IV.1) OPIS IV.1.1) Tryb udzielenia zamówienia: Przetarg nieograniczony IV.1.2) Zamawiający żąda wniesienia wadium: Tak
Informacja na temat wadium
1. Wykonawca przed upływem terminu składania ofert zobowiązany jest wnieść wadium w terminie do 15.05.2019r. do godz. 10.00 w wysokości 49 000,00 zł. 2. Wadium może być wniesione następujących formach: 2.1 pieniądzu, 2.2 poręczeniach bankowych, lub poręczeniach spółdzielczej kasy oszczędnościowo - kredytowej, z tym że poręczenie kasy jest zawsze poręczeniem pieniężnym, 2.3 gwarancjach bankowych, 2.4 gwarancjach ubezpieczeniowych, 2.5 poręczeniach udzielanych przez podmioty, o których mowa w art. 6b ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. 3. Wadium w formie pieniądza należy wnieść przelewem na rachunek bankowy Zamawiającego: PKO BP Sosnowiec konto nr 73102023130000350204699049 z dopiskiem na przelewie Wadium w postępowaniu na wykonanie robót budowlanych i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie dla modernizacji i przebudowy Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii dla Noworodków i Dzieci 4. Zamawiający zaleca, aby w przypadku wniesienia wadium w formie: 4.1 pieniężnej dokument potwierdzający wniesienie wadium został załączony do oferty, 4.2 innej niż pieniądz, oryginał dokumentu został złożony w oddzielnej kopercie w Kasie pokój nr 0.52 od poniedziałku do piątku w godz. od 7.25 do 14.00, a jego kopia w ofercie. 5. Z treści gwarancji / poręczenia winno wynikać bezwarunkowe, na każde pisemne żądanie zgłoszone przez Zamawiającego w terminie związania ofertą, zobowiązanie Gwaranta do wypłaty Zamawiającemu pełnej kwoty wadium w okolicznościach określonych w art. 46 ust. 4a oraz ust. 5 ustawy Pzp. 6. Wykonawca, który nie wniesie wadium lub nie zabezpieczy oferty akceptowalną formą wadium zostanie wykluczony z postępowania, jego oferta zostanie uznana za odrzuconą. 7. Zamawiający niezwłocznie dokona zwrotu wadium lub zatrzyma wadium w przypadku wystąpienia okoliczności, o których mowa w art. 46 ustawy Pzp. 8. Zamawiający zatrzyma wadium wraz z odsetkami, jeżeli Wykonawca w odpowiedzi na wezwanie, o którym mowa w art. 26 ust. 3 i 3a ustawy Pzp, z przyczyn leżących po jego stronie, nie złożył oświadczeń lub dokumentów potwierdzających okoliczności, o których mowa w art. 25 ust. 1, oświadczenia, o którym mowa w art. 25a ust. 1, pełnomocnictw lub nie wyraził zgody na poprawienie omyłki, o której mowa w art. 87 ust. 2 pkt 3, co spowodowało brak możliwości wybrania oferty złożonej przez Wykonawcę jako najkorzystniejszej. 9. Zamawiający zatrzymuje wadium wraz z odsetkami, jeżeli Wykonawca, którego oferta została wybrana: 9.1 odmówił podpisania umowy w sprawie zamówienia publicznego na warunkach określonych w ofercie; 9.2 nie wniósł wymaganego zabezpieczenia należytego wykonania umowy; 9.3 zawarcie umowy w sprawie zamówienia publicznego stało się niemożliwe z przyczyn leżących po stronie Wykonawcy.
