdującego się w siedzibie Zakładu Komunalnego. 5. Warunki płatności, o których mowa w ust. 1-4 mogą ulec zmianie, wyłącznie w szczególnie uzasadnionych sytuacjach – za zgodą obu stron. § 22 Ustala termin płatności do 30 dni od dnia przedłożenia prawidłowo wystawionej faktury VAT w siedzibie Zamawiającego. § 23 Datę zapłaty stanowi dzień obciążenia rachunku bankowego Zamawiającego. § 23 Płatność regulowana będą przelewem z konta Zamawiającego na konto Wykonawcy wskazane przez Wykonawcę na fakturze. § 24 W sprawach nieuregulowanych niniejszą umową zastosowanie mają odpowiednie przepisy powszechnie obowiązujące. Odbiory § 25 1. Odbiór końcowy przedmiotu umowy przeprowadzony zostanie po wykonaniu przez Wykonawcę całości robót i po spełnieniu wszystkich warunków umowy w całości, najpóźniej w terminie określonym w § 7 ust. 2 Umowy. 2. Wykonawca jest zobowiązany powiadomić o planowanym odbiorze końcowym robót budowlanych w formie pisemnej Zamawiającego i inspektora nadzoru w terminie 10 dni przed datą przewidywanego odbioru. 3. Potwierdzeniem gotowości do odbioru robót budowlanych jest odpowiedni zapis kierownika robót w dzienniku budowy, potwierdzony przez inspektora nadzoru. § 26 1. Ustala się następujące odbiory częściowe robót: zanikających, ulegających zakryciu lub warunkujących dalszy postęp prac. 2. Termin powiadomienia o planowanych odbiorach częściowych, o których mowa w ust. 1, ustala się na trzy dni przed planowanym odbiorem. 3. Jeżeli Wykonawca w wymaganym terminie, nie zgłosił do odbioru robót, o których mowa w ust. 1, zobowiązany jest na żądanie inspektora nadzoru lub Zamawiającego odkryć roboty lub wykonać otwory niezbędne do zbadania robót, a następnie przywrócić do stanu poprzedniego – bez prawa do dodatkowego wynagrodzenia. Gwarancje – zabezpieczenie należytego wykonania umowy § 27 1. Strony postanawiają, że Wykonawca ponosi odpowiedzialność z tytułu rękojmi i gwarancji. 2. Wykonawca gwarantuje, że przedmiot umowy wykonany będzie zgodnie z warunkami niniejszej umowy, obowiązującymi przepisami oraz normami technicznymi i jakościowymi. 3. Ustala się okres rękojmi i okres gwarancji na roboty budowlane tj. …...........miesięcy, od daty podpisania protokołu odbioru końcowego. § 28 1. Wszelkie usterki nie powodujące wstrzymania funkcjonowania obiektu, powstałe w okresach gwarancyjnych z przyczyn związanych z niewłaściwym wykonaniem robót przez Wykonawcę lub z wadami zastosowanych materiałów lub urządzeń będą usunięte nieodpłatnie w terminie nie dłuższym niż 14 dni od powiadomienia o ich wystąpieniu i w sposób zapewniający ciągłość funkcjonowania obiektu. 2. Usterki powodujące wstrzymanie funkcjonowania obiektu będą usunięte nieodpłatnie przez Wykonawcę w terminie nie dłuższym niż 2 dni od dnia zgłoszenia przez Zamawiającego na adres mailowy Wykonawcy: 3. W razie braku możliwości usunięcia usterek w terminie określonym w ust. 1,2 Strony ustalają ostateczny termin usunięcia usterki. 4. W przypadku nie usunięcia usterek w terminie określonym w ust. 1, 2 i 3 Zamawiającemu przysługuje prawo zlecenia innemu Wykonawcy ich usunięcia i zaspokojenia tak powstałej należności z kwoty zabezpieczenia należytego wykonania umowy (wykonanie zastępcze) oraz prawo dochodzenia odszkodowania do rzeczywistej wysokości poniesionej przez Zamawiającego szkody. § 29 1. Dla zabezpieczenia należytego i zgodnego z umową wykonania robót oraz pokrycia ewentualnych roszczeń Zamawiającego z tytułu odpowiedzialności Wykonawcy za wady. Wykonawca wnosi zabezpieczenie należytego wykonania umowy, w wysokości 10 % wynagrodzenia umownego brutto (po zaokrągleniu „w dół” do pełnych setek złotych) za wykonanie całego przedmiotu umowy (§9 Umowy), co stanowi kwotę: …...................zł. 2. Zabezpieczenie należytego wykonania umowy wniesione zostaje w formie: gwarancji ubezpieczeniowej. 3. Wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia ponoszą solidarną odpowiedzialność za wniesienie zabezpieczenia należytego wykonania umowy (jeżeli dotyczy). 4. Polisa, poręczenie, gwarancja lub inny dokument stanowiący formę zabezpieczenia należytego wykonania umowy powinny zawierać stwierdzenie, że na pierwsze pisemne żądanie Zamawiającego. Wzywające do zapłaty kwot z tytułu nienależytego wykonania umowy, zgodnie z warunkami umowy, następuje bezwarunkowa wypłata ze strony gwaranta/poręczyciela. 5. Koszty wniesienia zabezpieczenia ponosi Wykonawca. 6. Jeżeli zabezpieczenia wniesiono w pieniądzu, Zamawiający przechowuje je na oprocentowanym rachunku bankowym. Zamawiający zwraca zabezpieczenie wniesione w pieniądzu wraz z odsetkami wynikającymi z umowy rachunku bankowego, na którym było ono przechowywane, pomniejszone o koszt prowadzenia tego rachunku oraz prowizji bankowej za przelew pieniędzy na rachunek bankowy Wykonawcy. 7. W trakcie realizacji umowy Wykonawca może dokonać zmiany formy zabezpieczenia na jedną lub kilka z dopuszczalnych form jak niżej: 1)pieniądzu, 2)poręczeniach bankowych lub poręczeniach spółdzielczej kasy oszczędnościowo – kredytowej, z tym, że poręczenie kasy jest zawsze zobowiązaniem pieniężnym, 3)gwarancjach bankowych, 4)gwarancjach ubezpieczeniowych, 5)poręczeniach udzielanych przez podmioty, o których mowa w art. 6b ust.5 pkt 2 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (tekst jednolity Dz. U. z 2019 r., poz. 310), 6)Zabezpieczenie w formie innej niż pieniądz należy wnieść w formie oryginału, 7)Zamawiający nie wyraża zgody na wniesienie zabezpieczenia należytego wykonania umowy w formach wymienionych w art. 148 ust. 2 Pzp., 8)Zamawiający dokona zwrotu zabezpieczenia należytego wykonania umowy w następujący sposób: a)70% wartości zabezpieczenia tj. …............................................. zł. (po zaokrągleniu „w górę” do pełnych setek złotych) zostanie zwrócone w terminie do 30 dni od dnia wykonania całości zamówienia i uznania go przez Zamawiającego za należycie wykonane, b)30% wartości zabezpieczenia tj. …...........................zł.(po zaokrągleniu „w dół” do pełnych setek złotych) zostanie zatrzymane przez Zamawiającego na zabezpieczenie roszczeń z tytułu gwarancji i rękojmi za wady i zwrócone w terminie do 15 dni po upływie okresu gwarancji i rękojmi, 9)W przypadku uchylenia się od bezpłatnego usuwania usterek i wad ujawnionych w okresie gwarancji i rękojmi za wady w wyznaczonym przez Zamawiającego terminie. Zamawiający ma prawo do opłacenia zastępczego wykonania robót związanych z usunięciem tych wad i usterek, z części zabezpieczenia, o której mowa w ust. 10 pkt 2) niniejszego paragrafu, a gdy wartość usunięcia wad i usterek przewyższy kwotę zabezpieczenia, Wykonawca zobowiązany jest do zapłaty różnicy, 10)Zamawiający, z zabezpieczenia należytego wykonania umowy, może zaspokoić wszelkie swoje roszczenia wynikające z umowy i przepisów praca, w związku z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem umowy, a w szczególności z tytułu kar umownych lub usunięcia szkód i pokrycia strat powstałych z przyczyn zależnych od Wykonawcy. Kary umowne § 30 1. Wykonawca zapłaci Zamawiającemu karę umowną: 1)Za zwłokę w oddaniu określonego w umowie przedmiotu odbioru w wysokości 0,5% wynagrodzenia umownego brutto, o którym mowa w §20 niniejszej umowy, za każdy dzień zwłoki. 2)Za zwłokę w usunięciu wad i usterek stwierdzonych podczas odbioru w wysokości 0,5% wynagrodzenia umownego brutto, o którym mowa w §20 niniejszej umowy, za każdy dzień zwłoki. 3)Za zwłokę w usunięciu wad i usterek stwierdzonych w okresie gwarancji i rękojmi w wysokości 0,5% wynagrodzenia umownego brutto, o którym mowa w §20 niniejszej umowy, za każdy dzień zwłoki. 4)Z tytułu odstąpienia od umowy przez którąkolwiek ze stron z przyczyn zależnych od Wykonawcy w wysokości 20 % wynagrodzenia umownego brutto, o którym mowa w §20 niniejszej umowy, za każdy dzień zwłoki. 5)W przypadku braku zapłaty wynagrodzenia należnego Podwykonawcy lub dalszym Podwykonawcom, w wysokości 1% wartości niezapłaconych faktur. 6)W przypadku nieterminowej zapłaty wynagrodzenia należnego Podwykonawcom lub dalszym Podwykonawcom, w wysokości 1 000,00 zł za każdy przypadek. 7)W przypadku nieprzedłożenia do zaakceptowania projektu umowy o podwykonawstwo, której przedmiotem są roboty budowlane, lub projektu jej zmiany, w wysokości 1 000,00 zł za każdy przypadek. 8)W przypadku nieprzedłożenia poświadczonej za zgodność z oryginałem kopii umowy o podwykonawstwo lub jej zmiany, w wysokości 1 000,00 zł za każdy przypadek. 9)W przypadku braku zmiany umowy o podwykonawstwo w zakresie terminu zapłaty, w wysokości 1 000,00 zł za każdy przypadek. 10)W przypadku zastosowania materiałów, wyrobów budowlanych niezgodnych z obowiązującymi przepisami lub nieposiadających certyfikatów zgodności z Polska Normą lub aprobaty technicznej oraz badań jakościowo – ilościowych, w wysokości 1 000,00 zł za każdy przypadek. 2. Zamawiający ma prawo potrącenia kar umownych z wynagrodzenia Wykonawcy wynikającego z niniejszej Umowy, z innych należności Wykonawcy wynikających z innych umów zawartych z Zamawiającym lub zaspokojone z zabezpieczenia należytego wykonania Umowy, na co Wykonawca wyraża zgodę. § 31 Zamawiający zapłaci Wykonawcy: 1. Odsetki ustawowe za opóźnienie w zapłacie faktury, 2. Karę umowną za odstąpienie od umowy przez którąkolwiek ze stron z przyczyn, za które Zamawiający ponosi odpowiedzialność, w wysokości 20 % wynagrodzenia umownego brutto, o którym mowa w §20 niniejszej umowy. § 32 Zamawiający zastrzega sobie prawo do dochodzenia odszkodowania uzupełniającego przewyższającego wysokość kar umownych do wysokości rzeczywiście poniesionej szkody na zasadach określonych w kodeksie cywilnym. Odstąpienie od umowy § 33 Zamawiający może odstąpić od umowy z przyczyn leżących po stronie Wykonawcy w szczególności gdy: 1. Wykonawca nie rozpoczął robót w terminie określonym w §7 ust. 1 bez uzasadnionych przyczyn lub nie kontynuuje ich mimo wezwania na piśmie. 2. Wykonawca przerwał realizację robót na okres powyżej jednego tygodnia bez zgody Zamawiającego. 3. Wykonawca nie posiada lub nie przedłuży polis ubezpieczeniowych, o których mowa w §13 ust.2. § 34 1. Z chwilą odstąpienia od umowy przez którąkolwiek ze Stron Wykonawca ma obowiązek wykonać inwentaryzację wykonanych robót w obecności Zamawiającego oraz zabezpieczyć plac budowy do momentu odbioru przez Zamawiającego. 2. W przypadku nie wykonania inwentaryzacji wykonania robót przez Wykonawcę, Zamawiający ma prawo do jednostronnego wykonania inwentaryzacji na co Wykonawca wyraża zgodę. 3. Koszty zabezpieczenia placu budowy ponosi Strona odstępująca od umowy. § 35 Zamawiający może odstąpić od umowy bez ponoszenia skutków określonych w § 31 w sytuacji, gdy: 1. Wystąpi istotna zmiana okoliczności powodująca, że wykonanie umowy nie leży w interesie publicznym, czego nie można było przewidzieć w chwili zawarcia umowy, 2. Zamawiający zwróci Wykonawcy uzgodnione koszty materiałowe związane z odstąpieniem od umowy, 3. Odstąpienie od umowy, o którym mowa w §33 pkt.1), może nastąpić nie później niż jeden miesiąc od momentu powzięcia wiadomości o powyższych okolicznościach. Postanowienia końcowe § 36 1. Korespondencja pomiędzy Wykonawcą a Zamawiającym odbywać się będzie poprzez wpisy do dziennika budowy, z zastrzeżeniem § 37. 2. Korespondencja, która nie zostanie lub nie może być wpisana do dziennika budowy, przesłana będzie mailem lub listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. 3. Przekazania i odbiory wymagające potwierdzenia protokolarnego będą odbywały się zgodnie z umową i odpowiednimi przepisami. § 37 1. Nie są dopuszczalne zmiany postanowień niniejszej umowy lub wprowadzenie nowych postanowień, niekorzystnych dla Zamawiającego, jeżeli przy ich uwzględnieniu należałoby zmienić treść oferty, na podstawie, której dokonano wyboru Wykonawcy, chyba że konieczność takich zmian wynika z okoliczności, których nie można było przewidzieć w chwili zawierania umowy, za wyjątkiem możliwości i warunków dokonania takich zmian określonych w § 37 ust. 2 - 20. 2. Zmiany obowiązujących przepisów pociągającej za sobą zmianę postanowień umowy. 3. Zmiany spowodowane wzrostem albo zmniejszeniem stawki VAT. W przypadku zmiany stawki podatku od towaru i usług (VAT) wynagrodzenie ulegnie zmianie stosownie do zmiany stawki podatku bez zmiany wynagrodzenia netto. 4. Zmiany sposobu świadczenia przedmiotu zamówienia mające wpływ na wysokość wynagrodzenia, harmonogram robót inicjowane przez Zamawiającego lub przez Wykonawcę, nie wykraczające poza zakres świadczenia określony w specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Zmiany te mogą dotyczyć: 1. Zmiany jakości lub innych parametrów charakterystycznych dla objętego proponowaną zmianą elementu robót budowlanych. 