IV.1.3) Przewiduje się udzielenie zaliczek na poczet wykonania zamówienia: Nie
Należy podać informacje na temat udzielania zaliczek:
IV.1.4) Wymaga się złożenia ofert w postaci katalogów elektronicznych lub dołączenia do ofert katalogów elektronicznych: Nie
Dopuszcza się złożenie ofert w postaci katalogów elektronicznych lub dołączenia do ofert katalogów elektronicznych:
Nie
Informacje dodatkowe:
IV.1.5.) Wymaga się złożenia oferty wariantowej:
Dopuszcza się złożenie oferty wariantowej
Złożenie oferty wariantowej dopuszcza się tylko z jednoczesnym złożeniem oferty zasadniczej:
IV.1.6) Przewidywana liczba wykonawców, którzy zostaną zaproszeni do udziału w postępowaniu (przetarg ograniczony, negocjacje z ogłoszeniem, dialog konkurencyjny, partnerstwo innowacyjne) Liczba wykonawców
Przewidywana minimalna liczba wykonawców
Maksymalna liczba wykonawców
Kryteria selekcji wykonawców:
IV.1.7) Informacje na temat umowy ramowej lub dynamicznego systemu zakupów: Umowa ramowa będzie zawarta:
Czy przewiduje się ograniczenie liczby uczestników umowy ramowej:
Przewidziana maksymalna liczba uczestników umowy ramowej:
Informacje dodatkowe:
Zamówienie obejmuje ustanowienie dynamicznego systemu zakupów:
Adres strony internetowej, na której będą zamieszczone dodatkowe informacje dotyczące dynamicznego systemu zakupów:
Informacje dodatkowe:
W ramach umowy ramowej/dynamicznego systemu zakupów dopuszcza się złożenie ofert w formie katalogów elektronicznych:
Przewiduje się pobranie ze złożonych katalogów elektronicznych informacji potrzebnych do sporządzenia ofert w ramach umowy ramowej/dynamicznego systemu zakupów:
IV.1.8) Aukcja elektroniczna Przewidziane jest przeprowadzenie aukcji elektronicznej (przetarg nieograniczony, przetarg ograniczony, negocjacje z ogłoszeniem) Nie Należy podać adres strony internetowej, na której aukcja będzie prowadzona:
Należy wskazać elementy, których wartości będą przedmiotem aukcji elektronicznej: Przewiduje się ograniczenia co do przedstawionych wartości, wynikające z opisu przedmiotu zamówienia: Należy podać, które informacje zostaną udostępnione wykonawcom w trakcie aukcji elektronicznej oraz jaki będzie termin ich udostępnienia:
Informacje dotyczące przebiegu aukcji elektronicznej:
Jaki jest przewidziany sposób postępowania w toku aukcji elektronicznej i jakie będą warunki, na jakich wykonawcy będą mogli licytować (minimalne wysokości postąpień):
Informacje dotyczące wykorzystywanego sprzętu elektronicznego, rozwiązań i specyfikacji technicznych w zakresie połączeń:
Wymagania dotyczące rejestracji i identyfikacji wykonawców w aukcji elektronicznej:
Informacje o liczbie etapów aukcji elektronicznej i czasie ich trwania:
Czas trwania:
Czy wykonawcy, którzy nie złożyli nowych postąpień, zostaną zakwalifikowani do następnego etapu:
Warunki zamknięcia aukcji elektronicznej:
IV.2) KRYTERIA OCENY OFERT IV.2.1) Kryteria oceny ofert: IV.2.2) Kryteria Kryteria | Znaczenie |
Cena (całkowita cena za cały przedmiot zamówienia) | 70,00 |
Termin realizacji inwestycji | 20,00 |
Okres gwarancji | 10,00 |
IV.2.3) Zastosowanie procedury, o której mowa w art. 24aa ust. 1 ustawy Pzp (przetarg nieograniczony)
Nie IV.3) Negocjacje z ogłoszeniem, dialog konkurencyjny, partnerstwo innowacyjne IV.3.1) Informacje na temat negocjacji z ogłoszeniem Minimalne wymagania, które muszą spełniać wszystkie oferty:
Przewidziane jest zastrzeżenie prawa do udzielenia zamówienia na podstawie ofert wstępnych bez przeprowadzenia negocjacji
Przewidziany jest podział negocjacji na etapy w celu ograniczenia liczby ofert:
Należy podać informacje na temat etapów negocjacji (w tym liczbę etapów):
Informacje dodatkowe
IV.3.2) Informacje na temat dialogu konkurencyjnego Opis potrzeb i wymagań zamawiającego lub informacja o sposobie uzyskania tego opisu:
Informacja o wysokości nagród dla wykonawców, którzy podczas dialogu konkurencyjnego przedstawili rozwiązania stanowiące podstawę do składania ofert, jeżeli zamawiający przewiduje nagrody:
Wstępny harmonogram postępowania:
Podział dialogu na etapy w celu ograniczenia liczby rozwiązań:
Należy podać informacje na temat etapów dialogu:
Informacje dodatkowe:
IV.3.3) Informacje na temat partnerstwa innowacyjnego Elementy opisu przedmiotu zamówienia definiujące minimalne wymagania, którym muszą odpowiadać wszystkie oferty:
Podział negocjacji na etapy w celu ograniczeniu liczby ofert podlegających negocjacjom poprzez zastosowanie kryteriów oceny ofert wskazanych w specyfikacji istotnych warunków zamówienia:
Informacje dodatkowe:
IV.4) Licytacja elektroniczna Adres strony internetowej, na której będzie prowadzona licytacja elektroniczna:
Adres strony internetowej, na której jest dostępny opis przedmiotu zamówienia w licytacji elektronicznej:
Wymagania dotyczące rejestracji i identyfikacji wykonawców w licytacji elektronicznej, w tym wymagania techniczne urządzeń informatycznych:
Sposób postępowania w toku licytacji elektronicznej, w tym określenie minimalnych wysokości postąpień:
Informacje o liczbie etapów licytacji elektronicznej i czasie ich trwania:
Czas trwania:
Wykonawcy, którzy nie złożyli nowych postąpień, zostaną zakwalifikowani do następnego etapu:
Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w licytacji elektronicznej:
Data:
godzina:
Termin otwarcia licytacji elektronicznej:
Termin i warunki zamknięcia licytacji elektronicznej:
Istotne dla stron postanowienia, które zostaną wprowadzone do treści zawieranej umowy w sprawie zamówienia publicznego, albo ogólne warunki umowy, albo wzór umowy:
Wymagania dotyczące zabezpieczenia należytego wykonania umowy:
Informacje dodatkowe:
IV.5) ZMIANA UMOWY Przewiduje się istotne zmiany postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru wykonawcy: Tak Należy wskazać zakres, charakter zmian oraz warunki wprowadzenia zmian:
1. Z Wykonawcą, którego oferta zostanie wybrana zawarta zostanie umowa wg. wzoru stanowiącego załącznik nr 11 do SIWZ. 2. Zakazuje się istotnych zmian postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty na podstawie, której dokonano wyboru Wykonawcy za wyjątkiem opisanych w niniejszym rozdziale przypadków. 3. Zmiana postanowień zawartej umowy może nastąpić za zgodą obu Stron umowy wyrażoną na piśmie w formie aneksu do umowy, pod rygorem nieważności takiej zmiany w niżej wymienionych przypadkach. 4. Zamawiający dopuszcza: 4.1. możliwość zmiany umowy na podstawie przesłanek określonych w art. 144 ustawy PZP. 4.2. możliwość zmiany terminu realizacji przedmiotu umowy z powodu: a. wystąpienia siły wyższej uniemożliwiającej wykonanie przedmiotu umowy zgodnie z jej postanowieniami o ilość dni faktycznego wstrzymania prac z tego powodu, b. wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych, z wyłączeniem warunków atmosferycznych typowych dla danej pory roku, które uniemożliwiają realizację przedmiotu umowy zgodnie z obowiązującymi przepisami (warunkami technicznymi, normami) o ilość dni faktycznego wstrzymania prac z tego powodu, c. konieczności wykonania robót, o których mowa w Rozdziale III, lit. C SIWZ, ust. 3 tylko w przypadku gdy ich wykonanie spowodowałoby konieczność przerwania prac wykonywanych w ramach umowy, o ilość dni trwania faktycznego wstrzymania prac, d. wystąpienia konieczności wykonania robót zamiennych o ile spowodują one przedłużenie terminu realizacji przedmiotu zamówienia, o ilość dni stanowiącą różnicę pomiędzy dniami niezbędnymi do wykonania robót zamiennych a dniami, które pierwotnie były przeznaczone na wykonanie danych robót., e. wystąpienia zamówień dodatkowych, z których wynika konieczność wstrzymania prac określonych w umowie, f. wystąpienia opóźnienia w wydawaniu decyzji, zezwoleń, uzgodnień, itp., do wydania których właściwe organy są zobowiązane na mocy przepisów