2. Aktualizacji rozwiązań projektowych z uwagi na postęp technologiczny. 3. Zmiany wymiarów położenia lub wysokości części robót budowlanych. 4. Zmiany w kolejności i terminach wykonania robót budowlanych. 5. Zmiany ilości robót budowlanych, usług lub dostaw w stosunku do przedmiaru, pod warunkiem, że wynikają one z dokumentacji projektowej i zasadach wiedzy technicznej. 6. Rezygnacji z wykonania części robót budowlanych, nieprzekraczających jednak 20% wynagrodzenia Wykonawcy. 7. Zmiany terminu zakończenia prac tylko i wyłącznie z przyczyn pozostających po stronie Zamawiającego. 5. Jeżeli zmiana, o której mowa w ust. 4 wymaga zmiany dokumentacji projektowej lub specyfikacji wykonania robót budowlanych, strona inicjująca zmianę przedstawia projekt zamienny zawierający opis proponowanych zmian wraz z informacją o konieczności zmiany pozwolenia na budowę lub braku takiej konieczności oraz przedmiar i niezbędne rysunki. Projekt taki wymaga akceptacji projektanta, nadzoru autorskiego zatwierdzonego do realizacji przez Zamawiającego. 6. Warunkiem dokonania zmian, o których mowa w pkt 3) jest złożenie wniosku przez stronę inicjującą zmianę zawierającego: a)opis propozycji zmiany, b)uzasadnienie zmiany, c)obliczenie kosztów zmiany zgodnie z zasadami określonymi w umowie, jeżeli zmiana będzie miała wpływ na wynagrodzenie Wykonawcy, d)opis wpływu zmiany na harmonogram robót i termin wykonania umowy. 7. Zmiany o których mowa w pkt. 3) mogą być wprowadzone, jeżeli ich uzasadnieniem są niżej wymienione okoliczności: a)obniżenie kosztu wykonania robót lub koszty eksploatacji (użytkowania obiektu), b)poprawa wartości lub podniesienia sprawności ukończonych robót budowlanych, c)zmianą obowiązujących przepisów, d)podniesienie bezpieczeństwa wykonania robót, 8. Opóźnienia, utrudnienia, zawieszenie robót lub przeszkody spowodowane przez lub dające się przypisać Zamawiającemu, personelowi Zamawiającego lub innego wykonawcy zatrudnionemu przez Zamawiającego na terenie budowy. 9. Zaistnienie nieprzewidzianych w SIWZ warunków geologicznych, hydrogeologicznych, wykopalisk, wyjątkowo niekorzystnych warunków klimatycznych, a także innych przeszkód lub skażeń uniemożliwiających kontynuowanie umowy na przewidzianych warunkach. 10. Siła wyższa. 11. Zmiana wysokości wynagrodzenia kosztorysowego może wynikać ze zmiany ilości robót, dostaw i usług ustalonych w oparciu o obmiar robót wykonanych zgodnie z dokumentacją projektową i specyfikacją techniczną wykonania i odbioru robót. 12. Podstawą obliczenia kosztów zmiany wymagającej zmiany wysokości wynagrodzenia, w przypadku, gdy zmiany te będą wynikać ze zmiany dokumentacji projektowej lub specyfikacji technicznych wykonania odbioru robót, stanowić będzie projekt zamienny oraz kosztorys ofertowy opracowany na podstawie cen jednostkowych lub dane wyjściowe do kosztorysowania przyjęte do sporządzenia kosztorysu ofertowego Wykonawcy, ceny jednostkowe pracy i kosztorysowania przyjęte do sporządzenia kosztorysu ofertowego Wykonawcy, ceny jednostkowe pracy i materiałów zaproponowanych przez Wykonawcę, ale nie większe niż średnie ceny ogólnie przyjęte dla kwartału poprzedzającego termin wykonania robót budowlanych lub kalkulacja uproszczona sporządzona w oparciu o uzgodniony z Zamawiającym publikator cen jednostkowych robót budowlanych ogólnie przyjętych dla kwartału poprzedzającego termin wykonania robót budowlanych. 13. Zmiana terminu wykonania robót może mieć miejsce w przypadku: a. Wstrzymania lub przerwania robót, znajdującego potwierdzenie odpowiednim wpisem do dziennika budowy. Protokołem Konieczności lub innym dokumentem wskutek: • wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych lub innych nieprzewidzianych zdarzeń losowych (m.in. uniemożliwiających dalsze prowadzenie robót budowlanych), • zawieszenie robót przez Zamawiającego, • wystąpienie konieczności przeprowadzenia prac archeologicznych lub awarii uniemożliwiających wykonywanie robót, • zmian w dokumentacji projektowej, dokonanych na wniosek Zamawiającego lub Wykonawcy, • siły wyższej. b. W takich przypadkach, dopuszcza się zmianę terminu zakończenia robót o czas uzasadnionej przerwy w robotach o czas niezbędny do przywrócenia realizowanego przedmiotu zamówienia do stanu przed wstrzymaniem robót, na wprowadzenie koniecznych zmian lub inne okoliczności, poparte odpowiednimi dokumentami, wyłącznie za zgodą obu stron (w formie pisemnego aneksu), 14. Wykonania nieprzewidzianych robót zamiennych lub dodatkowych – o czas niezbędny na ich wykonanie i przeprowadzenie formalności prawnych z tym związanych. 15. Zmiana prawa lub obowiązujących norm (w okresie obowiązywania umowy) wywołujące konieczność zmiany zakresu robót. 16. Zmiany danych osobowych: przedstawicieli i osób upoważnionych (tylko w uzgodnieniu i po otrzymaniu akceptacji Zamawiającego). 17. Zmiany w zakresie udziału podwykonawcy oraz innego podmiotu uczestniczącego w realizacji przedmiotu zamówienia, na którego zasobach polegać będzie Wykonawca – wyłącznie na pisemny wniosek Wykonawcy i za zgodą Zamawiającego, udzieloną wyłącznie po dostarczeniu dokumentów określonych przez Zamawiającego, adekwatnie do wymagań obowiązujących w trakcie przeprowadzonej procedury przetargowej. 18. Korekty oczywistych omyłek i błędów pisarskich. 19. Zmiany warunków płatności za zgodą Zamawiającego. 20. Jakiekolwiek zmiany umowy wymagają zgody obu stron oraz pod rygorem nieważności – zachowania formy pisemnej w postaci aneksu do umowy, z wyjątkiem: a)Zmiany wartości umowy z uwagi na ustawową zmianę stawki podatku VAT. b)Zmiany adresu do korespondencji § 40 1. W przypadku wystąpienia w trakcie realizacji robót budowlanych potrzeby rozstrzygnięcia sprawy lub problemów Strony będą je podejmować i rozstrzygać bez zbędnej zwłoki. 2. Wszelkie zmiany i uzupełnienia umowy mogą być dokonywane wyłącznie w formie pisemnego aneksu pod rygorem nieważności. 3. Wszelkie spory wynikłe w trakcie realizacji umowy, rozstrzygać będzie sąd powszechny właściwy dla siedziby Zamawiającego. § 41 Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron. § 42 Integralną część umowy stanowią następujące załączniki: 1. Dokumentacja projektowa 2. SIWZ DOTYCZĄCA PRZETARGU NIEOGRANICZONEGO na Budowę sieci wodociągowej wraz z przyłączami w ul. Estkowskiego w Kostrzynie. 3. Oferta złożona przez Wykonawcę. WYKONAWCA: ZAMAWIAJĄCY: ZAŁĄCZNIKI: 1. oferta Wykonawcy. Załącznik nr 4 WZÓR UMOWY U M O W A NR ZP...........2020/PN o wykonanie robót budowlanych zawarta w dniu ….............................2020 r. w Kostrzynie pomiędzy: Gminą Kostrzyn, w imieniu której działa Zakład Komunalny w Kostrzynie, ul. Poznańska 2, 62-025 Kostrzyn, powołany na mocy Uchwały Nr XXX/273/05 Rady Miasta i Gminy Kostrzyn z dnia 27 października 2005 r. o nr NIP 786-10-01-097, REGON 632023635, reprezentowany przez: mgr Kingę Czechowską - Dyrektora zwaną dalszej części umowy Zamawiającym a …......................................................................................................................................................................................................................................................................................................... reprezentowaną przez: zwaną dalej Wykonawcą, zawarto umowę o następującej treści: § 1 1. Na podstawie przepisu art. 67 ust. 1 pkt. 6 ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. - Prawo zamówień publicznych (tj. Dz. U. z 2019 r. poz. 1843) Wykonawca zobowiązuje się wykonać zamówienie polegające na wykonaniu Wymiany sieci wodociągowej wraz z przyłączami w ul. Estkowskiego w Kostrzynie. 2. Szczegółowy zakres robót budowlanych będących przedmiotem niniejszej umowy został określony w ofercie Wykonawcy z dnia …........2020 r. na powtórzenie robót podobnych, sporządzonej przy uwzględnieniu ofertowych cen jednostkowych określonych przez Wykonawcę w kosztorysie ofertowym. § 2 1. Wykonawca otrzymał od Zamawiającego formularz zawierający SIWZ wraz z załącznikami, który stanowi integralną część niniejszej umowy. 2. Zakres prac objętych niniejszą umową został szczegółowo określony w pkt. III SIWZ oraz w: a)Projekcie budowlano – wykonawczym (branża wod.) stanowiącym załącznik do opisu przedmiotu zamówienia. b)Specyfikacji Technicznej Wykonania i Odbioru Robót – stanowiącym załącznik do opisu przedmiotu zamówienia. c)Przedmiarach robót i kosztorysach ofertowych stanowiącymi załączniki do oferty. 3. Do zadań Wykonawcy należeć będzie również: 1)Sprawowanie funkcji kierownika budowy i kierowników robót w zakresie określonym w obowiązujących przepisach oraz organizowanie niezbędnych konsultacji technicznych w celu wprowadzania zmian projektowych w ramach pełnionego przez projektanta nadzoru autorskiego. 2)Realizacja inwestycji zgodnie ze Specyfikacją Techniczną Wykonania i Odbioru Robót, SIWZ, projektem, przepisami i obowiązującymi Polskimi Normami i normami branżowymi oraz zasadami wiedzy technicznej i sztuki budowlanej. 3)Zapewnienie prawidłowej jakości wykonywanych robót, wbudowanych wyrobów budowlanych (egzekwowanie od dostawców atestów i certyfikatów wyrobów i materiałów przeznaczonych do styczności z wodą, przed ich wbudowaniem oraz ich szczegółowa weryfikacja), a w szczególności zapobieganie zastosowania wyrobów budowlanych wadliwych i nie dopuszczonych do obrotu i stosowania w budownictwie. 4)Prawidłowe prowadzenie Dziennika Budowy i przekazanie go po odbiorze końcowym Zamawiającemu. 5)Zgłaszanie z 3-dniowym wyprzedzeniem Zamawiającemu oraz inspektorowi nadzoru, robót budowlanych ulegających zakryciu lub zanikających do odbioru częściowych, uczestniczenie w próbach i odbiorach technicznych instalacji wodociągowej oraz udziału w czynnościach odbioru i przekazanie ich do użytkowania. 6)Zgłaszanie propozycji oraz opracowanie protokołów konieczności na roboty dodatkowe i zamienne – nieprzewidziane i nieuwzględnione w dokumentacji projektowej i przekazanie ich do zatwierdzenia Zamawiającemu. 7)Zgłaszanie faktycznie wykonanych robót oraz usunięcie wad. 8)Zgłaszanie Inspektorowi nadzoru gotowości do odbioru końcowego, z pisemnym zawiadomieniem Zamawiającego. 9)Przedłożenie inspektorowi nadzoru do zaakceptowania, potwierdzenia wystawionej faktury zgodnie z faktycznym, rzeczowym wykonaniem prac budowlanych. 10)Wykonanie wszystkich innych czynności nie wymienionych w SIWZ, niezbędnych do prawidłowego prowadzenia i zakończenia inwestycji oraz przekazania do użytkowania wykonanych prac. 11)Wykonanie dokumentacji geodezyjnej powykonawczej w pięciu egzemplarzach. 12)Stała współpraca z upoważnionym przedstawicielem Zamawiającego. 13)Do zadań Wykonawcy w okresie obowiązującej gwarancji i rękojmi, tj. co najmniej przez okres czterdzieści dziewięć miesięcy licząc od daty przedłożenia dokumentacji powykonawczej zgłoszonej do Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Poznaniu i podpisania końcowego bezusterkowego protokołu odbioru robót należeć będzie: a)udział w komisjach powołanych do stwierdzenia ujawnionych wad, b)usuwanie stwierdzonych wad, zgłaszanie ich usunięcia, organizowanie odbioru technicznego i sporządzanie protokołów z odbioru technicznego, c)wykonanie robót budowlanych w związku z realizacją uprawnień gwarancyjnych Zamawiającego, wynikających z udzielonej gwarancji i rękojmi na wykonane roboty budowlane, d)przygotowanie i udział w ostatecznym odbiorze pogwarancyjnym oraz udział w sporządzeniu protokołu. 14)Inspektor nadzoru inwestorskiego (koordynator) ma prawo: a)Wydawać kierownikowi robót polecenia, potwierdzone wpisem do dziennika budowy, dotyczące: usunięcia nieprawidłowości lub zagrożeń, wykonania prób lub badań, także wymagających odkrycia robót lub elementów zakrytych, oraz przedstawienia ekspertyz dotyczących prowadzonych robót budowlanych i dowodów dopuszczenia do stosowania w budownictwie wyrobów budowlanych oraz urządzeń technicznych; b)żądać od kierownika robót dokonania poprawek bądź ponownego wykonania wadliwie wykonanych robót, a także wstrzymania dalszych robót budowlanych w przypadku, gdyby ich kontynuacja mogła wywołać zagrożenie bądź spowodować niedopuszczalną niezgodność z projektem lub pozwoleniem na budowę. 15)Wszelkie zmiany w zakresie realizacji umowy na wykonanie robót budowlanych wprowadzone przez Inspektora Nadzoru Inwestorskiego wymagają uzyskania pisemnej akceptacji Zamawiającego. 