prawa, jeżeli opóźnienie przekroczy okres, przewidziany w przepisach prawa, w którym ww. decyzje powinny zostać wydane oraz nie są następstwem okoliczności, za które Wykonawca ponosi odpowiedzialność o ilość dni opóźnienia, o którym mowa w niniejszej lit. f, g. braku możliwości wykonywania robót z powodu niedopuszczania do ich wykonywania przez uprawniony organ lub nakazania ich wstrzymania przez uprawniony organ, z przyczyn niezależnych od Wykonawcy o ilość dni wstrzymania, o którym mowa w niniejszej lit. g, h. konieczności dokonania zmian w dokumentacji projektowej, których nie można było przewidzieć w dniu zawarcia umowy o ilość dni niezbędnych do dokonania zmian projektowych, i. konieczności wykonania dodatkowych badań i ekspertyz wynikłych w trakcie realizacji robót budowlanych, których nie można było przewidzieć przed przystąpieniem do prac o ilość dni niezbędnych do wykonania dodatkowych badań i ekspertyz, j. przyczyn leżących po stronie Zamawiającego, a dotyczących np. braku przygotowania i przekazania terenu robót I i II etapu z uwagi na dobro pacjentów lub inne nieprzewidziane przyczyny po stronie Zamawiającego, Zamawiający uprawniony jest do jednostronnej zmiany terminu rozpoczęcia prac remontowych pomieszczeń Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii dla Noworodków i Dzieci. W takim przypadku termin wykonania przedmiotu umowy zostanie przedłużony o czas równy czasowi, o który Zamawiający przesunął termin rozpoczęcia robót- maksymalnie do 4 tygodni, Każda propozycja zmiany terminu realizacji umowy musi być uzasadniona pisemnie ze wskazaniem konkretnego czynnika wpływającego na termin realizacji umowy, potwierdzona przez Inspektora Nadzoru Inwestorskiego lub przez Inspektora Nadzoru Inwestorskiego w porozumieniu z Projektantem pełniącym nadzór autorski, jeśli proponowana zmiana wynika z konieczności dokonania zmian dokumentacji projektowej. Możliwość zmiany terminu realizacji przedmiotu zamówienia, z przyczyn opisanych w lit a-i nastąpi tylko w przypadku gdy spowodują one konieczność przerwania prac wykonywanych w ramach umowy o ilość dni faktycznego wstrzymania robót z ww. przyczyn potwierdzonych przez Inspektora Nadzoru Inwestorskiego. 4.3. możliwość wydłużenia terminu gwarancji w sytuacji przedłużenia jej przez Producenta/Wykonawcę. W takim przypadku Wykonawca zobowiązany jest poinformować Zamawiającego o zaistniałej sytuacji wraz ze szczegółowym opisaniem zaistniałej zmiany. 4.4. możliwość zmiany ceny ofertowej z powodu: a. ustawowej zmiany stawki podatku od towaru i usług VAT wprowadzonej przez odpowiednie organy państwowe z dniem wejścia w życie aktu prawnego wprowadzającego tę zmianę, przy czym cena netto pozostaje bez zmian, b. wystąpienia robót określonych w Rozdziale III, lit. C SIWZ, ust. 3, przy czym maksymalna wysokość ostatecznego wynagrodzenia Wykonawcy nie może stanowić więcej niż 115% wartości podstawowego wynagrodzenia brutto określonego w § 6 ust. 1, c. wystąpienia robót zaniechanych, definicja robót zaniechanych oraz sposób ich wprowadzenia i wyceny został opisany w Rozdziale III, lit. C SIWZ, ust. 2. 4.5. możliwość zmiany materiałów i urządzeń przedstawionych w projekcie lub wykonania robót w innej technologii pod warunkiem, że zmiany te będą korzystne dla Zamawiającego, a w szczególności: a. spowodują obniżenie kosztu ponoszonego przez Zamawiającego na eksploatację i konserwację wykonanego przedmiotu umowy lub b. poprawią parametry techniczne lub c. wynikają z aktualizacji rozwiązań z uwagi na postęp technologiczny lub zmiany obowiązujących przepisów prawa. 4.6. możliwość wprowadzenia zmiany umowy ze względu na zaistnienie zmian powszechnie obowiązujących przepisów prawa w zakresie mającym wpływ na realizację budowy, wymaga to jednak zgody obu Stron umowy. 4.7. możliwość wprowadzenia zmian, które w razie ich przyjęcia: przyśpieszą ukończenie robót, obniżą koszt ponoszony przez Zamawiającego na wykonanie robót, poprawią sprawność robót lub w inny sposób będą korzystne dla Zamawiającego. 4.8. możliwość wprowadzenia zmiany sposobu rozliczania Umowy lub dokonywania płatności na rzecz Wykonawcy w związku ze zmianami zawartej przez Zamawiającego umowy o dofinansowanie projektu lub zmianami wytycznych dotyczących realizacji projektu. 5. Zmiany umowy odbywają się na pisemny wniosek jednej ze Stron. Wniosek o zmianę umowy składany jest przez Stronę inicjującą zmianę i zawiera w szczególności: opis propozycji zmiany, uzasadnienie zmiany, opis wpływu zmiany na harmonogram rzeczowo-terminowy, wynagrodzenie Wykonawcy i termin wykonania przedmiotu zamówienia. 6. Wniosek, o którym mowa w ust. 5 powinien zostać przekazany niezwłocznie, jednakże nie później niż w terminie do 5 dni roboczych od dnia, w którym Wykonawca/Zamawiający dowiedział się lub powinien dowiedzieć się o danym zdarzeniu lub okolicznościach. 7. W przypadkach gdy wnioskodawcą zmiany umowy jest Wykonawca, jest on zobowiązany do dostarczenia wraz z wnioskiem, o którym mowa w ust.5., wszelkich innych dokumentów wymaganych Umową, w tym propozycji rozliczenia przygotowanej w oparciu o zasady określone w Rozdziale III, lit. C SIWZ, ust. 3stosownie do zdarzenia lub okoliczności stanowiących podstawę żądania zmiany. 8. Inspektor Nadzoru Inwestorskiego lub Inspektor Nadzoru Inwestorskiego w porozumieniu z Projektantem pełniącym nadzór autorski, jeśli proponowana zmiana wynika z konieczności dokonania zmian dokumentacji projektowej, na podstawie wniosku, dostarczonych innych informacji od wnioskodawcy oraz własnej wiedzy technicznej i doświadczenia określi o jaki okres powinna zostać przedłużona umowa i przedkłada go do akceptacji Stron. 9. W terminie do 3 dni roboczych od dnia otrzymania żądania zmiany, zaopiniowanego przez Inspektora Nadzoru Inwestorskiego lub przez Inspektora Nadzoru Inwestorskiego w porozumieniu z Projektantem pełniącym nadzór autorski jeśli proponowana zmiana wynika z konieczności dokonania zmian dokumentacji projektowej, Strona rozpatrująca wniosek powiadomi Wnioskodawcę o akceptacji żądania zmiany Umowy i terminie podpisania aneksu do Umowy lub odpowiednio o braku akceptacji zmiany. 10. Wszystkie postanowienia określone powyżej stanowią katalog zmian, na które Zamawiający/Wykonawca może wyrazić zgodę. Nie stanowią jednocześnie zobowiązania do wyrażenia takiej zgody. IV.6) INFORMACJE ADMINISTRACYJNE IV.6.1) Sposób udostępniania informacji o charakterze poufnym (jeżeli dotyczy): Środki służące ochronie informacji o charakterze poufnym IV.6.2) Termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu: Data:
2019-05-15, godzina:
10:00,
Skrócenie terminu składania wniosków, ze względu na pilną potrzebę udzielenia zamówienia (przetarg nieograniczony, przetarg ograniczony, negocjacje z ogłoszeniem):
Nie Wskazać powody:
Język lub języki, w jakich mogą być sporządzane oferty lub wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu
>
polski IV.6.3) Termin związania ofertą: do:
okres w dniach:
30 (od ostatecznego terminu składania ofert)
IV.6.4) Przewiduje się unieważnienie postępowania o udzielenie zamówienia, w przypadku nieprzyznania środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej oraz niepodlegających zwrotowi środków z pomocy udzielonej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), które miały być przeznaczone na sfinansowanie całości lub części zamówienia: Nie IV.6.5) Przewiduje się unieważnienie postępowania o udzielenie zamówienia, jeżeli środki służące sfinansowaniu zamówień na badania naukowe lub prace rozwojowe, które zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie całości lub części zamówienia, nie zostały mu przyznane IV.6.6) Informacje dodatkowe: INFORMACJA O WYMAGANIACH, O KTÓRYCH MOWA W ART. 29 UST. 3A USTAWY PZP: 1. Zamawiający zgodnie z art. 29 ust. 3a ustawy Pzp wymaga, aby osoby uczestniczące w realizacji zamówienia wykonujące następujące czynności: 1.1 Roboty ogólnobudowlane, 1.2 Roboty instalacyjne dla każdej z branż (budowlanej, instalacji elektrycznych, instalacji gazów medycznych, instalacji sanitarnej tj.: instalacji wod.