16)Zakres robót i wymagania jakościowe, określają: dostarczona dokumentacja, obowiązujące przepisy prawa, wymogi określane w specyfikacji istotnych warunków zamówienia i zawarta umowa o roboty budowlane wraz z harmonogramem robót i załącznikami, które są znane Wykonawcy lub które będą tworzone z udziałem Wykonawcy. § 3 Wykonawca zobowiązuje się wykonać wszelkie prace związane z realizacją przedmiotu umowy zgodnie z wymaganiami zawartymi w SIWZ, wiedzą techniczną, obowiązującymi przepisami prawa, Polskimi Normami oraz wydanymi warunkami lub pozwoleniami technicznymi i prawnymi. § 4 Realizacja przedmiotu umowy obejmuje wykonanie robót, zakup i dostawę wszystkich materiałów, w niezbędnym zakresie i w wymaganych terminach. § 5 Strony dopuszczają możliwość zastosowania materiałów i robót zamiennych, zgodnie ze specyfikacją techniczną wykonania i odbioru robót w stosunku do przyjętych w projekcie budowlanym, za pisemną zgodą Zamawiającego. § 6 Roboty niezbędne dla bezpieczeństwa obiektu lub zabezpieczenia przed awarią, nie objęte umową Wykonawca realizuje w trybie natychmiastowym. Terminy realizacji § 7 1. Termin przekazania placu budowy i rozpoczęcia robót ustala najpóźniej na 7-y dzień od dnia podpisania Umowy. 2. Termin wykonania umowy, tj. termin przedłożenia dokumentacji powykonawczej zgłoszonej do Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Poznaniu i podpisania końcowego bezusterkowego protokołu odbioru robót ustala się do dnia 23.10.2020 r. Obowiązki zamawiającego § 8 Zamawiający przekaże protokolarnie Wykonawcy plac budowy, kompletną dokumentację oraz dziennik budowy, potrzebne do zrealizowania przedmiotu umowy. § 9 1. Nadzór inwestorski pełnić będzie kompleksowo firma: 2. Osobą upoważnioną przez Zamawiającego do wszelkich kontaktów z Wykonawcą jest: Wojciech Ługowski. 3. Osobami upoważnionymi przez Wykonawcę: 4. Zmiany w/w osób nie stanowią strony umowy. Każda z stron zobowiązana jest do powiadomienia drugiej strony o dokonaniu zmian określonych w § 9 ust. 2 i 3 w formie pisemnej pod rygorem nieskuteczności dokonanych zmian. § 10 Zamawiający zapewnia nadzór autorski nad realizacją inwestycji i ponosi związane z tym koszty. Prawa Zamawiającego § 11 1. Wykonawca może przy realizacji przedmiotu umowy korzystać z podwykonawstwa w zakresie określonym w ofercie. 2. Wykonawca w trakcie wykonywania umowy, wyłącznie za zgodą Zamawiającego może: 1)Powierzyć wykonanie części robót budowlanych Podwykonawcom, mimo niewskazania w ofercie takiej części powierzenia Podwykonawcom. 2)Wskazać inny zakres podwykonawstwa niż przedstawiony w ofercie. 3)Zrezygnować z podwykonawstwa. 4)Zmienić Podwykonawcę. 3. Jeżeli zmiana lub rezygnacja z Podwykonawcy dotyczy podmiotu, na którego zasoby Wykonawca powoływał się, na zasadach określonych w art. 22aPzp, w celu wykazania spełnienia warunków udziału w postępowaniu, o którym mowa w art. 22 ust. 1b Pzp, Wykonawca jest zobowiązany wykazać Zamawiającemu, iż proponowany inny Podwykonawca lub Wykonawca samodzielnie spełnia je w stopniu nie mniejszym niż wymagany w trakcie postępowania o udzielenie zamówienia. 4. Zamawiający żąda, aby przed przystąpieniem do wykonania zamówienia Wykonawca, o ile są już znane, podał nazwy albo imiona i nazwiska oraz dane kontaktowe Podwykonawców i osób do kontaktu z nimi, zaangażowanych w roboty budowlane. Wykonawca zawiadamia Zamawiającego o wszelkich zmianach danych, o których mowa w zdaniu pierwszym, w trakcie realizacji zamówienia, a także przekazuje informację na temat nowych Podwykonawców, którym w późniejszym okresie zamierza powierzyć realizację robót budowlanych. 5. W przypadku realizacji przedmiotu umowy z udziałem podwykonawców, wykonawca zobowiązuje się do zawarcia umowy o podwykonawstwo, zawierających co najmniej istotne postanowienia umowy o podwykonawstwo. 6. Wykonawca odpowiada za działanie podwykonawców jak za własne. 7. W przypadku dokonania bezpośredniej zapłaty podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy zamawiający potrąci kwotę wypłaconego wynagrodzenia z wynagrodzenia należnego wykonawcy określonego w §20 na co wykonawca wyraża zgodę. Obowiązki i prawa Wykonawcy § 12 1. Wykonawca ma obowiązek posiadać certyfikaty zgodności Polską Normą lub aprobaty techniczne oraz badania jakościowo-ilościowe zastosowanych materiałów, wyrobów budowlanych. W przypadku, gdy badania wykażą niezgodność zastosowanych materiałów, wyrobów budowlanych i urządzeń z obowiązującymi przepisami, koszty ich wymiany pokrywa wykonawca. 2. Dokumenty, o których mowa w ust. 1, Wykonawca ma obowiązek dołączyć do dokumentacji technicznej oraz okazywać na każde życzenie Zamawiającego lub osoby przez niego upoważnionej. 3. Wykonawca jest zobowiązany do wykonania przedmiotu umowy: a)kompletnego, b)zgodnego z ofertą, projektem technicznym, umową i specyfikacją istotnych warunków zamówienia (SIWZ), c)terminowo. 4. Wykonawca może powierzyć wykonanie części przedmiotu umowy Podwykonawcom zgodnie ze złożoną ofertą, a także w trakcie realizacji przedmiotu zamówienia – tylko w uzasadnionych sytuacjach – za zgodą Zamawiającego. Podwykonawca jest uprawniony do zlecenia przypisanego mu zakresu rzeczowego w zakresie robót budowlanych, z wyłączeniem usług lub dostaw, dalszemu Podwykonawcy, co musi zostać wyraźnie wskazane w umowie łączącej Wykonawcę z Podwykonawcami. 5. Powierzenie wykonania części przedmiotu umowy danemu Podwykonawcy i dalszemu Podwykonawcy nie zwalnia Wykonawcy od odpowiedzialności za całość robót budowlanych. 6. Za działanie i zaniechania Podwykonawców Wykonawca odpowiada jak za swoje własne. § 13 1. Wykonawca ma obowiązek na własny koszt zorganizować plac budowy. 2. Wykonawca ma obowiązek posiadać opłacone ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia przez cały okres realizacji przedmiotu zamówienia na kwotę nie niższą niż: 100 000,00 zł. 3. Wykonawca zobowiązany jest do pokrycia wszelkich kosztów usunięcia szkód zaistniałych na terenie placu budowy, które nie zostały objęte ochroną ubezpieczeniową, o której mowa § 13 ust. 2. § 14 1. Wykonawca zobowiązuje się zorganizować i utrzymać na swój koszt plac budowy oraz strzec mienia znajdującego się na terenie budowy, a także zapewnić odpowiednie warunki bezpieczeństwa. 2. Wykonawca zobowiązuje się w czasie realizacji robót zapewnić na terenie budowy w granicach przekazanych przez Zamawiającego należyty ład, porządek, przestrzeganie przepisów bhp, ochronę znajdujących się na terenie obiektów i sieci oraz urządzeń uzbrojenia terenu i utrzymanie ich w należytym stanie technicznym. 3. Wykonawca zobowiązuje się na swój koszt, do sporządzenia oraz dostarczenia po zakończeniu robót dokumentacji powykonawczej i dokumentów wymaganych przez Prawo Budowlane w zakresie związanym z ich zakończeniem. 4. W czasie realizacji robót Wykonawca będzie utrzymywał teren budowy wolny od przeszkód komunikacyjnych oraz będzie składował wszelkie urządzenia pomocnicze i zbędne materiały, odpady i śmieci oraz niepotrzebne urządzenia prowizoryczne w miejscach nie kolidujących z ciągami komunikacyjnymi, a odpady i śmieci będzie przechowywał w pojemnikach do selektywnego gromadzenia odpadów budowlanych i opakowaniach oraz usuwał na bieżąco. 5. Wykonawca zobowiązuje się do umożliwienia wstępu na teren budowy przedstawicielom Zamawiającego, pracownikom nadzoru budowlanego, przedstawicielom organów państwowych nadzoru budowlanego, do których należy wykonanie zadań określonych ustawą – Prawo Budowlane oraz udostępniania im danych informacji wymaganych tą ustawą. 6. Wykonawca zobowiązuje się do zapewnienia dodatkowych zabezpieczeń placu budowy przed dostępem osób nieupoważnionych. 7. Wykonawca zobowiązuje się do zabezpieczenia zieleni rosnącej w obrębie przedmiotowej inwestycji lub bliskim sąsiedztwie prowadzonych robót oraz przestrzegania przepisów zawartych w Prawie ochrony środowiska i w Ustawie o ochronie przyrody. 8. Wykonawca zobowiązuje się do wykonania i zatwierdzenia projektu tymczasowej organizacji ruchu dla wszystkich robót objętych umową wraz z zabezpieczeniem robót (oznakowanie wykonać zgodnie z zatwierdzony projektem). 9. Wykonawca zleci na własny koszt czynności związane z wytyczeniem obiektu. 10. Wykonawca zobowiązany jest do zachowania przejezdności oraz utrzymania wszystkich dróg wykorzystywanych do objazdu lub dostaw materiałów na plac budowy w standardzie nie gorszym niż przed przyjęciem placu budowy. § 15 1. Wykonawca wyznacza na kierownika budowy: ………………………………………. . 2. Wykonawca w dniu podpisania umowy przekaże Zamawiającemu: pisemne oświadczenie wyznaczonej osoby o przejęciu obowiązków kierownika budowy, kserokopii, posiadanych przez niego uprawnień do pełnienia samodzielnych funkcji w budownictwie i zaświadczenia o przynależności do właściwej izby inżynierów i techników (inne dokumenty w przypadku osób zagranicznych). 3. Osobą upoważnioną przez Wykonawcę do wszelkich kontaktów z Zamawiającym jest: …...................................lub inna osoba wyznaczona i upoważniona pisemnie przez Wykonawcę. § 16 Wykonawca pokryje wszystkie koszty związane z uzyskaniem atestów, świadectw, obsługi geodezyjnej, oznakowaniem, badań oraz wykonaniem dokumentacji powykonawczej. § 17 Wykonawca odpowiada za powstałe w wyniku prowadzonych prac uszkodzenia urządzeń podziemnych zinwentaryzowanych na planie uzbrojenia podziemnego. § 18 Zaopatrzenie w wodę i energię elektryczną oraz koszty z tym związane leżą po stronie Wykonawcy. § 19 Wykonawca jest zobowiązany do organizowania spotkań roboczych z Zamawiającym lub jego przedstawicielem celem omawiania postępu robót, minimum jeden raz w miesiącu. Wartość przedmiotu umowy § 20 1. Za wykonanie przedmiotu umowy Zamawiający zapłaci Wykonawcy wynagrodzenie kosztorysowe brutto w wysokości: zł. (słownie: …............................................................) w tym podatek VAT zł.(słownie: …...........................................................................), z zastrzeżeniem § 21 - § 23. 2. Wierzytelność Wykonawcy z tytułu wykonania przedmiotu umowy, nie może być przeniesiona na osobę trzecią w wyniku przelewu wierzytelności, ani na podstawie innego tytułu prawnego bez wyraźnej zgody Zamawiającego wyrażonej w formie pisemnej. § 21 1. Wynagrodzenie za faktyczne wykonane roboty płatne będzie na podstawie faktury końcowej oraz bezusterkowego protokołu odbioru całości wykonanych robót. 2. Zapłata wynagrodzenia nastąpi na konto wskazane przez Wykonawcę, na podstawie prawidłowo wystawionej przedłożonych faktur, potwierdzonych przez inspektora nadzoru inwestorskiego oraz przez inną osobę wyznaczoną przez Zamawiającego. 3. Płatność nastąpi na podstawie faktury końcowej w oparciu o protokół odbioru wykonanego zamówienia sporządzonego na podstawie obmiaru wykonanych robót, po potwierdzeniu przez inspektora nadzoru inwestorskiego (wszystkich branż) oraz osobę upoważnioną przez Zamawiającego. 4. Płatność nastąpi w terminie do 30 dni licząc od dnia wpływu prawidłowo wystawionych faktur do sekretariatu Zamawiającego, znajdującego się w siedzibie Zakładu Komunalnego. 5. Warunki płatności, o których mowa w ust. 1-4 mogą ulec zmianie, wyłącznie w szczególnie uzasadnionych sytuacjach – za zgodą obu stron. § 22 Ustala termin płatności do 30 dni od dnia przedłożenia prawidłowo wystawionej faktury VAT w siedzibie Zamawiającego. § 23 Datę zapłaty stanowi dzień obciążenia rachunku bankowego Zamawiającego. § 23 Płatność regulowana będą przelewem z konta Zamawiającego na konto Wykonawcy wskazane przez Wykonawcę na fakturze. § 24 W sprawach nieuregulowanych niniejszą umową zastosowanie mają odpowiednie przepisy powszechnie obowiązujące. Odbiory § 25 1. Odbiór końcowy przedmiotu umowy przeprowadzony zostanie po wykonaniu przez Wykonawcę całości robót i po spełnieniu wszystkich warunków umowy w całości, najpóźniej w terminie określonym w § 7 ust. 2 Umowy. 2. Wykonawca jest zobowiązany powiadomić o planowanym odbiorze końcowym robót budowlanych w formie pisemnej Zamawiającego i inspektora nadzoru w terminie 10 dni przed datą przewidywanego odbioru. 3. Potwierdzeniem gotowości do odbioru robót budowlanych jest odpowiedni zapis kierownika robót w dzienniku budowy, potwierdzony przez inspektora nadzoru. § 26 1. Ustala się następujące odbiory częściowe robót: zanikających, ulegających zakryciu lub warunkujących dalszy postęp prac. 2. Termin powiadomienia o planowanych odbiorach częściowych, o których mowa w ust. 1, ustala się na trzy dni przed planowanym odbiorem. 