-kan., instalacji c.o., instalacji wentylacji i klimatyzacji) 1.3 Roboty montażowe na stanowisku Mistrz i/lub Brygadzista i/lub innym, na którym wykonuje się zakres prac Mistrza i/lub Brygadzisty, były zatrudnione przez Wykonawcę albo Podwykonawcę na podstawie umowy o pracę. Powyższe czynności może wykonywać jedna lub kilka osób. 2. Zatrudnienie powinno odbywać się na podstawie ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. – Kodeks pracy. 3. Wykonawca w terminie 10 dni kalendarzowych od dnia podpisania umowy będzie zobowiązany do przedstawienia Zamawiającemu kopii lub odwzorowania cyfrowego umów o pracę zawartych przez Wykonawcę lub Podwykonawcę z pracownikami wykonującymi ww. czynności. Kopie, odwzorowania cyfrowe umów mają nie zawierać danych osobowych oprócz imienia i nazwiska pracowników oraz mają wykazywać formę zatrudnienia pracownika. W późniejszym terminie na żądanie Zamawiającego w terminie do 3 dni roboczych, Wykonawca przedstawi mu dokumenty potwierdzające bieżące opłacanie składek i należnych podatków z tytułu zatrudnienia. Nieprzedstawienie ww. dokumentów przez Wykonawcę lub niezawarcie ww. umów przez Wykonawcę lub Podwykonawcę spowoduje obciążenie Wykonawcy karą umowną. 4. W przypadku rozwiązania umowy przez osobę zatrudnioną lub przez pracodawcę, Wykonawca przyjmując inną osobę na ww. stanowisko zatrudni ją na podstawie umowy o pracę. W ww. przypadku oraz w przypadku zatrudnienia nowej osoby na stanowiskach, o których mowa w ust. 1, Wykonawca w terminie 10 dni kalendarzowych od dnia podpisania umowy o pracę z nowym pracownikiem będzie zobowiązany do przedstawienia Zamawiającemu kopii lub odwzorowań cyfrowych umów o pracę zawartych przez Wykonawcę lub Podwykonawcę z pracownikami wykonującymi ww. czynności. Kopie, odwzorowania cyfrowe umów mają nie zawierać danych osobowych oprócz imienia i nazwiska pracowników oraz mają wykazywać formę zatrudnienia pracownika. W późniejszym terminie na żądanie Zamawiającego w terminie do 3 dni roboczych, Wykonawca przedstawi mu dokumenty potwierdzające bieżące opłacanie składek i należnych podatków z tytułu zatrudnienia. 5. Na podstawie art. 36 ust. 2 lit. 8a ustawy Pzp, w trakcie realizacji zamówienia Zamawiający uprawniony jest do wykonywania czynności kontrolnych wobec Wykonawcy odnośnie spełniania przez Wykonawcę lub Podwykonawcę wymogu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę pracowników wykonujących ww. czynności. 6. Kontrola może nastąpić np. poprzez wymóg przedstawienia Zamawiającemu: 6.1 kopii lub odwzorowań cyfrowych umów o pracę zawartych przez Wykonawcę lub Podwykonawcę z pracownikami wykonującymi ww. czynności. Kopie, odwzorowania cyfrowe umów mają nie zawierać danych osobowych oprócz imienia i nazwiska pracowników oraz mają wykazywać formę zatrudnienia pracownika, 6.2 potwierdzenia opłacania bieżących składek i podatków z tytułu zatrudnienia ww. osób. Zamawiający nie jest zobowiązany do wcześniejszego poinformowania Wykonawcy o zamiarze przeprowadzenia kontroli. 7. Z tytułu niespełnienia przez Wykonawcę lub Podwykonawcę wymogu, o którym mowa w pkt. 1 Zamawiający przewiduje sankcję w postaci obowiązku zapłaty przez Wykonawcę kary umownej. 8. Wszelkie regulacje określone w lit. J SIWZ dotyczące Podwykonawcy, mają odpowiednie zastosowanie również do dalszych Podwykonawców. WYMAGANIA DOTYCZĄCE ZABEZPIECZENIA NALEŻYTEGO WYKONANIA UMOWY: 1. Wykonawca przed podpisaniem umowy zobowiązany jest do wniesienia zabezpieczenia należytego wykonania umowy w wysokości 8% całkowitej wartości brutto podanej w ofercie. Zabezpieczenie należytego wykonania umowy służy pokryciu roszczeń z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania przedmiotu zamówienia. 2. Zabezpieczenie należnego wykonania umowy może być wniesione w: 2.1 pieniądzu, 2.2 poręczeniach bankowych lub poręczeniach spółdzielczej kasy oszczędnościowo - kredytowej, z tym że poręczenie kasy jest zawsze poręczeniem pieniężnym, 2.3 gwarancjach bankowych, 2.4 gwarancjach ubezpieczeniowych, 2.5 poręczeniach udzielanych przez podmioty, o których mowa w art. 6b ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. 3. Zabezpieczenia należnego wykonania umowy w formie pieniądza należy wnieść przelewem na rachunek bankowy Zamawiającego: PKO BP Sosnowiec konto nr 73102023130000350204699049 z dopiskiem na przelewie wykonanie robót budowlanych i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie dla modernizacji i przebudowy Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii dla Noworodków i Dzieci a dokument potwierdzający wpłatę należy złożyć Zamawiającemu najpóźniej przed podpisaniem umowy. 4. Zamawiający nie dopuszcza możliwości wniesienia zabezpieczenia należytego wykonania umowy w formach określonych w art. 148 ust. 2 ustawy Pzp. 5. W przypadku wniesienia wadium w pieniądzu Wykonawca może wyrazić zgodę na zaliczenie kwoty wadium na poczet zabezpieczenia. 6. Z dokumentu gwarancji/ poręczenia winno wynikać jednoznacznie gwarantowanie wypłat należności z ustanowionego zabezpieczenia w sposób nieodwołalny, bezwarunkowy i na pierwsze żądanie Zamawiającego. Zabezpieczenie wniesione w formie gwarancji i poręczeń musi spełniać warunki zabezpieczenia wniesionego w pieniądzu i Wykonawca nie może w żaden sposób (np. żądaniem dodatkowych dokumentów, stawianiem dodatkowych warunków) ograniczyć prawa Zamawiającego do dysponowania zabezpieczeniem w okolicznościach wymienionych w umowie. 7. Treść gwarancji/ poręczenia należy przedstawić Zamawiającemu do akceptacji przed podpisaniem umowy. 8. Zamawiający zwróci zabezpieczenie wniesione w pieniądzu z odsetkami wynikającymi z umowy rachunku bankowego, na którym było przechowywane, pomniejszone o koszty prowadzenia tego rachunku bankowego oraz koszty prowizji bankowej za przelew pieniężny na rachunek bankowy Wykonawcy. 9. Zamawiający zwróci zabezpieczenia należnego wykonania umowy w następujący sposób: 9.1. 70% wartości zabezpieczenia w terminie do 30 dni od daty należytego wykonania przedmiotu umowy tj. przyjęcia robót przez Zamawiającego jako należycie wykonane i uzyskania pozwolenia na użytkowanie, potwierdzonego protokołem odbioru końcowego, 9.2. 30% wartości zabezpieczenia nie później niż w 15. dniu po upływie okresu rękojmi za wady. 10. W sytuacji gdy zabezpieczenie należytego wykonania umowy zostało wniesione w gwarancjach bankowych, gwarancjach ubezpieczeniowych lub poręczeniach i termin tego zabezpieczenia upłynie z chwilą zakończenia realizacji całości zamówienia lub nie obejmuje pełnego okresu aż do końca trwania rękojmi za wady, a Wykonawca nie dostarczy do dnia odbioru końcowego należytego zabezpieczenia na okres do końca trwania rękojmi za wady, Zamawiający potrąci 30 % wartości zabezpieczenia, o którym mowa w ust 9.2 niniejszego paragrafu, z faktury wystawionej przez Wykonawcę. 11. W przypadku zmiany terminu wykonania przedmiotu umowy, Wykonawca zobowiązany jest do przedłużenia terminu zabezpieczenia należnego wykonania umowy obejmującego okres do dnia ostatecznego odbioru gwarancyjnego i przedłoży Zamawiającemu potwierdzenie dokonania powyższej czynności nie później niż w dniu odbioru końcowego (aneksować jego ważność). 12. W trakcie realizacji umowy Wykonawca może dokonać zmiany formy zabezpieczenia na jedną lub kilka form, o których mowa w art.148 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych. Zmiana formy zabezpieczenia musi zostać dokonana z zachowaniem ciągłości zabezpieczenia i bez zmniejszenia jego wartości.