3. Jeżeli Wykonawca w wymaganym terminie, nie zgłosił do odbioru robót, o których mowa w ust. 1, zobowiązany jest na żądanie inspektora nadzoru lub Zamawiającego odkryć roboty lub wykonać otwory niezbędne do zbadania robót, a następnie przywrócić do stanu poprzedniego – bez prawa do dodatkowego wynagrodzenia. Gwarancje – zabezpieczenie należytego wykonania umowy § 27 1. Strony postanawiają, że Wykonawca ponosi odpowiedzialność z tytułu rękojmi i gwarancji. 2. Wykonawca gwarantuje, że przedmiot umowy wykonany będzie zgodnie z warunkami niniejszej umowy, obowiązującymi przepisami oraz normami technicznymi i jakościowymi. 3. Ustala się okres rękojmi i okres gwarancji na roboty budowlane tj. …...........miesięcy, od daty podpisania protokołu odbioru końcowego. § 28 1. Wszelkie usterki nie powodujące wstrzymania funkcjonowania obiektu, powstałe w okresach gwarancyjnych z przyczyn związanych z niewłaściwym wykonaniem robót przez Wykonawcę lub z wadami zastosowanych materiałów lub urządzeń będą usunięte nieodpłatnie w terminie nie dłuższym niż 14 dni od powiadomienia o ich wystąpieniu i w sposób zapewniający ciągłość funkcjonowania obiektu. 2. Usterki powodujące wstrzymanie funkcjonowania obiektu będą usunięte nieodpłatnie przez Wykonawcę w terminie nie dłuższym niż 2 dni od dnia zgłoszenia przez Zamawiającego na adres mailowy Wykonawcy: 3. W razie braku możliwości usunięcia usterek w terminie określonym w ust. 1,2 Strony ustalają ostateczny termin usunięcia usterki. 4. W przypadku nie usunięcia usterek w terminie określonym w ust. 1, 2 i 3 Zamawiającemu przysługuje prawo zlecenia innemu Wykonawcy ich usunięcia i zaspokojenia tak powstałej należności z kwoty zabezpieczenia należytego wykonania umowy (wykonanie zastępcze) oraz prawo dochodzenia odszkodowania do rzeczywistej wysokości poniesionej przez Zamawiającego szkody. § 29 1. Dla zabezpieczenia należytego i zgodnego z umową wykonania robót oraz pokrycia ewentualnych roszczeń Zamawiającego z tytułu odpowiedzialności Wykonawcy za wady. Wykonawca wnosi zabezpieczenie należytego wykonania umowy, w wysokości 10 % wynagrodzenia umownego brutto (po zaokrągleniu „w dół” do pełnych setek złotych) za wykonanie całego przedmiotu umowy (§9 Umowy), co stanowi kwotę: …...................zł. 2. Zabezpieczenie należytego wykonania umowy wniesione zostaje w formie: gwarancji ubezpieczeniowej. 3. Wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia ponoszą solidarną odpowiedzialność za wniesienie zabezpieczenia należytego wykonania umowy (jeżeli dotyczy). 4. Polisa, poręczenie, gwarancja lub inny dokument stanowiący formę zabezpieczenia należytego wykonania umowy powinny zawierać stwierdzenie, że na pierwsze pisemne żądanie Zamawiającego. Wzywające do zapłaty kwot z tytułu nienależytego wykonania umowy, zgodnie z warunkami umowy, następuje bezwarunkowa wypłata ze strony gwaranta/poręczyciela. 5. Koszty wniesienia zabezpieczenia ponosi Wykonawca. 6. Jeżeli zabezpieczenia wniesiono w pieniądzu, Zamawiający przechowuje je na oprocentowanym rachunku bankowym. Zamawiający zwraca zabezpieczenie wniesione w pieniądzu wraz z odsetkami wynikającymi z umowy rachunku bankowego, na którym było ono przechowywane, pomniejszone o koszt prowadzenia tego rachunku oraz prowizji bankowej za przelew pieniędzy na rachunek bankowy Wykonawcy. 7. W trakcie realizacji umowy Wykonawca może dokonać zmiany formy zabezpieczenia na jedną lub kilka z dopuszczalnych form jak niżej: 1)pieniądzu, 2)poręczeniach bankowych lub poręczeniach spółdzielczej kasy oszczędnościowo – kredytowej, z tym, że poręczenie kasy jest zawsze zobowiązaniem pieniężnym, 3)gwarancjach bankowych, 4)gwarancjach ubezpieczeniowych, 5)poręczeniach udzielanych przez podmioty, o których mowa w art. 6b ust.5 pkt 2 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (tekst jednolity Dz. U. z 2019 r., poz. 310), 6)Zabezpieczenie w formie innej niż pieniądz należy wnieść w formie oryginału, 7)Zamawiający nie wyraża zgody na wniesienie zabezpieczenia należytego wykonania umowy w formach wymienionych w art. 148 ust. 2 Pzp., 8)Zamawiający dokona zwrotu zabezpieczenia należytego wykonania umowy w następujący sposób: a)70% wartości zabezpieczenia tj. …............................................. zł. (po zaokrągleniu „w górę” do pełnych setek złotych) zostanie zwrócone w terminie do 30 dni od dnia wykonania całości zamówienia i uznania go przez Zamawiającego za należycie wykonane, b)30% wartości zabezpieczenia tj. …...........................zł.(po zaokrągleniu „w dół” do pełnych setek złotych) zostanie zatrzymane przez Zamawiającego na zabezpieczenie roszczeń z tytułu gwarancji i rękojmi za wady i zwrócone w terminie do 15 dni po upływie okresu gwarancji i rękojmi, 9)W przypadku uchylenia się od bezpłatnego usuwania usterek i wad ujawnionych w okresie gwarancji i rękojmi za wady w wyznaczonym przez Zamawiającego terminie. Zamawiający ma prawo do opłacenia zastępczego wykonania robót związanych z usunięciem tych wad i usterek, z części zabezpieczenia, o której mowa w ust. 10 pkt 2) niniejszego paragrafu, a gdy wartość usunięcia wad i usterek przewyższy kwotę zabezpieczenia, Wykonawca zobowiązany jest do zapłaty różnicy, 10)Zamawiający, z zabezpieczenia należytego wykonania umowy, może zaspokoić wszelkie swoje roszczenia wynikające z umowy i przepisów praca, w związku z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem umowy, a w szczególności z tytułu kar umownych lub usunięcia szkód i pokrycia strat powstałych z przyczyn zależnych od Wykonawcy. Kary umowne § 30 1. Wykonawca zapłaci Zamawiającemu karę umowną: 1)Za zwłokę w oddaniu określonego w umowie przedmiotu odbioru w wysokości 0,5% wynagrodzenia umownego brutto, o którym mowa w §20 niniejszej umowy, za każdy dzień zwłoki. 2)Za zwłokę w usunięciu wad i usterek stwierdzonych podczas odbioru w wysokości 0,5% wynagrodzenia umownego brutto, o którym mowa w §20 niniejszej umowy, za każdy dzień zwłoki. 3)Za zwłokę w usunięciu wad i usterek stwierdzonych w okresie gwarancji i rękojmi w wysokości 0,5% wynagrodzenia umownego brutto, o którym mowa w §20 niniejszej umowy, za każdy dzień zwłoki. 4)Z tytułu odstąpienia od umowy przez którąkolwiek ze stron z przyczyn zależnych od Wykonawcy w wysokości 20 % wynagrodzenia umownego brutto, o którym mowa w §20 niniejszej umowy, za każdy dzień zwłoki. 5)W przypadku braku zapłaty wynagrodzenia należnego Podwykonawcy lub dalszym Podwykonawcom, w wysokości 1% wartości niezapłaconych faktur. 6)W przypadku nieterminowej zapłaty wynagrodzenia należnego Podwykonawcom lub dalszym Podwykonawcom, w wysokości 1 000,00 zł za każdy przypadek. 7)W przypadku nieprzedłożenia do zaakceptowania projektu umowy o podwykonawstwo, której przedmiotem są roboty budowlane, lub projektu jej zmiany, w wysokości 1 000,00 zł za każdy przypadek. 8)W przypadku nieprzedłożenia poświadczonej za zgodność z oryginałem kopii umowy o podwykonawstwo lub jej zmiany, w wysokości 1 000,00 zł za każdy przypadek. 9)W przypadku braku zmiany umowy o podwykonawstwo w zakresie terminu zapłaty, w wysokości 1 000,00 zł za każdy przypadek. 10)W przypadku zastosowania materiałów, wyrobów budowlanych niezgodnych z obowiązującymi przepisami lub nieposiadających certyfikatów zgodności z Polska Normą lub aprobaty technicznej oraz badań jakościowo – ilościowych, w wysokości 1 000,00 zł za każdy przypadek. 2. Zamawiający ma prawo potrącenia kar umownych z wynagrodzenia Wykonawcy wynikającego z niniejszej Umowy, z innych należności Wykonawcy wynikających z innych umów zawartych z Zamawiającym lub zaspokojone z zabezpieczenia należytego wykonania Umowy, na co Wykonawca wyraża zgodę. § 31 Zamawiający zapłaci Wykonawcy: 1. Odsetki ustawowe za opóźnienie w zapłacie faktury, 2. Karę umowną za odstąpienie od umowy przez którąkolwiek ze stron z przyczyn, za które Zamawiający ponosi odpowiedzialność, w wysokości 20 % wynagrodzenia umownego brutto, o którym mowa w §20 niniejszej umowy. § 32 Zamawiający zastrzega sobie prawo do dochodzenia odszkodowania uzupełniającego przewyższającego wysokość kar umownych do wysokości rzeczywiście poniesionej szkody na zasadach określonych w kodeksie cywilnym. Odstąpienie od umowy § 33 Zamawiający może odstąpić od umowy z przyczyn leżących po stronie Wykonawcy w szczególności gdy: 1. Wykonawca nie rozpoczął robót w terminie określonym w §7 ust. 1 bez uzasadnionych przyczyn lub nie kontynuuje ich mimo wezwania na piśmie. 2. Wykonawca przerwał realizację robót na okres powyżej jednego tygodnia bez zgody Zamawiającego. 3. Wykonawca nie posiada lub nie przedłuży polis ubezpieczeniowych, o których mowa w §13 ust.2. § 34 1. Z chwilą odstąpienia od umowy przez którąkolwiek ze Stron Wykonawca ma obowiązek wykonać inwentaryzację wykonanych robót w obecności Zamawiającego oraz zabezpieczyć plac budowy do momentu odbioru przez Zamawiającego. 2. W przypadku nie wykonania inwentaryzacji wykonania robót przez Wykonawcę, Zamawiający ma prawo do jednostronnego wykonania inwentaryzacji na co Wykonawca wyraża zgodę. 3. Koszty zabezpieczenia placu budowy ponosi Strona odstępująca od umowy. § 35 Zamawiający może odstąpić od umowy bez ponoszenia skutków określonych w § 31 w sytuacji, gdy: 1. Wystąpi istotna zmiana okoliczności powodująca, że wykonanie umowy nie leży w interesie publicznym, czego nie można było przewidzieć w chwili zawarcia umowy, 2. Zamawiający zwróci Wykonawcy uzgodnione koszty materiałowe związane z odstąpieniem od umowy, 3. Odstąpienie od umowy, o którym mowa w §33 pkt.1), może nastąpić nie później niż jeden miesiąc od momentu powzięcia wiadomości o powyższych okolicznościach. Postanowienia końcowe § 36 1. Korespondencja pomiędzy Wykonawcą a Zamawiającym odbywać się będzie poprzez wpisy do dziennika budowy, z zastrzeżeniem § 37. 2. Korespondencja, która nie zostanie lub nie może być wpisana do dziennika budowy, przesłana będzie mailem lub listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. 3. Przekazania i odbiory wymagające potwierdzenia protokolarnego będą odbywały się zgodnie z umową i odpowiednimi przepisami. § 37 1. Nie są dopuszczalne zmiany postanowień niniejszej umowy lub wprowadzenie nowych postanowień, niekorzystnych dla Zamawiającego, jeżeli przy ich uwzględnieniu należałoby zmienić treść oferty, na podstawie, której dokonano wyboru Wykonawcy, chyba że konieczność takich zmian wynika z okoliczności, których nie można było przewidzieć w chwili zawierania umowy, za wyjątkiem możliwości i warunków dokonania takich zmian określonych w § 37 ust. 2 - 20. 2. Zmiany obowiązujących przepisów pociągającej za sobą zmianę postanowień umowy. 3. Zmiany spowodowane wzrostem albo zmniejszeniem stawki VAT. W przypadku zmiany stawki podatku od towaru i usług (VAT) wynagrodzenie ulegnie zmianie stosownie do zmiany stawki podatku bez zmiany wynagrodzenia netto. 4. Zmiany sposobu świadczenia przedmiotu zamówienia mające wpływ na wysokość wynagrodzenia, harmonogram robót inicjowane przez Zamawiającego lub przez Wykonawcę, nie wykraczające poza zakres świadczenia określony w specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Zmiany te mogą dotyczyć: 1. Zmiany jakości lub innych parametrów charakterystycznych dla objętego proponowaną zmianą elementu robót budowlanych. 2. Aktualizacji rozwiązań projektowych z uwagi na postęp technologiczny. 3. Zmiany wymiarów położenia lub wysokości części robót budowlanych. 4. Zmiany w kolejności i terminach wykonania robót budowlanych. 5. Zmiany ilości robót budowlanych, usług lub dostaw w stosunku do przedmiaru, pod warunkiem, że wynikają one z dokumentacji projektowej i zasadach wiedzy technicznej. 6. Rezygnacji z wykonania części robót budowlanych, nieprzekraczających jednak 20% wynagrodzenia Wykonawcy. 7. Zmiany terminu zakończenia prac tylko i wyłącznie z przyczyn pozostających po stronie Zamawiającego. 5. Jeżeli zmiana, o której mowa w ust. 4 wymaga zmiany dokumentacji projektowej lub specyfikacji wykonania robót budowlanych, strona inicjująca zmianę przedstawia projekt zamienny zawierający opis proponowanych zmian wraz z informacją o konieczności zmiany pozwolenia na budowę lub braku takiej konieczności oraz przedmiar i niezbędne rysunki. Projekt taki wymaga akceptacji projektanta, nadzoru autorskiego zatwierdzonego do realizacji przez Zamawiającego. 6. Warunkiem dokonania zmian, o których mowa w pkt 3) jest złożenie wniosku przez stronę inicjującą zmianę zawierającego: a)opis propozycji zmiany, b)uzasadnienie zmiany, c)obliczenie kosztów zmiany zgodnie z zasadami określonymi w umowie, jeżeli zmiana będzie miała wpływ na wynagrodzenie Wykonawcy, d)opis wpływu zmiany na harmonogram robót i termin wykonania umowy. 7. Zmiany o których mowa w pkt. 3) mogą być wprowadzone, jeżeli ich uzasadnieniem są niżej wymienione okoliczności: a)obniżenie kosztu wykonania robót lub koszty eksploatacji (użytkowania obiektu), b)poprawa wartości lub podniesienia sprawności ukończonych robót budowlanych, c)zmianą obowiązujących przepisów, d)podniesienie bezpieczeństwa wykonania robót, 8. Opóźnienia, utrudnienia, zawieszenie robót lub przeszkody spowodowane przez lub dające się przypisać Zamawiającemu, personelowi Zamawiającego lub innego wykonawcy zatrudnionemu przez Zamawiającego na terenie budowy. 9. Zaistnienie nieprzewidzianych w SIWZ warunków geologicznych, hydrogeologicznych, wykopalisk, wyjątkowo niekorzystnych warunków klimatycznych, a także innych przeszkód lub skażeń uniemożliwiających kontynuowanie umowy na przewidzianych warunkach. 10. Siła wyższa. 11. Zmiana wysokości wynagrodzenia kosztorysowego może wynikać ze zmiany ilości robót, dostaw i usług ustalonych w oparciu o obmiar robót wykonanych zgodnie z dokumentacją projektową i specyfikacją techniczną wykonania i odbioru robót. 12. Podstawą obliczenia kosztów zmiany wymagającej zmiany wysokości wynagrodzenia, w przypadku, gdy zmiany te będą wynikać ze zmiany dokumentacji projektowej lub specyfikacji technicznych wykonania odbioru robót, stanowić będzie projekt zamienny oraz kosztorys ofertowy opracowany na podstawie cen jednostkowych lub dane wyjściowe do kosztorysowania przyjęte do sporządzenia kosztorysu ofertowego Wykonawcy, ceny jednostkowe pracy i kosztorysowania przyjęte do sporządzenia kosztorysu ofertowego Wykonawcy, ceny jednostkowe pracy i materiałów zaproponowanych przez Wykonawcę, ale nie większe niż średnie ceny ogólnie przyjęte dla kwartału poprzedzającego termin wykonania robót budowlanych lub kalkulacja uproszczona sporządzona w oparciu o uzgodniony z Zamawiającym publikator cen jednostkowych robót budowlanych ogólnie przyjętych dla kwartału poprzedzającego termin wykonania robót budowlanych. 13. Zmiana terminu wykonania robót może mieć miejsce w przypadku: a. Wstrzymania lub przerwania robót, znajdującego potwierdzenie odpowiednim wpisem do dziennika budowy. Protokołem Konieczności lub innym dokumentem wskutek: • wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych lub innych nieprzewidzianych zdarzeń losowych (m.in. uniemożliwiających dalsze prowadzenie robót budowlanych), • zawieszenie robót przez Zamawiającego, • wystąpienie konieczności przeprowadzenia prac archeologicznych lub awarii uniemożliwiających wykonywanie robót, • zmian w dokumentacji projektowej, dokonanych na wniosek Zamawiającego lub Wykonawcy, • siły wyższej. b. W takich przypadkach, dopuszcza się zmianę terminu zakończenia robót o czas uzasadnionej przerwy w robotach o czas niezbędny do przywrócenia realizowanego przedmiotu zamówienia do stanu przed wstrzymaniem robót, na wprowadzenie koniecznych zmian lub inne okoliczności, poparte odpowiednimi dokumentami, wyłącznie za zgodą obu stron (w formie pisemnego aneksu), 14. Wykonania nieprzewidzianych robót zamiennych lub dodatkowych – o czas niezbędny na ich wykonanie i przeprowadzenie formalności prawnych z tym związanych. 15. Zmiana prawa lub obowiązujących norm (w okresie obowiązywania umowy) wywołujące konieczność zmiany zakresu robót. 16. Zmiany danych osobowych: przedstawicieli i osób upoważnionych (tylko w uzgodnieniu i po otrzymaniu akceptacji Zamawiającego). 17. Zmiany w zakresie udziału podwykonawcy oraz innego podmiotu uczestniczącego w realizacji przedmiotu zamówienia, na którego zasobach polegać będzie Wykonawca – wyłącznie na pisemny wniosek Wykonawcy i za zgodą Zamawiającego, udzieloną wyłącznie po dostarczeniu dokumentów określonych przez Zamawiającego, adekwatnie do wymagań obowiązujących w trakcie przeprowadzonej procedury przetargowej. 18. Korekty oczywistych omyłek i błędów pisarskich. 19. Zmiany warunków płatności za zgodą Zamawiającego. 20. Jakiekolwiek zmiany umowy wymagają zgody obu stron oraz pod rygorem nieważności – zachowania formy pisemnej w postaci aneksu do umowy, z wyjątkiem: a)Zmiany wartości umowy z uwagi na ustawową zmianę stawki podatku VAT. b)Zmiany adresu do korespondencji § 40 1. W przypadku wystąpienia w trakcie realizacji robót budowlanych potrzeby rozstrzygnięcia sprawy lub problemów Strony będą je podejmować i rozstrzygać bez zbędnej zwłoki. 2. Wszelkie zmiany i uzupełnienia umowy mogą być dokonywane wyłącznie w formie pisemnego aneksu pod rygorem nieważności. 3. Wszelkie spory wynikłe w trakcie realizacji umowy, rozstrzygać będzie sąd powszechny właściwy dla siedziby Zamawiającego. § 41 Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron. § 42 Integralną część umowy stanowią następujące załączniki: 1. Dokumentacja projektowa 2. SIWZ DOTYCZĄCA PRZETARGU NIEOGRANICZONEGO na Budowę sieci wodociągowej wraz z przyłączami w ul. Estkowskiego w Kostrzynie. 3. Oferta złożona przez Wykonawcę. WYKONAWCA: ZAMAWIAJĄCY: ZAŁĄCZNIKI: 1. oferta Wykonawcy.
Wymagania dotyczące zabezpieczenia należytego wykonania umowy:
Załącznik nr 4 WZÓR UMOWY U M O W A NR ZP...........2020/PN o wykonanie robót budowlanych zawarta w dniu ….............................2020 r. w Kostrzynie pomiędzy: Gminą Kostrzyn, w imieniu której działa Zakład Komunalny w Kostrzynie, ul. Poznańska 2, 62-025 Kostrzyn, powołany na mocy Uchwały Nr XXX/273/05 Rady Miasta i Gminy Kostrzyn z dnia 27 października 2005 r. o nr NIP 786-10-01-097, REGON 632023635, reprezentowany przez: mgr Kingę Czechowską - Dyrektora zwaną dalszej części umowy Zamawiającym a …......................................................................................................................................................................................................................................................................................................... reprezentowaną przez: zwaną dalej Wykonawcą, zawarto umowę o następującej treści: § 1 1. Na podstawie przepisu art. 67 ust. 1 pkt. 6 ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. - Prawo zamówień publicznych (tj. Dz. U. z 2019 r. poz. 1843) Wykonawca zobowiązuje się wykonać zamówienie polegające na wykonaniu Wymiany sieci wodociągowej wraz z przyłączami w ul. Estkowskiego w Kostrzynie. 2. Szczegółowy zakres robót budowlanych będących przedmiotem niniejszej umowy został określony w ofercie Wykonawcy z dnia …........2020 r. na powtórzenie robót podobnych, sporządzonej przy uwzględnieniu ofertowych cen jednostkowych określonych przez Wykonawcę w kosztorysie ofertowym. § 2 1. Wykonawca otrzymał od Zamawiającego formularz zawierający SIWZ wraz z załącznikami, który stanowi integralną część niniejszej umowy. 2. Zakres prac objętych niniejszą umową został szczegółowo określony w pkt. III SIWZ oraz w: a)Projekcie budowlano – wykonawczym (branża wod.) stanowiącym załącznik do opisu przedmiotu zamówienia. b)Specyfikacji Technicznej Wykonania i Odbioru Robót – stanowiącym załącznik do opisu przedmiotu zamówienia. c)Przedmiarach robót i kosztorysach ofertowych stanowiącymi załączniki do oferty. 3. Do zadań Wykonawcy należeć będzie również: 1)Sprawowanie funkcji kierownika budowy i kierowników robót w zakresie określonym w obowiązujących przepisach oraz organizowanie niezbędnych konsultacji technicznych w celu wprowadzania zmian projektowych w ramach pełnionego przez projektanta nadzoru autorskiego. 2)Realizacja inwestycji zgodnie ze Specyfikacją Techniczną Wykonania i Odbioru Robót, SIWZ, projektem, przepisami i obowiązującymi Polskimi Normami i normami branżowymi oraz zasadami wiedzy technicznej i sztuki budowlanej. 3)Zapewnienie prawidłowej jakości wykonywanych robót, wbudowanych wyrobów budowlanych (egzekwowanie od dostawców atestów i certyfikatów wyrobów i materiałów przeznaczonych do styczności z wodą, przed ich wbudowaniem oraz ich szczegółowa weryfikacja), a w szczególności zapobieganie zastosowania wyrobów budowlanych wadliwych i nie dopuszczonych do obrotu i stosowania w budownictwie. 4)Prawidłowe prowadzenie Dziennika Budowy i przekazanie go po odbiorze końcowym Zamawiającemu. 5)Zgłaszanie z 3-dniowym wyprzedzeniem Zamawiającemu oraz inspektorowi nadzoru, robót budowlanych ulegających zakryciu lub zanikających do odbioru częściowych, uczestniczenie w próbach i odbiorach technicznych instalacji wodociągowej oraz udziału w czynnościach odbioru i przekazanie ich do użytkowania. 6)Zgłaszanie propozycji oraz opracowanie protokołów konieczności na roboty dodatkowe i zamienne – nieprzewidziane i nieuwzględnione w dokumentacji projektowej i przekazanie ich do zatwierdzenia Zamawiającemu. 7)Zgłaszanie faktycznie wykonanych robót oraz usunięcie wad. 8)Zgłaszanie Inspektorowi nadzoru gotowości do odbioru końcowego, z pisemnym zawiadomieniem Zamawiającego. 9)Przedłożenie inspektorowi nadzoru do zaakceptowania, potwierdzenia wystawionej faktury zgodnie z faktycznym, rzeczowym wykonaniem prac budowlanych. 10)Wykonanie wszystkich innych czynności nie wymienionych w SIWZ, niezbędnych do prawidłowego prowadzenia i zakończenia inwestycji oraz przekazania do użytkowania wykonanych prac. 11)Wykonanie dokumentacji geodezyjnej powykonawczej w pięciu egzemplarzach. 12)Stała współpraca z upoważnionym przedstawicielem Zamawiającego. 13)Do zadań Wykonawcy w okresie obowiązującej gwarancji i rękojmi, tj. co najmniej przez okres czterdzieści dziewięć miesięcy licząc od daty przedłożenia dokumentacji powykonawczej zgłoszonej do Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Poznaniu i podpisania końcowego bezusterkowego protokołu odbioru robót należeć będzie: a)udział w komisjach powołanych do stwierdzenia ujawnionych wad, b)usuwanie stwierdzonych wad, zgłaszanie ich usunięcia, organizowanie odbioru technicznego i sporządzanie protokołów z odbioru technicznego, c)wykonanie robót budowlanych w związku z realizacją uprawnień gwarancyjnych Zamawiającego, wynikających z udzielonej gwarancji i rękojmi na wykonane roboty budowlane, d)przygotowanie i udział w ostatecznym odbiorze pogwarancyjnym oraz udział w sporządzeniu protokołu. 14)Inspektor nadzoru inwestorskiego (koordynator) ma prawo: a)Wydawać kierownikowi robót polecenia, potwierdzone wpisem do dziennika budowy, dotyczące: usunięcia nieprawidłowości lub zagrożeń, wykonania prób lub badań, także wymagających odkrycia robót lub elementów zakrytych, oraz przedstawienia ekspertyz dotyczących prowadzonych robót budowlanych i dowodów dopuszczenia do stosowania w budownictwie wyrobów budowlanych oraz urządzeń technicznych; b)żądać od kierownika robót dokonania poprawek bądź ponownego wykonania wadliwie wykonanych robót, a także wstrzymania dalszych robót budowlanych w przypadku, gdyby ich kontynuacja mogła wywołać zagrożenie bądź spowodować niedopuszczalną niezgodność z projektem lub pozwoleniem na budowę. 15)Wszelkie zmiany w zakresie realizacji umowy na wykonanie robót budowlanych wprowadzone przez Inspektora Nadzoru Inwestorskiego wymagają uzyskania pisemnej akceptacji Zamawiającego. 16)Zakres robót i wymagania jakościowe, określają: dostarczona dokumentacja, obowiązujące przepisy prawa, wymogi określane w specyfikacji istotnych warunków zamówienia i zawarta umowa o roboty budowlane wraz z harmonogramem robót i załącznikami, które są znane Wykonawcy lub które będą tworzone z udziałem Wykonawcy. § 3 Wykonawca zobowiązuje się wykonać wszelkie prace związane z realizacją przedmiotu umowy zgodnie z wymaganiami zawartymi w SIWZ, wiedzą techniczną, obowiązującymi przepisami prawa, Polskimi Normami oraz wydanymi warunkami lub pozwoleniami technicznymi i prawnymi. § 4 Realizacja przedmiotu umowy obejmuje wykonanie robót, zakup i dostawę wszystkich materiałów, w niezbędnym zakresie i w wymaganych terminach. § 5 Strony dopuszczają możliwość zastosowania materiałów i robót zamiennych, zgodnie ze specyfikacją techniczną wykonania i odbioru robót w stosunku do przyjętych w projekcie budowlanym, za pisemną zgodą Zamawiającego. § 6 Roboty niezbędne dla bezpieczeństwa obiektu lub zabezpieczenia przed awarią, nie objęte umową Wykonawca realizuje w trybie natychmiastowym. Terminy realizacji § 7 1. Termin przekazania placu budowy i rozpoczęcia robót ustala najpóźniej na 7-y dzień od dnia podpisania Umowy. 2. Termin wykonania umowy, tj. termin przedłożenia dokumentacji powykonawczej zgłoszonej do Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Poznaniu i podpisania końcowego bezusterkowego protokołu odbioru robót ustala się do dnia 23.10.2020 r. Obowiązki zamawiającego § 8 Zamawiający przekaże protokolarnie Wykonawcy plac budowy, kompletną dokumentację oraz dziennik budowy, potrzebne do zrealizowania przedmiotu umowy. § 9 1. Nadzór inwestorski pełnić będzie kompleksowo firma: 2. Osobą upoważnioną przez Zamawiającego do wszelkich kontaktów z Wykonawcą jest: Wojciech Ługowski. 3. Osobami upoważnionymi przez Wykonawcę: 4. Zmiany w/w osób nie stanowią strony umowy. Każda z stron zobowiązana jest do powiadomienia drugiej strony o dokonaniu zmian określonych w § 9 ust. 2 i 3 w formie pisemnej pod rygorem nieskuteczności dokonanych zmian. § 10 Zamawiający zapewnia nadzór autorski nad realizacją inwestycji i ponosi związane z tym koszty. Prawa Zamawiającego § 11 1. Wykonawca może przy realizacji przedmiotu umowy korzystać z podwykonawstwa w zakresie określonym w ofercie. 2. Wykonawca w trakcie wykonywania umowy, wyłącznie za zgodą Zamawiającego może: 1)Powierzyć wykonanie części robót budowlanych Podwykonawcom, mimo niewskazania w ofercie takiej części powierzenia Podwykonawcom. 2)Wskazać inny zakres podwykonawstwa niż przedstawiony w ofercie. 3)Zrezygnować z podwykonawstwa. 4)Zmienić Podwykonawcę. 3. Jeżeli zmiana lub rezygnacja z Podwykonawcy dotyczy podmiotu, na którego zasoby Wykonawca powoływał się, na zasadach określonych w art. 22aPzp, w celu wykazania spełnienia warunków udziału w postępowaniu, o którym mowa w art. 22 ust. 1b Pzp, Wykonawca jest zobowiązany wykazać Zamawiającemu, iż proponowany inny Podwykonawca lub Wykonawca samodzielnie spełnia je w stopniu nie mniejszym niż wymagany w trakcie postępowania o udzielenie zamówienia. 4. Zamawiający żąda, aby przed przystąpieniem do wykonania zamówienia Wykonawca, o ile są już znane, podał nazwy albo imiona i nazwiska oraz dane kontaktowe Podwykonawców i osób do kontaktu z nimi, zaangażowanych w roboty budowlane. Wykonawca zawiadamia Zamawiającego o wszelkich zmianach danych, o których mowa w zdaniu pierwszym, w trakcie realizacji zamówienia, a także przekazuje informację na temat nowych Podwykonawców, którym w późniejszym okresie zamierza powierzyć realizację robót budowlanych. 5. W przypadku realizacji przedmiotu umowy z udziałem podwykonawców, wykonawca zobowiązuje się do zawarcia umowy o podwykonawstwo, zawierających co najmniej istotne postanowienia umowy o podwykonawstwo. 6. Wykonawca odpowiada za działanie podwykonawców jak za własne. 7. W przypadku dokonania bezpośredniej zapłaty podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy zamawiający potrąci kwotę wypłaconego wynagrodzenia z wynagrodzenia należnego wykonawcy określonego w §20 na co wykonawca wyraża zgodę. Obowiązki i prawa Wykonawcy § 12 1. Wykonawca ma obowiązek posiadać certyfikaty zgodności Polską Normą lub aprobaty techniczne oraz badania jakościowo-ilościowe zastosowanych materiałów, wyrobów budowlanych. W przypadku, gdy badania wykażą niezgodność zastosowanych materiałów, wyrobów budowlanych i urządzeń z obowiązującymi przepisami, koszty ich wymiany pokrywa wykonawca. 2. Dokumenty, o których mowa w ust. 1, Wykonawca ma obowiązek dołączyć do dokumentacji technicznej oraz okazywać na każde życzenie Zamawiającego lub osoby przez niego upoważnionej. 3. Wykonawca jest zobowiązany do wykonania przedmiotu umowy: a)kompletnego, b)zgodnego z ofertą, projektem technicznym, umową i specyfikacją istotnych warunków zamówienia (SIWZ), c)terminowo. 4. Wykonawca może powierzyć wykonanie części przedmiotu umowy Podwykonawcom zgodnie ze złożoną ofertą, a także w trakcie realizacji przedmiotu zamówienia – tylko w uzasadnionych sytuacjach – za zgodą Zamawiającego. Podwykonawca jest uprawniony do zlecenia przypisanego mu zakresu rzeczowego w zakresie robót budowlanych, z wyłączeniem usług lub dostaw, dalszemu Podwykonawcy, co musi zostać wyraźnie wskazane w umowie łączącej Wykonawcę z Podwykonawcami. 5. Powierzenie wykonania części przedmiotu umowy danemu Podwykonawcy i dalszemu Podwykonawcy nie zwalnia Wykonawcy od odpowiedzialności za całość robót budowlanych. 6. Za działanie i zaniechania Podwykonawców Wykonawca odpowiada jak za swoje własne. § 13 1. Wykonawca ma obowiązek na własny koszt zorganizować plac budowy. 2. Wykonawca ma obowiązek posiadać opłacone ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia przez cały okres realizacji przedmiotu zamówienia na kwotę nie niższą niż: 100 000,00 zł. 3. Wykonawca zobowiązany jest do pokrycia wszelkich kosztów usunięcia szkód zaistniałych na terenie placu budowy, które nie zostały objęte ochroną ubezpieczeniową, o której mowa § 13 ust. 2. § 14 1. Wykonawca zobowiązuje się zorganizować i utrzymać na swój koszt plac budowy oraz strzec mienia znajdującego się na terenie budowy, a także zapewnić odpowiednie warunki bezpieczeństwa. 2. Wykonawca zobowiązuje się w czasie realizacji robót zapewnić na terenie budowy w granicach przekazanych przez Zamawiającego należyty ład, porządek, przestrzeganie przepisów bhp, ochronę znajdujących się na terenie obiektów i sieci oraz urządzeń uzbrojenia terenu i utrzymanie ich w należytym stanie technicznym. 3. Wykonawca zobowiązuje się na swój koszt, do sporządzenia oraz dostarczenia po zakończeniu robót dokumentacji powykonawczej i dokumentów wymaganych przez Prawo Budowlane w zakresie związanym z ich zakończeniem. 4. W czasie realizacji robót Wykonawca będzie utrzymywał teren budowy wolny od przeszkód komunikacyjnych oraz będzie składował wszelkie urządzenia pomocnicze i zbędne materiały, odpady i śmieci oraz niepotrzebne urządzenia prowizoryczne w miejscach nie kolidujących z ciągami komunikacyjnymi, a odpady i śmieci będzie przechowywał w pojemnikach do selektywnego gromadzenia odpadów budowlanych i opakowaniach oraz usuwał na bieżąco. 5. Wykonawca zobowiązuje się do umożliwienia wstępu na teren budowy przedstawicielom Zamawiającego, pracownikom nadzoru budowlanego, przedstawicielom organów państwowych nadzoru budowlanego, do których należy wykonanie zadań określonych ustawą – Prawo Budowlane oraz udostępniania im danych informacji wymaganych tą ustawą. 6. Wykonawca zobowiązuje się do zapewnienia dodatkowych zabezpieczeń placu budowy przed dostępem osób nieupoważnionych. 7. Wykonawca zobowiązuje się do zabezpieczenia zieleni rosnącej w obrębie przedmiotowej inwestycji lub bliskim sąsiedztwie prowadzonych robót oraz przestrzegania przepisów zawartych w Prawie ochrony środowiska i w Ustawie o ochronie przyrody. 8. Wykonawca zobowiązuje się do wykonania i zatwierdzenia projektu tymczasowej organizacji ruchu dla wszystkich robót objętych umową wraz z zabezpieczeniem robót (oznakowanie wykonać zgodnie z zatwierdzony projektem). 9. Wykonawca zleci na własny koszt czynności związane z wytyczeniem obiektu. 10. Wykonawca zobowiązany jest do zachowania przejezdności oraz utrzymania wszystkich dróg wykorzystywanych do objazdu lub dostaw materiałów na plac budowy w standardzie nie gorszym niż przed przyjęciem placu budowy. § 15 1. Wykonawca wyznacza na kierownika budowy: ………………………………………. . 2. Wykonawca w dniu podpisania umowy przekaże Zamawiającemu: pisemne oświadczenie wyznaczonej osoby o przejęciu obowiązków kierownika budowy, kserokopii, posiadanych przez niego uprawnień do pełnienia samodzielnych funkcji w budownictwie i zaświadczenia o przynależności do właściwej izby inżynierów i techników (inne dokumenty w przypadku osób zagranicznych). 3. Osobą upoważnioną przez Wykonawcę do wszelkich kontaktów z Zamawiającym jest: …...................................lub inna osoba wyznaczona i upoważniona pisemnie przez Wykonawcę. § 16 Wykonawca pokryje wszystkie koszty związane z uzyskaniem atestów, świadectw, obsługi geodezyjnej, oznakowaniem, badań oraz wykonaniem dokumentacji powykonawczej. § 17 Wykonawca odpowiada za powstałe w wyniku prowadzonych prac uszkodzenia urządzeń podziemnych zinwentaryzowanych na planie uzbrojenia podziemnego. § 18 Zaopatrzenie w wodę i energię elektryczną oraz koszty z tym związane leżą po stronie Wykonawcy. § 19 Wykonawca jest zobowiązany do organizowania spotkań roboczych z Zamawiającym lub jego przedstawicielem celem omawiania postępu robót, minimum jeden raz w miesiącu. Wartość przedmiotu umowy § 20 1. Za wykonanie przedmiotu umowy Zamawiający zapłaci Wykonawcy wynagrodzenie kosztorysowe brutto w wysokości: zł. (słownie: …............................................................) w tym podatek VAT zł.(słownie: …...........................................................................), z zastrzeżeniem § 21 - § 23. 2. Wierzytelność Wykonawcy z tytułu wykonania przedmiotu umowy, nie może być przeniesiona na osobę trzecią w wyniku przelewu wierzytelności, ani na podstawie innego tytułu prawnego bez wyraźnej zgody Zamawiającego wyrażonej w formie pisemnej. § 21 1. Wynagrodzenie za faktyczne wykonane roboty płatne będzie na podstawie faktury końcowej oraz bezusterkowego protokołu odbioru całości wykonanych robót. 2. Zapłata wynagrodzenia nastąpi na konto wskazane przez Wykonawcę, na podstawie prawidłowo wystawionej przedłożonych faktur, potwierdzonych przez inspektora nadzoru inwestorskiego oraz przez inną osobę wyznaczoną przez Zamawiającego. 3. Płatność nastąpi na podstawie faktury końcowej w oparciu o protokół odbioru wykonanego zamówienia sporządzonego na podstawie obmiaru wykonanych robót, po potwierdzeniu przez inspektora nadzoru inwestorskiego (wszystkich branż) oraz osobę upoważnioną przez Zamawiającego. 4. Płatność nastąpi w terminie do 30 dni licząc od dnia wpływu prawidłowo wystawionych faktur do sekretariatu Zamawiającego, znajdującego się w siedzibie Zakładu Komunalnego. 5. Warunki płatności, o których mowa w ust. 1-4 mogą ulec zmianie, wyłącznie w szczególnie uzasadnionych sytuacjach – za zgodą obu stron. § 22 Ustala termin płatności do 30 dni od dnia przedłożenia prawidłowo wystawionej faktury VAT w siedzibie Zamawiającego. § 23 Datę zapłaty stanowi dzień obciążenia rachunku bankowego Zamawiającego. § 23 Płatność regulowana będą przelewem z konta Zamawiającego na konto Wykonawcy wskazane przez Wykonawcę na fakturze. § 24 W sprawach nieuregulowanych niniejszą umową zastosowanie mają odpowiednie przepisy powszechnie obowiązujące. Odbiory § 25 1. Odbiór końcowy przedmiotu umowy przeprowadzony zostanie po wykonaniu przez Wykonawcę całości robót i po spełnieniu wszystkich warunków umowy w całości, najpóźniej w terminie określonym w § 7 ust. 2 Umowy. 2. Wykonawca jest zobowiązany powiadomić o planowanym odbiorze końcowym robót budowlanych w formie pisemnej Zamawiającego i inspektora nadzoru w terminie 10 dni przed datą przewidywanego odbioru. 3. Potwierdzeniem gotowości do odbioru robót budowlanych jest odpowiedni zapis kierownika robót w dzienniku budowy, potwierdzony przez inspektora nadzoru. § 26 1. Ustala się następujące odbiory częściowe robót: zanikających, ulegających zakryciu lub warunkujących dalszy postęp prac. 2. Termin powiadomienia o planowanych odbiorach częściowych, o których mowa w ust. 1, ustala się na trzy dni przed planowanym odbiorem. 3. Jeżeli Wykonawca w wymaganym terminie, nie zgłosił do odbioru robót, o których mowa w ust. 1, zobowiązany jest na żądanie inspektora nadzoru lub Zamawiającego odkryć roboty lub wykonać otwory niezbędne do zbadania robót, a następnie przywrócić do stanu poprzedniego – bez prawa do dodatkowego wynagrodzenia. Gwarancje – zabezpieczenie należytego wykonania umowy § 27 1. Strony postanawiają, że Wykonawca ponosi odpowiedzialność z tytułu rękojmi i gwarancji. 2. Wykonawca gwarantuje, że przedmiot umowy wykonany będzie zgodnie z warunkami niniejszej umowy, obowiązującymi przepisami oraz normami technicznymi i jakościowymi. 3. Ustala się okres rękojmi i okres gwarancji na roboty budowlane tj. …...........miesięcy, od daty podpisania protokołu odbioru końcowego. § 28 1. Wszelkie usterki nie powodujące wstrzymania funkcjonowania obiektu, powstałe w okresach gwarancyjnych z przyczyn związanych z niewłaściwym wykonaniem robót przez Wykonawcę lub z wadami zastosowanych materiałów lub urządzeń będą usunięte nieodpłatnie w terminie nie dłuższym niż 14 dni od powiadomienia o ich wystąpieniu i w sposób zapewniający ciągłość funkcjonowania obiektu. 2. Usterki powodujące wstrzymanie funkcjonowania obiektu będą usunięte nieodpłatnie przez Wykonawcę w terminie nie dłuższym niż 2 dni od dnia zgłoszenia przez Zamawiającego na adres mailowy Wykonawcy: 3. W razie braku możliwości usunięcia usterek w terminie określonym w ust. 1,2 Strony ustalają ostateczny termin usunięcia usterki. 4. W przypadku nie usunięcia usterek w terminie określonym w ust. 1, 2 i 3 Zamawiającemu przysługuje prawo zlecenia innemu Wykonawcy ich usunięcia i zaspokojenia tak powstałej należności z kwoty zabezpieczenia należytego wykonania umowy (wykonanie zastępcze) oraz prawo dochodzenia odszkodowania do rzeczywistej wysokości poniesionej przez Zamawiającego szkody. § 29 1. Dla zabezpieczenia należytego i zgodnego z umową wykonania robót oraz pokrycia ewentualnych roszczeń Zamawiającego z tytułu odpowiedzialności Wykonawcy za wady. Wykonawca wnosi zabezpieczenie należytego wykonania umowy, w wysokości 10 % wynagrodzenia umownego brutto (po zaokrągleniu „w dół” do pełnych setek złotych) za wykonanie całego przedmiotu umowy (§9 Umowy), co stanowi kwotę: …...................zł. 2. Zabezpieczenie należytego wykonania umowy wniesione zostaje w formie: gwarancji ubezpieczeniowej. 3. Wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia ponoszą solidarną odpowiedzialność za wniesienie zabezpieczenia należytego wykonania umowy (jeżeli dotyczy). 4. Polisa, poręczenie, gwarancja lub inny dokument stanowiący formę zabezpieczenia należytego wykonania umowy powinny zawierać stwierdzenie, że na pierwsze pisemne żądanie Zamawiającego. Wzywające do zapłaty kwot z tytułu nienależytego wykonania umowy, zgodnie z warunkami umowy, następuje bezwarunkowa wypłata ze strony gwaranta/poręczyciela. 5. Koszty wniesienia zabezpieczenia ponosi Wykonawca. 6. Jeżeli zabezpieczenia wniesiono w pieniądzu, Zamawiający przechowuje je na oprocentowanym rachunku bankowym. Zamawiający zwraca zabezpieczenie wniesione w pieniądzu wraz z odsetkami wynikającymi z umowy rachunku bankowego, na którym było ono przechowywane, pomniejszone o koszt prowadzenia tego rachunku oraz prowizji bankowej za przelew pieniędzy na rachunek bankowy Wykonawcy. 7. W trakcie realizacji umowy Wykonawca może dokonać zmiany formy zabezpieczenia na jedną lub kilka z dopuszczalnych form jak niżej: 1)pieniądzu, 2)poręczeniach bankowych lub poręczeniach spółdzielczej kasy oszczędnościowo – kredytowej, z tym, że poręczenie kasy jest zawsze zobowiązaniem pieniężnym, 3)gwarancjach bankowych, 4)gwarancjach ubezpieczeniowych, 5)poręczeniach udzielanych przez podmioty, o których mowa w art. 6b ust.5 pkt 2 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (tekst jednolity Dz. U. z 2019 r., poz. 310), 6)Zabezpieczenie w formie innej niż pieniądz należy wnieść w formie oryginału, 7)Zamawiający nie wyraża zgody na wniesienie zabezpieczenia należytego wykonania umowy w formach wymienionych w art. 148 ust. 2 Pzp., 8)Zamawiający dokona zwrotu zabezpieczenia należytego wykonania umowy w następujący sposób: a)70% wartości zabezpieczenia tj. …............................................. zł. (po zaokrągleniu „w górę” do pełnych setek złotych) zostanie zwrócone w terminie do 30 dni od dnia wykonania całości zamówienia i uznania go przez Zamawiającego za należycie wykonane, b)30% wartości zabezpieczenia tj. …...........................zł.(po zaokrągleniu „w dół” do pełnych setek złotych) zostanie zatrzymane przez Zamawiającego na zabezpieczenie roszczeń z tytułu gwarancji i rękojmi za wady i zwrócone w terminie do 15 dni po upływie okresu gwarancji i rękojmi, 9)W przypadku uchylenia się od bezpłatnego usuwania usterek i wad ujawnionych w okresie gwarancji i rękojmi za wady w wyznaczonym przez Zamawiającego terminie. Zamawiający ma prawo do opłacenia zastępczego wykonania robót związanych z usunięciem tych wad i usterek, z części zabezpieczenia, o której mowa w ust. 10 pkt 2) niniejszego paragrafu, a gdy wartość usunięcia wad i usterek przewyższy kwotę zabezpieczenia, Wykonawca zobowiązany jest do zapłaty różnicy, 10)Zamawiający, z zabezpieczenia należytego wykonania umowy, może zaspokoić wszelkie swoje roszczenia wynikające z umowy i przepisów praca, w związku z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem umowy, a w szczególności z tytułu kar umownych lub usunięcia szkód i pokrycia strat powstałych z przyczyn zależnych od Wykonawcy. Kary umowne § 30 1. Wykonawca zapłaci Zamawiającemu karę umowną: 1)Za zwłokę w oddaniu określonego w umowie przedmiotu odbioru w wysokości 0,5% wynagrodzenia umownego brutto, o którym mowa w §20 niniejszej umowy, za każdy dzień zwłoki. 2)Za zwłokę w usunięciu wad i usterek stwierdzonych podczas odbioru w wysokości 0,5% wynagrodzenia umownego brutto, o którym mowa w §20 niniejszej umowy, za każdy dzień zwłoki. 3)Za zwłokę w usunięciu wad i usterek stwierdzonych w okresie gwarancji i rękojmi w wysokości 0,5% wynagrodzenia umownego brutto, o którym mowa w §20 niniejszej umowy, za każdy dzień zwłoki. 4)Z tytułu odstąpienia od umowy przez którąkolwiek ze stron z przyczyn zależnych od Wykonawcy w wysokości 20 % wynagrodzenia umownego brutto, o którym mowa w §20 niniejszej umowy, za każdy dzień zwłoki. 5)W przypadku braku zapłaty wynagrodzenia należnego Podwykonawcy lub dalszym Podwykonawcom, w wysokości 1% wartości niezapłaconych faktur. 6)W przypadku nieterminowej zapłaty wynagrodzenia należnego Podwykonawcom lub dalszym Podwykonawcom, w wysokości 1 000,00 zł za każdy przypadek. 7)W przypadku nieprzedłożenia do zaakceptowania projektu umowy o podwykonawstwo, której przedmiotem są roboty budowlane, lub projektu jej zmiany, w wysokości 1 000,00 zł za każdy przypadek. 8)W przypadku nieprzedłożenia poświadczonej za zgodność z oryginałem kopii umowy o podwykonawstwo lub jej zmiany, w wysokości 1 000,00 zł za każdy przypadek. 9)W przypadku braku zmiany umowy o podwykonawstwo w zakresie terminu zapłaty, w wysokości 1 000,00 zł za każdy przypadek. 10)W przypadku zastosowania materiałów, wyrobów budowlanych niezgodnych z obowiązującymi przepisami lub nieposiadających certyfikatów zgodności z Polska Normą lub aprobaty technicznej oraz badań jakościowo – ilościowych, w wysokości 1 000,00 zł za każdy przypadek. 2. Zamawiający ma prawo potrącenia kar umownych z wynagrodzenia Wykonawcy wynikającego z niniejszej Umowy, z innych należności Wykonawcy wynikających z innych umów zawartych z Zamawiającym lub zaspokojone z zabezpieczenia należytego wykonania Umowy, na co Wykonawca wyraża zgodę. § 31 Zamawiający zapłaci Wykonawcy: 1. Odsetki ustawowe za opóźnienie w zapłacie faktury, 2. Karę umowną za odstąpienie od umowy przez którąkolwiek ze stron z przyczyn, za które Zamawiający ponosi odpowiedzialność, w wysokości 20 % wynagrodzenia umownego brutto, o którym mowa w §20 niniejszej umowy. § 32 Zamawiający zastrzega sobie prawo do dochodzenia odszkodowania uzupełniającego przewyższającego wysokość kar umownych do wysokości rzeczywiście poniesionej szkody na zasadach określonych w kodeksie cywilnym. Odstąpienie od umowy § 33 Zamawiający może odstąpić od umowy z przyczyn leżących po stronie Wykonawcy w szczególności gdy: 1. Wykonawca nie rozpoczął robót w terminie określonym w §7 ust. 1 bez uzasadnionych przyczyn lub nie kontynuuje ich mimo wezwania na piśmie. 2. Wykonawca przerwał realizację robót na okres powyżej jednego tygodnia bez zgody Zamawiającego. 3. Wykonawca nie posiada lub nie przedłuży polis ubezpieczeniowych, o których mowa w §13 ust.2. § 34 1. Z chwilą odstąpienia od umowy przez którąkolwiek ze Stron Wykonawca ma obowiązek wykonać inwentaryzację wykonanych robót w obecności Zamawiającego oraz zabezpieczyć plac budowy do momentu odbioru przez Zamawiającego. 2. W przypadku nie wykonania inwentaryzacji wykonania robót przez Wykonawcę, Zamawiający ma prawo do jednostronnego wykonania inwentaryzacji na co Wykonawca wyraża zgodę. 3. Koszty zabezpieczenia placu budowy ponosi Strona odstępująca od umowy. § 35 Zamawiający może odstąpić od umowy bez ponoszenia skutków określonych w § 31 w sytuacji, gdy: 1. Wystąpi istotna zmiana okoliczności powodująca, że wykonanie umowy nie leży w interesie publicznym, czego nie można było przewidzieć w chwili zawarcia umowy, 2. Zamawiający zwróci Wykonawcy uzgodnione koszty materiałowe związane z odstąpieniem od umowy, 3. Odstąpienie od umowy, o którym mowa w §33 pkt.1), może nastąpić nie później niż jeden miesiąc od momentu powzięcia wiadomości o powyższych okolicznościach. Postanowienia końcowe § 36 1. Korespondencja pomiędzy Wykonawcą a Zamawiającym odbywać się będzie poprzez wpisy do dziennika budowy, z zastrzeżeniem § 37. 2. Korespondencja, która nie zostanie lub nie może być wpisana do dziennika budowy, przesłana będzie mailem lub listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. 3. Przekazania i odbiory wymagające potwierdzenia protokolarnego będą odbywały się zgodnie z umową i odpowiednimi przepisami. § 37 1. Nie są dopuszczalne zmiany postanowień niniejszej umowy lub wprowadzenie nowych postanowień, niekorzystnych dla Zamawiającego, jeżeli przy ich uwzględnieniu należałoby zmienić treść oferty, na podstawie, której dokonano wyboru Wykonawcy, chyba że konieczność takich zmian wynika z okoliczności, których nie można było przewidzieć w chwili zawierania umowy, za wyjątkiem możliwości i warunków dokonania takich zmian określonych w § 37 ust. 2 - 20. 2. Zmiany obowiązujących przepisów pociągającej za sobą zmianę postanowień umowy. 3. Zmiany spowodowane wzrostem albo zmniejszeniem stawki VAT. W przypadku zmiany stawki podatku od towaru i usług (VAT) wynagrodzenie ulegnie zmianie stosownie do zmiany stawki podatku bez zmiany wynagrodzenia netto. 4. Zmiany sposobu świadczenia przedmiotu zamówienia mające wpływ na wysokość wynagrodzenia, harmonogram robót inicjowane przez Zamawiającego lub przez Wykonawcę, nie wykraczające poza zakres świadczenia określony w specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Zmiany te mogą dotyczyć: 1. Zmiany jakości lub innych parametrów charakterystycznych dla objętego proponowaną zmianą elementu robót budowlanych. 2. Aktualizacji rozwiązań projektowych z uwagi na postęp technologiczny. 3. Zmiany wymiarów położenia lub wysokości części robót budowlanych. 4. Zmiany w kolejności i terminach wykonania robót budowlanych. 5. Zmiany ilości robót budowlanych, usług lub dostaw w stosunku do przedmiaru, pod warunkiem, że wynikają one z dokumentacji projektowej i zasadach wiedzy technicznej. 6. Rezygnacji z wykonania części robót budowlanych, nieprzekraczających jednak 20% wynagrodzenia Wykonawcy. 7. Zmiany terminu zakończenia prac tylko i wyłącznie z przyczyn pozostających po stronie Zamawiającego. 5. Jeżeli zmiana, o której mowa w ust. 4 wymaga zmiany dokumentacji projektowej lub specyfikacji wykonania robót budowlanych, strona inicjująca zmianę przedstawia projekt zamienny zawierający opis proponowanych zmian wraz z informacją o konieczności zmiany pozwolenia na budowę lub braku takiej konieczności oraz przedmiar i niezbędne rysunki. Projekt taki wymaga akceptacji projektanta, nadzoru autorskiego zatwierdzonego do realizacji przez Zamawiającego. 6. Warunkiem dokonania zmian, o których mowa w pkt 3) jest złożenie wniosku przez stronę inicjującą zmianę zawierającego: a)opis propozycji zmiany, b)uzasadnienie zmiany, c)obliczenie kosztów zmiany zgodnie z zasadami określonymi w umowie, jeżeli zmiana będzie miała wpływ na wynagrodzenie Wykonawcy, d)opis wpływu zmiany na harmonogram robót i termin wykonania umowy. 7. Zmiany o których mowa w pkt. 3) mogą być wprowadzone, jeżeli ich uzasadnieniem są niżej wymienione okoliczności: a)obniżenie kosztu wykonania robót lub koszty eksploatacji (użytkowania obiektu), b)poprawa wartości lub podniesienia sprawności ukończonych robót budowlanych, c)zmianą obowiązujących przepisów, d)podniesienie bezpieczeństwa wykonania robót, 8. Opóźnienia, utrudnienia, zawieszenie robót lub przeszkody spowodowane przez lub dające się przypisać Zamawiającemu, personelowi Zamawiającego lub innego wykonawcy zatrudnionemu przez Zamawiającego na terenie budowy. 9. Zaistnienie nieprzewidzianych w SIWZ warunków geologicznych, hydrogeologicznych, wykopalisk, wyjątkowo niekorzystnych warunków klimatycznych, a także innych przeszkód lub skażeń uniemożliwiających kontynuowanie umowy na przewidzianych warunkach. 10. Siła wyższa. 11. Zmiana wysokości wynagrodzenia kosztorysowego może wynikać ze zmiany ilości robót, dostaw i usług ustalonych w oparciu o obmiar robót wykonanych zgodnie z dokumentacją projektową i specyfikacją techniczną wykonania i odbioru robót. 12. Podstawą obliczenia kosztów zmiany wymagającej zmiany wysokości wynagrodzenia, w przypadku, gdy zmiany te będą wynikać ze zmiany dokumentacji projektowej lub specyfikacji technicznych wykonania odbioru robót, stanowić będzie projekt zamienny oraz kosztorys ofertowy opracowany na podstawie cen jednostkowych lub dane wyjściowe do kosztorysowania przyjęte do sporządzenia kosztorysu ofertowego Wykonawcy, ceny jednostkowe pracy i kosztorysowania przyjęte do sporządzenia kosztorysu ofertowego Wykonawcy, ceny jednostkowe pracy i materiałów zaproponowanych przez Wykonawcę, ale nie większe niż średnie ceny ogólnie przyjęte dla kwartału poprzedzającego termin wykonania robót budowlanych lub kalkulacja uproszczona sporządzona w oparciu o uzgodniony z Zamawiającym publikator cen jednostkowych robót budowlanych ogólnie przyjętych dla kwartału poprzedzającego termin wykonania robót budowlanych. 13. Zmiana terminu wykonania robót może mieć miejsce w przypadku: a. Wstrzymania lub przerwania robót, znajdującego potwierdzenie odpowiednim wpisem do dziennika budowy. Protokołem Konieczności lub innym dokumentem wskutek: • wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych lub innych nieprzewidzianych zdarzeń losowych (m.in. uniemożliwiających dalsze prowadzenie robót budowlanych), • zawieszenie robót przez Zamawiającego, • wystąpienie konieczności przeprowadzenia prac archeologicznych lub awarii uniemożliwiających wykonywanie robót, • zmian w dokumentacji projektowej, dokonanych na wniosek Zamawiającego lub Wykonawcy, • siły wyższej. b. W takich przypadkach, dopuszcza się zmianę terminu zakończenia robót o czas uzasadnionej przerwy w robotach o czas niezbędny do przywrócenia realizowanego przedmiotu zamówienia do stanu przed wstrzymaniem robót, na wprowadzenie koniecznych zmian lub inne okoliczności, poparte odpowiednimi dokumentami, wyłącznie za zgodą obu stron (w formie pisemnego aneksu), 14. Wykonania nieprzewidzianych robót zamiennych lub dodatkowych – o czas niezbędny na ich wykonanie i przeprowadzenie formalności prawnych z tym związanych. 15. Zmiana prawa lub obowiązujących norm (w okresie obowiązywania umowy) wywołujące konieczność zmiany zakresu robót. 16. Zmiany danych osobowych: przedstawicieli i osób upoważnionych (tylko w uzgodnieniu i po otrzymaniu akceptacji Zamawiającego). 17. Zmiany w zakresie udziału podwykonawcy oraz innego podmiotu uczestniczącego w realizacji przedmiotu zamówienia, na którego zasobach polegać będzie Wykonawca – wyłącznie na pisemny wniosek Wykonawcy i za zgodą Zamawiającego, udzieloną wyłącznie po dostarczeniu dokumentów określonych przez Zamawiającego, adekwatnie do wymagań obowiązujących w trakcie przeprowadzonej procedury przetargowej. 18. Korekty oczywistych omyłek i błędów pisarskich. 19. Zmiany warunków płatności za zgodą Zamawiającego. 20. Jakiekolwiek zmiany umowy wymagają zgody obu stron oraz pod rygorem nieważności – zachowania formy pisemnej w postaci aneksu do umowy, z wyjątkiem: a)Zmiany wartości umowy z uwagi na ustawową zmianę stawki podatku VAT. b)Zmiany adresu do korespondencji § 40 1. W przypadku wystąpienia w trakcie realizacji robót budowlanych potrzeby rozstrzygnięcia sprawy lub problemów Strony będą je podejmować i rozstrzygać bez zbędnej zwłoki. 2. Wszelkie zmiany i uzupełnienia umowy mogą być dokonywane wyłącznie w formie pisemnego aneksu pod rygorem nieważności. 3. Wszelkie spory wynikłe w trakcie realizacji umowy, rozstrzygać będzie sąd powszechny właściwy dla siedziby Zamawiającego. § 41 Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron. § 42 Integralną część umowy stanowią następujące załączniki: 1. Dokumentacja projektowa 2. SIWZ DOTYCZĄCA PRZETARGU NIEOGRANICZONEGO na Budowę sieci wodociągowej wraz z przyłączami w ul. Estkowskiego w Kostrzynie. 3. Oferta złożona przez Wykonawcę. WYKONAWCA: ZAMAWIAJĄCY: ZAŁĄCZNIKI: 1. oferta Wykonawcy. ZABEZPIECZENIE NALEŻYTEGO WYKONANIA UMOWY 1. Zamawiający wymaga, aby Wykonawca, którego oferta zostanie wybrana wniósł zabezpieczenie należytego wykonania umowy w wysokości 10% ceny całkowitej podanej w ofercie. 2. Zabezpieczenie należytego wykonania umowy można wnieść w formach określonych w art. 148 ust. 1 ustawy, tj.: a) pieniądzu - wpłacać przelewem na konto: 21 1050 1520 1000 0024 2874 0381 b) poręczeniach bankowych lub poręczeniach spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, z tym że zobowiązanie kasy jest zawsze zobowiązaniem pieniężnym, c) gwarancjach bankowych, d) gwarancjach ubezpieczeniowych e) poręczeniach udzielonych przez podmioty, o których mowa w art. 6b ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. 3. W przypadku wniesienia wadium w pieniądzu, za zgodą Wykonawcy, kwota wadium może zostać zaliczona na poczet zabezpieczenia. 4. Zabezpieczenie należytego wykonania umowy zostanie zwrócone wykonawcy zgodnie z § 14 wzoru umowy. 5. Oryginał dokumentu potwierdzającego wniesienie zabezpieczenia należytego wykonania umowy musi być dostarczony do Zamawiającego przed podpisaniem umowy.
Informacje dodatkowe:
IV.5) ZMIANA UMOWY Przewiduje się istotne zmiany postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru wykonawcy: Nie Należy wskazać zakres, charakter zmian oraz warunki wprowadzenia zmian:
1. Nie są dopuszczalne zmiany postanowień niniejszej umowy lub wprowadzenie nowych postanowień, niekorzystnych dla Zamawiającego, jeżeli przy ich uwzględnieniu należałoby zmienić treść oferty, na podstawie, której dokonano wyboru Wykonawcy, chyba że konieczność takich zmian wynika z okoliczności, których nie można było przewidzieć w chwili zawierania umowy, za wyjątkiem możliwości i warunków dokonania takich zmian określonych w § 37 ust. 2 - 20. 2. Zmiany obowiązujących przepisów pociągającej za sobą zmianę postanowień umowy. 3. Zmiany spowodowane wzrostem albo zmniejszeniem stawki VAT. W przypadku zmiany stawki podatku od towaru i usług (VAT) wynagrodzenie ulegnie zmianie stosownie do zmiany stawki podatku bez zmiany wynagrodzenia netto. 4. Zmiany sposobu świadczenia przedmiotu zamówienia mające wpływ na wysokość wynagrodzenia, harmonogram robót inicjowane przez Zamawiającego lub przez Wykonawcę, nie wykraczające poza zakres świadczenia określony w specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Zmiany te mogą dotyczyć: 1. Zmiany jakości lub innych parametrów charakterystycznych dla objętego proponowaną zmianą elementu robót budowlanych. 2. Aktualizacji rozwiązań projektowych z uwagi na postęp technologiczny. 3. Zmiany wymiarów położenia lub wysokości części robót budowlanych. 4. Zmiany w kolejności i terminach wykonania robót budowlanych. 5. Zmiany ilości robót budowlanych, usług lub dostaw w stosunku do przedmiaru, pod warunkiem, że wynikają one z dokumentacji projektowej i zasadach wiedzy technicznej. 6. Rezygnacji z wykonania części robót budowlanych, nieprzekraczających jednak 20% wynagrodzenia Wykonawcy. 7. Zmiany terminu zakończenia prac tylko i wyłącznie z przyczyn pozostających po stronie Zamawiającego. 5. Jeżeli zmiana, o której mowa w ust. 4 wymaga zmiany dokumentacji projektowej lub specyfikacji wykonania robót budowlanych, strona inicjująca zmianę przedstawia projekt zamienny zawierający opis proponowanych zmian wraz z informacją o konieczności zmiany pozwolenia na budowę lub braku takiej konieczności oraz przedmiar i niezbędne rysunki. Projekt taki wymaga akceptacji projektanta, nadzoru autorskiego zatwierdzonego do realizacji przez Zamawiającego. 6. Warunkiem dokonania zmian, o których mowa w pkt 3) jest złożenie wniosku przez stronę inicjującą zmianę zawierającego: a)opis propozycji zmiany, b)uzasadnienie zmiany, c)obliczenie kosztów zmiany zgodnie z zasadami określonymi w umowie, jeżeli zmiana będzie miała wpływ na wynagrodzenie Wykonawcy, d)opis wpływu zmiany na harmonogram robót i termin wykonania umowy. 7. Zmiany o których mowa w pkt. 3) mogą być wprowadzone, jeżeli ich uzasadnieniem są niżej wymienione okoliczności: a)obniżenie kosztu wykonania robót lub koszty eksploatacji (użytkowania obiektu), b)poprawa wartości lub podniesienia sprawności ukończonych robót budowlanych, c)zmianą obowiązujących przepisów, d)podniesienie bezpieczeństwa wykonania robót, 8. Opóźnienia, utrudnienia, zawieszenie robót lub przeszkody spowodowane przez lub dające się przypisać Zamawiającemu, personelowi Zamawiającego lub innego wykonawcy zatrudnionemu przez Zamawiającego na terenie budowy. 9. Zaistnienie nieprzewidzianych w SIWZ warunków geologicznych, hydrogeologicznych, wykopalisk, wyjątkowo niekorzystnych warunków klimatycznych, a także innych przeszkód lub skażeń uniemożliwiających kontynuowanie umowy na przewidzianych warunkach. 10. Siła wyższa. 11. Zmiana wysokości wynagrodzenia kosztorysowego może wynikać ze zmiany ilości robót, dostaw i usług ustalonych w oparciu o obmiar robót wykonanych zgodnie z dokumentacją projektową i specyfikacją techniczną wykonania i odbioru robót. 12. Podstawą obliczenia kosztów zmiany wymagającej zmiany wysokości wynagrodzenia, w przypadku, gdy zmiany te będą wynikać ze zmiany dokumentacji projektowej lub specyfikacji technicznych wykonania odbioru robót, stanowić będzie projekt zamienny oraz kosztorys ofertowy opracowany na podstawie cen jednostkowych lub dane wyjściowe do kosztorysowania przyjęte do sporządzenia kosztorysu ofertowego Wykonawcy, ceny jednostkowe pracy i kosztorysowania przyjęte do sporządzenia kosztorysu ofertowego Wykonawcy, ceny jednostkowe pracy i materiałów zaproponowanych przez Wykonawcę, ale nie większe niż średnie ceny ogólnie przyjęte dla kwartału poprzedzającego termin wykonania robót budowlanych lub kalkulacja uproszczona sporządzona w oparciu o uzgodniony z Zamawiającym publikator cen jednostkowych robót budowlanych ogólnie przyjętych dla kwartału poprzedzającego termin wykonania robót budowlanych. 13. Zmiana terminu wykonania robót może mieć miejsce w przypadku: a. Wstrzymania lub przerwania robót, znajdującego potwierdzenie odpowiednim wpisem do dziennika budowy. Protokołem Konieczności lub innym dokumentem wskutek: • wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych lub innych nieprzewidzianych zdarzeń losowych (m.in. uniemożliwiających dalsze prowadzenie robót budowlanych), • zawieszenie robót przez Zamawiającego, • wystąpienie konieczności przeprowadzenia prac archeologicznych lub awarii uniemożliwiających wykonywanie robót, • zmian w dokumentacji projektowej, dokonanych na wniosek Zamawiającego lub Wykonawcy, • siły wyższej. b. W takich przypadkach, dopuszcza się zmianę terminu zakończenia robót o czas uzasadnionej przerwy w robotach o czas niezbędny do przywrócenia realizowanego przedmiotu zamówienia do stanu przed wstrzymaniem robót, na wprowadzenie koniecznych zmian lub inne okoliczności, poparte odpowiednimi dokumentami, wyłącznie za zgodą obu stron (w formie pisemnego aneksu), 14. Wykonania nieprzewidzianych robót zamiennych lub dodatkowych – o czas niezbędny na ich wykonanie i przeprowadzenie formalności prawnych z tym związanych. 15. Zmiana prawa lub obowiązujących norm (w okresie obowiązywania umowy) wywołujące konieczność zmiany zakresu robót. 16. Zmiany danych osobowych: przedstawicieli i osób upoważnionych (tylko w uzgodnieniu i po otrzymaniu akceptacji Zamawiającego). 17. Zmiany w zakresie udziału podwykonawcy oraz innego podmiotu uczestniczącego w realizacji przedmiotu zamówienia, na którego zasobach polegać będzie Wykonawca – wyłącznie na pisemny wniosek Wykonawcy i za zgodą Zamawiającego, udzieloną wyłącznie po dostarczeniu dokumentów określonych przez Zamawiającego, adekwatnie do wymagań obowiązujących w trakcie przeprowadzonej procedury przetargowej. 18. Korekty oczywistych omyłek i błędów pisarskich. 19. Zmiany warunków płatności za zgodą Zamawiającego. 20. Jakiekolwiek zmiany umowy wymagają zgody obu stron oraz pod rygorem nieważności – zachowania formy pisemnej w postaci aneksu do umowy, z wyjątkiem: a)Zmiany wartości umowy z uwagi na ustawową zmianę stawki podatku VAT. b)Zmiany adresu do korespondencji IV.6) INFORMACJE ADMINISTRACYJNE IV.6.1) Sposób udostępniania informacji o charakterze poufnym (jeżeli dotyczy): Środki służące ochronie informacji o charakterze poufnym IV.6.2) Termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu: Data:
05.05.2020, godzina:
09:00,
Skrócenie terminu składania wniosków, ze względu na pilną potrzebę udzielenia zamówienia (przetarg nieograniczony, przetarg ograniczony, negocjacje z ogłoszeniem):
Wskazać powody:
Język lub języki, w jakich mogą być sporządzane oferty lub wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu
>
IV.6.3) Termin związania ofertą: do:
okres w dniach:
30 (od ostatecznego terminu składania ofert)
IV.6.4) Przewiduje się unieważnienie postępowania o udzielenie zamówienia, w przypadku nieprzyznania środków, które miały być przeznaczone na sfinansowanie całości lub części zamówienia: Nie IV.6.5) Informacje dodatkowe: