IV.1) OPIS IV.1.1) Tryb udzielenia zamówienia: Przetarg nieograniczony IV.1.2) Zamawiający żąda wniesienia wadium: Tak
Informacja na temat wadium
9.1. Zamawiający wymaga wniesienia wadium w wysokości : 25 000zł Wadium należy wnieść przed upływem terminu składania ofert. 9.2. Wadium może być wnoszone w jednej lub kilku następujących formach: 1) pieniądzu, 2) poręczeniach bankowych lub poręczeniach spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, z tym że poręczenie kasy jest zawsze poręczeniem pieniężnym, 3) gwarancjach bankowych, 4) gwarancjach ubezpieczeniowych, 5) poręczeniach udzielonych przez podmioty, o których mowa w art. 6b ust. 5 pkt. 2 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 359 z późn. zm.). 9.3. Wadium wpłacane w pieniądzu należy wnieść przelewem na rachunek bankowy Zamawiającego w banku PKO BP Krosno Odrzańskie nr rachunku: 29102054020000070201152719 z dopiskiem: wadium na zabezpieczenie oferty w postępowaniu na „Budowa leśniczówki Strużka”. Wniesienie wadium w pieniądzu będzie skuteczne, jeżeli w podanym terminie zostanie zaliczone na rachunku bankowym Zamawiającego. 9.4. Z treści wadium wnoszonego w formie: poręczenia bankowego, gwarancji bankowej, gwarancji ubezpieczeniowej lub poręczeniach udzielonych przez podmioty, o których mowa w art. 6b ust. 5 pkt. 2 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości powinno wynikać bezwarunkowe, na pierwsze pisemne żądanie zgłoszone przez Zamawiającego w terminie związania ofertą, zobowiązanie gwaranta do wypłaty Zamawiającemu pełnej kwoty wadium w okolicznościach określonych w art. 46 ust. 4a oraz art. 46 ust. 5 PZP. 9.5. Wadium wnoszone w formie innej niż pieniądz może być załączone w oryginale do oferty lub złożone w oryginale przed upływem terminu składania ofert w siedzibie Zamawiającego (pokój nr 24). Wadium musi zabezpieczać ofertę na daną część zamówienia przez cały okres związania ofertą. Oferta Wykonawcy, który nie wniesie wadium lub nie zabezpieczy oferty akceptowalną formą wadium w wyznaczonym terminie, zostanie odrzucona na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 7b ustawy Pzp. 9.6. Treść gwarancji wadialnej musi zawierać następujące elementy: 1) nazwę dającego zlecenie (Wykonawcy), beneficjenta gwarancji/poręczenia (Zamawiającego), gwaranta (banku lub instytucji ubezpieczeniowej udzielających gwarancji/poręczenia) oraz wskazanie ich siedzib, 2) określenie wierzytelności, która ma być zabezpieczona gwarancją/poręczeniem – określenie przedmiotu zamówienia 3) kwotę gwarancji/poręczenia, 4) zobowiązanie gwaranta/poręczyciela do zapłacenia bezwarunkowo i nieodwołalnie kwoty gwarancji/poręczenia na pierwsze pisemne żądanie Zamawiającego w okolicznościach określonych w art. 46 ust. 4a PZP oraz art. 46 ust. 5 PZP .
IV.1.3) Przewiduje się udzielenie zaliczek na poczet wykonania zamówienia: Nie
Należy podać informacje na temat udzielania zaliczek:
IV.1.4) Wymaga się złożenia ofert w postaci katalogów elektronicznych lub dołączenia do ofert katalogów elektronicznych: Nie
Dopuszcza się złożenie ofert w postaci katalogów elektronicznych lub dołączenia do ofert katalogów elektronicznych:
Nie
Informacje dodatkowe:
IV.1.5.) Wymaga się złożenia oferty wariantowej: Nie
Dopuszcza się złożenie oferty wariantowej
Nie
Złożenie oferty wariantowej dopuszcza się tylko z jednoczesnym złożeniem oferty zasadniczej:
Nie
IV.1.6) Przewidywana liczba wykonawców, którzy zostaną zaproszeni do udziału w postępowaniu (przetarg ograniczony, negocjacje z ogłoszeniem, dialog konkurencyjny, partnerstwo innowacyjne) Liczba wykonawców
Przewidywana minimalna liczba wykonawców
Maksymalna liczba wykonawców
Kryteria selekcji wykonawców:
IV.1.7) Informacje na temat umowy ramowej lub dynamicznego systemu zakupów: Umowa ramowa będzie zawarta:
z jednym wykonawcą
Czy przewiduje się ograniczenie liczby uczestników umowy ramowej:
Przewidziana maksymalna liczba uczestników umowy ramowej:
Informacje dodatkowe:
Zamówienie obejmuje ustanowienie dynamicznego systemu zakupów:
Adres strony internetowej, na której będą zamieszczone dodatkowe informacje dotyczące dynamicznego systemu zakupów:
Informacje dodatkowe:
W ramach umowy ramowej/dynamicznego systemu zakupów dopuszcza się złożenie ofert w formie katalogów elektronicznych:
Przewiduje się pobranie ze złożonych katalogów elektronicznych informacji potrzebnych do sporządzenia ofert w ramach umowy ramowej/dynamicznego systemu zakupów:
IV.1.8) Aukcja elektroniczna Przewidziane jest przeprowadzenie aukcji elektronicznej (przetarg nieograniczony, przetarg ograniczony, negocjacje z ogłoszeniem) Nie Należy podać adres strony internetowej, na której aukcja będzie prowadzona:
Należy wskazać elementy, których wartości będą przedmiotem aukcji elektronicznej: Przewiduje się ograniczenia co do przedstawionych wartości, wynikające z opisu przedmiotu zamówienia: Nie Należy podać, które informacje zostaną udostępnione wykonawcom w trakcie aukcji elektronicznej oraz jaki będzie termin ich udostępnienia:
Informacje dotyczące przebiegu aukcji elektronicznej:
Jaki jest przewidziany sposób postępowania w toku aukcji elektronicznej i jakie będą warunki, na jakich wykonawcy będą mogli licytować (minimalne wysokości postąpień):
Informacje dotyczące wykorzystywanego sprzętu elektronicznego, rozwiązań i specyfikacji technicznych w zakresie połączeń:
Wymagania dotyczące rejestracji i identyfikacji wykonawców w aukcji elektronicznej:
Informacje o liczbie etapów aukcji elektronicznej i czasie ich trwania:
Czas trwania:
Czy wykonawcy, którzy nie złożyli nowych postąpień, zostaną zakwalifikowani do następnego etapu:
Warunki zamknięcia aukcji elektronicznej:
IV.2) KRYTERIA OCENY OFERT IV.2.1) Kryteria oceny ofert: IV.2.2) Kryteria Kryteria | Znaczenie |
cena | 60,00 |
Długość okresu gwarancji | 20,00 |
Termin realizacji zamówienia | 20,00 |
IV.2.3) Zastosowanie procedury, o której mowa w art. 24aa ust. 1 ustawy Pzp (przetarg nieograniczony)
Tak IV.3) Negocjacje z ogłoszeniem, dialog konkurencyjny, partnerstwo innowacyjne IV.3.1) Informacje na temat negocjacji z ogłoszeniem Minimalne wymagania, które muszą spełniać wszystkie oferty:
Nie dotyczy Przewidziane jest zastrzeżenie prawa do udzielenia zamówienia na podstawie ofert wstępnych bez przeprowadzenia negocjacji
Nie Przewidziany jest podział negocjacji na etapy w celu ograniczenia liczby ofert:
Nie Należy podać informacje na temat etapów negocjacji (w tym liczbę etapów):
Informacje dodatkowe
IV.3.2) Informacje na temat dialogu konkurencyjnego Opis potrzeb i wymagań zamawiającego lub informacja o sposobie uzyskania tego opisu:
Nie dotyczy Informacja o wysokości nagród dla wykonawców, którzy podczas dialogu konkurencyjnego przedstawili rozwiązania stanowiące podstawę do składania ofert, jeżeli zamawiający przewiduje nagrody:
Nie dotyczy Wstępny harmonogram postępowania:
Nie dotyczy Podział dialogu na etapy w celu ograniczenia liczby rozwiązań:
Nie Należy podać informacje na temat etapów dialogu:
Nie dotyczy Informacje dodatkowe:
IV.3.3) Informacje na temat partnerstwa innowacyjnego Elementy opisu przedmiotu zamówienia definiujące minimalne wymagania, którym muszą odpowiadać wszystkie oferty:
Nie dotyczy Podział negocjacji na etapy w celu ograniczeniu liczby ofert podlegających negocjacjom poprzez zastosowanie kryteriów oceny ofert wskazanych w specyfikacji istotnych warunków zamówienia:
Nie Informacje dodatkowe:
Nie dotyczy IV.4) Licytacja elektroniczna Adres strony internetowej, na której będzie prowadzona licytacja elektroniczna:
Adres strony internetowej, na której jest dostępny opis przedmiotu zamówienia w licytacji elektronicznej:
Wymagania dotyczące rejestracji i identyfikacji wykonawców w licytacji elektronicznej, w tym wymagania techniczne urządzeń informatycznych:
Nie dotyczy
Sposób postępowania w toku licytacji elektronicznej, w tym określenie minimalnych wysokości postąpień:
Nie dotyczy
Informacje o liczbie etapów licytacji elektronicznej i czasie ich trwania:
Czas trwania:
Wykonawcy, którzy nie złożyli nowych postąpień, zostaną zakwalifikowani do następnego etapu:
Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w licytacji elektronicznej:
Data:
godzina:
Termin otwarcia licytacji elektronicznej:
Termin i warunki zamknięcia licytacji elektronicznej:
Nie dotyczy
Istotne dla stron postanowienia, które zostaną wprowadzone do treści zawieranej umowy w sprawie zamówienia publicznego, albo ogólne warunki umowy, albo wzór umowy:
Załącznik Nr 8 WZÓR UMOWY zawarta w dniu ……………………………. roku w Dychowie pomiędzy Nadleśnictwem Brzózka; Dychów 6a, NIP: 926-000-47-55 - reprezentowanym przez: Piotra Świder - Nadleśniczy, zwanym dalej Zamawiającym a ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………........................................................................................................................... zwanym dalej Wykonawcą, Stosownie do nieograniczonego przetargu publicznego prowadzonego w oparciu o ustawę Prawo zamówień publicznych z dnia 29 stycznia 2004r. (Dz. U. z 2015r. poz. 2164 z późn. zmianami) rozstrzygniętego w dniu ………………..r. , Zamawiający powierza, a Wykonawca przyjmuje do wykonania roboty budowlane p.n. „Budowa leśniczówki Strużka” w sposób i na zasadach wynikających ze Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia oraz oferty Wykonawcy stanowiącej załączniki do niniejszej umowy. § 1. 1. Szczegółowy zakres robót objętych niniejszą umową określa : - projekt budowlano wykonawczy, - specyfikacja istotnych warunków zamówienia, - szczegółowa specyfikacja techniczna wykonania i odbioru robót budowlanych, - oferta wykonawcy wraz z załącznikami złożona na podstawie przedmiaru robót. 2. Zakres robót obejmuje również wykonanie przez Wykonawcę wszelkich prac związanych z wymogami BHP, organizacją i realizacją umowy bez zakłóceń. 3. Wykonawca oświadcza, że zapoznał się z dokumentacją projektową, specyfikacją techniczną wykonania i odbioru robót, SIWZ oraz z przedmiarem robót, jako elementem pomocniczym i uznaje je za wystarczające do realizacji zamówienia. 4. Wykonawca nie może wykorzystywać błędów lub opuszczeń w dokumentach projektowych, a o ich wykryciu winien natychmiast powiadomić Zamawiającego oraz Inspektora Nadzoru, który dokona odpowiednich zmian i poprawek lub uzgodnień z projektantem pełniącym nadzór autorski nad zadaniem. 5. Wykonawca zobowiązany jest odwrotnie zawiadomić Zamawiającego o zauważonych wadach w dokumentacji związanej z realizacją robót budowlanych. Wykonawca ponosi odpowiedzialność za wynikłą szkodę na skutek zaniechania zawiadomienia Zamawiającego o zauważonych wadach. 6. Wykonawca zobowiązany jest wykonać przedmiot umowy zgodnie z projektem budowlanym, specyfikacją techniczną wykonania i odbioru robót, obowiązującymi normami, przepisami Prawa Budowlanego oraz przepisami BHP. 7. Wykonawca zobowiązuje się wykonać na rzecz Zamawiającego przedmiot umowy, a Zamawiający zobowiązuje się odebrać przedmiot umowy i zapłacić wynagrodzenie na zasadach określonych w umowie. § 2. 1. Termin wykonania zamówienia: 12 miesięcy od dnia przekazania placu budowy, z podziałem na dwa etapy: I etap: od dnia przekazania placu budowy do 30.12.2017r. - I pierwszy etap obejmujący roboty o wartości do 60% zamówienia określonego w umowie, jednak o wartości nie większej niż 600 000 zł, zostanie wykonany do 31.12.2017 r. , II etap - pozostały zakres rzeczowy – zostanie wykonany do 12 miesięcy od dnia przekazania placu budowy. 2. Termin wykonania zamówienia: jedenaście miesięcy od dnia podpisania umowy z podziałem na dwa etapy, to jest: - I pierwszy etap obejmujący roboty o wartości do 60% zamówienia określonego w umowie, jednak o wartości nie większej niż 600 000 zł, zostanie wykonany do 31.12.2017 r. , - II etap- pozostały zakres rzeczowy – zostanie wykonany do 11 miesięcy od dnia podpisania umowy. Uwaga: w umowie zostanie wpisana treść punktu pierwszego lub drugiego, w zależności od zobowiązani, przyjętego w ofercie przez Wykonawcę. 3. Termin zakończenia robót określony w pkt. 1 obejmuje zakończenie wszelkich robót oraz wykonanie wszystkich wynikających z nich poprawek i zaleceń. § 3. 1. Wykonawca ponosi odpowiedzialność za wszelkie szkody i straty, które spowodował w czasie realizacji przedmiotu umowy wobec Zamawiającego i osób trzecich. 2. Od daty przekazania placu budowy - rozpoczęcia robót budowlanych do końcowego odbioru robót, Wykonawca ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych, za wszelkie szkody powstałe na budowie i w bezpośrednim sąsiedztwie prowadzonych prac budowlanych związanych z realizacją powyższej umowy. 3. Wykonawca zobowiązuje się do zatrudnienia na umowę o pracę osób wykonujących roboty budowlane i instalacyjne wchodzące w zakres realizacji zamówienia, jeżeli wykonywanie tych czynności polega na wykonywaniu pracy w sposób określony w art. 22 §1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy. Wymóg ten nie dotyczy osób sprawujących Nadzór nad robotami budowlanymi, kierowników robót, osób sprawujących obsługę geodezyjną czy dostawców materiałów. „Obowiązek Zatrudnienia”. 4. W zakresie, w jakim Zamawiający, na podstawie art. 29 ust. 3a PZP określił w SIWZ wymagania zatrudnienia przez wykonawcę lub podwykonawcę na podstawie umowy o pracę w rozumieniu art. 22 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 1666 z późn. zm.) osób wykonujących czynności wchodzące w skład przedmiotu zamówienia - Wykonawca gwarantuje Zamawiającemu, że osoby wykonujące te czynności będą zatrudnione na podstawie umowy o pracę w rozumieniu Kodeksu pracy, przy czym wykonanie tych zobowiązań może nastąpić również poprzez zatrudnienie osób wskazanych przez podwykonawców. W trakcie realizacji Zamawiający uprawniony jest do wykonania czynności kontrolnych wobec Wykonawcy odnośnie spełnienia przez Wykonawcę lub Podwykonawcę wymogu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. 5. Na potwierdzenie okoliczności, o których mowa wyżej Zamawiający wymaga następujących dokumentów: a. jeżeli pracodawcą osób wykonujących czynności, do których odnosi się obowiązek Zatrudnienia jest Wykonawca - oświadczenie Wykonawcy o zatrudnieniu tych osób na podstawie umowy o pracę w rozumieniu Kodeksu pracy; b. Oświadczenie to powinno zawierać w szczególności: dokładne określenie podmiotu składającego oświadczenie, datę złożenia oświadczenia, wskazanie, że czynności, do których odnosi się Obowiązek Zatrudnienia wykonują osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę w rozumieniu Kodeksu pracy wraz ze wskazaniem liczby tych osób z imieniem i nazwiskiem, rodzaju umowy o pracę i wymiaru etatu oraz podpis osoby uprawnionej do złożenia oświadczenia w imieniu Wykonawcy. c. jeżeli pracodawcą osób wykonujących czynności, do których odnosi się Obowiązek Zatrudnienia jest podwykonawca - oświadczenie tego podwykonawcy o zatrudnieniu tych osób na podstawie umowy o pracę w rozumieniu Kodeksu pracy; d. Oświadczenie to powinno zawierać w szczególności: dokładne określenie podmiotu składającego oświadczenie, datę złożenia oświadczenia, wskazanie, że czynności, do których odnosi się Obowiązek Zatrudnienia wykonują osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę w rozumieniu Kodeksu pracy wraz ze wskazaniem liczby tych osób, rodzaju umowy o pracę i wymiaru etatu oraz podpis osoby uprawnionej do złożenia oświadczenia w imieniu podwykonawcy. e. zaświadczenia właściwego oddziału ZUS, potwierdzające opłacanie przez Wykonawcę lub podwykonawcę składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne z tytułu zatrudnienia na podstawie umów o pracę za ostatni okres rozliczeniowy. - pod rygorem niedopuszczenia tych osób do realizacji tych czynności. W/w dokumenty Wykonawca przedłożył przed podpisaniem umowy. W przypadku zmiany składu osobowego Personelu Wykonawcy realizującego czynności, do których odnosi się Obowiązek Zatrudnienia, przed dopuszczeniem tych osób do wykonywania poszczególnych czynności Wykonawca obowiązany jest przedłożyć Zamawiającemu dla tych osób dokumenty, o których mowa w pkt a- e powyżej, pod rygorem niedopuszczenia tych osób do realizacji tych czynności. 6. Na każde żądanie Zamawiającego Wykonawca zobowiązany jest przedłożyć Zamawiającemu dla osób realizujących czynności, do których odnosi się Obowiązek Zatrudnienia dokumenty, potwierdzające ich zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. Nieprzedłożenie dokumentów, o których mowa w zdaniu poprzednim stanowi przypadek naruszenia Obowiązku Zatrudnienia za które przewidziano sankcje w postaci kar umownych. 7. W przypadku wątpliwości co do przestrzegania przepisów prawa pracy przez wykonawcę lub podwykonawcę, zamawiający może zwrócić się o przeprowadzenie kontroli przez Państwową Inspekcję Pracy. § 4. 1. Wykonawca oświadcza, że będzie realizował zakres prac przy pomocy podwykonawców: 1) Podwykonawca nr 1: zakres prac :....................................................................................................................... 2) Podwykonawca nr 2: - zakres prac:........................................................................................................................ 2. Wykonawca, podwykonawca lub dalszy podwykonawca zamówienia na roboty budowlane zamierzający zawrzeć umowę o podwykonawstwo, której przedmiotem są roboty budowlane zobowiązany jest w trakcie realizacji zamówienia przedłożyć Zamawiającemu do zaakceptowania projekt umowy o podwykonawstwo robót budowlanych, przy czym podwykonawca lub dalszy podwykonawca zobowiązany jest również dołączyć zgodę Wykonawcy na zawarcie umowy o podwykonawstwo, o treści zgodnej w przedstawionym projekcie, wyrażoną na piśmie pod rygorem nieważności. 3. Umowa o podwykonawstwo, której przedmiotem są roboty budowalne powinna zawierać: a. oznaczenie podwykonawcy (imię nazwisko lub nazwa, adres zamieszkania lub siedziby, oznaczenie rejestru lub ewidencji, do której jest wpisany, dane rejestrowe, oznaczenie osób upoważnionych do reprezentacji podwykonawcy), b. realizowany przez podwykonawcę zakres robót budowalnych, oznaczony za pomocą dokumentacji projektowej i specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót stanowiących załącznik do niniejszej Umowy, c. określenie wysokości oraz rodzaju wynagrodzenia (ryczałtowe, kosztorysowe) należnego podwykonawcy, oraz wskazanie rachunku bankowego na jaki będzie przekazywane wynagrodzenie z tego tytułu, d. zobowiązanie stron do dokonywania wzajemnych rozliczeń wyłącznie przelewem bankowym, e. zakaz zawierania przez podwykonawcę umów z dalszymi podwykonawcami bez zgody Zamawiającego, wyrażonej na piśmie pod rygorem nieważności, f. obowiązek zapłaty przez podwykonawcę kary umownej w przypadku naruszenia zakazu o którym mowa w pkt e, g. zobowiązanie Wykonawcy do zapłaty podwykonawcy wynagrodzenia w terminie nie dłuższym niż 28 dni od doręczenia Wykonawcy faktury stwierdzającej wysokość tego wynagrodzenia; termin zapłaty wynagrodzenia podwykonawcy nie może być dłuższy niż do dnia wystawienia faktury przez Wykonawcę na rzecz Zamawiającego, stwierdzającej wynagrodzenie za roboty budowlane wykonane przy pomocy podwykonawcy, h. obowiązek poinformowania podwykonawcy o terminie odbioru końcowego robót wykonanych przy udziale podwykonawcy oraz umożliwienie podwykonawcy uczestnictwa w czynności odbioru, i. obowiązki Wykonawcy w przypadku braku zapłaty wynagrodzenia należnego podwykonawcy w terminie określonym w ust. 3 pkt g: 1) zobowiązanie Wykonawcy do złożenia Zamawiającemu polecenia przekazu na rzecz podwykonawcy (w rozumieniu art. 9211 Kodeksu cywilnego) wynagrodzenia należnego podwykonawcy lub 2) zobowiązanie Wykonawcy do zawarcia z podwykonawcą umowy przelewu wierzytelności przysługującej Wykonawcy względem Zamawiającego, w części odpowiadającej wysokości wynagrodzenia należnego podwykonawcy. 4. Zamawiający składa w formie pisemnej zastrzeżenia do projektu umowy o podwykonawstwo, której przedmiotem są roboty budowlane w terminie 14 dni od otrzymania projektu umowy w przypadku gdy: a. projekt nie spełnia wymagań określonych w ust. 2., b. wysokość wynagrodzenia przewidziana dla podwykonawcy przekracza wysokość wynagrodzenia za daną część robót przewidzianego w umowie pomiędzy Zamawiającym a Wykonawcą lub łączna suma wynagrodzenia przewidziana dla wszystkich podwykonawców przekracza wysokość wynagrodzenia za zakres robót przeznaczonych do pod wykonania określony w umowie pomiędzy Zamawiającym a Wykonawcą. 5. Niezgłoszenie w formie pisemnej przez Zamawiającego zastrzeżeń do projektu umowy o podwykonawstwo, której przedmiotem są roboty budowlane, w terminie określonym w ust. 4 uważa się za akceptację projektu umowy przez Zamawiającego. 6. Wykonawca przedkłada Zamawiającemu poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię umowy o podwykonawstwo, której przedmiotem są roboty budowlane zawartej z podwykonawcą, w terminie 7 dni od jej zawarcia. 7. Zamawiający zgłasza w formie pisemnej sprzeciw do umowy o podwykonawstwo, której przedmiotem są roboty budowlane, w przypadku gdy umowa nie spełnia wymagań określonych w ust. 3. oraz w przypadkach określonych w ust. 4 pkt b, w terminie 14 dni od otrzymania kopii umowy. Niezgłoszenie przez Zamawiającego w formie pisemnej sprzeciwu do przedłożonej umowy o podwykonawstwo, której przedmiotem są roboty budowlane, w tym terminie uważa się za akceptację umowy przez Zamawiającego. 8. Niezgłoszenie zastrzeżeń do projektu ani sprzeciwu do umowy o podwykonawstwo, której przedmiotem są roboty budowlane oznacza akceptację danego podwykonawcy oraz możliwość dokonania przez Zamawiającego bezpośredniej zapłaty wynagrodzenia na rzecz podwykonawcy, w przypadku uchylenia się przez Wykonawcę od obowiązku zapłaty. 9. Postanowienia ust. 1 - 8 stosuje się odpowiednio do dalszych podwykonawców zamówienia na roboty budowalne oraz do umów zawieranych z dalszymi podwykonawcami robót budowlanych. 10. Postanowienia ust. 1-9 stosuje się odpowiednio do zmiany umowy o podwykonawstwo, której przedmiotem są roboty budowlane. 11. Wynagrodzenie za roboty budowlane wykonane za pośrednictwem Podwykonawcy Zamawiający ureguluje Wykonawcy zgodnie z § 2 umowy, po złożeniu oświadczenia przez Podwykonawcę o uregulowaniu zobowiązań wobec niego za wykonane roboty. § 5. 1. Zamawiający informacyjnie podaje, że ustanawia, …………………………… jako prowadzącego Inspektora Nadzoru Inwestorskiego. 2. Inspektor nadzoru inwestorskiego, ma prawo wydawania Wykonawcy na piśmie uzgodnionych z Zamawiającym poleceń a Wykonawca jest zobowiązany do wykonania tych poleceń, w szczególności poprzez: - zmniejszenie lub zwiększenie ilości robót budowlanych na ilości dostosowane do potrzeb realizacji przedmiotu Umowy lub pominięcie poszczególnych robót budowlanych, opisanych w dokumentacji projektowej, jeżeli zmiana ta jest konieczna dla realizacji Umowy zgodnie z zasadami wiedzy technicznej i zmiana nie stanowi istotnego odstępstwa od projektu budowlanego, 3. Zamawiający informuje, że wyznacza do pełnienia obowiązków inspektora nadzoru inwestorskiego w poszczególnych branżach, następujące osoby posiadające wymagane uprawnienia budowlane: 1) Roboty konstrukcyjno-budowlane - ……………………………….…………... 2) Roboty sanitarne - …………………………………………………….………..…. 3) Roboty elektryczne - ……………………………………………….……………… 4. Inspektor Nadzoru działa w granicach umocowania określonego przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane - tekst jednolity Dz. U. 2010. 243. 1623 ze zmianami oraz w oparciu o umowę z nim zawartą, sprawuje kontrolę nad realizacją i rozliczeniem budowy. 5. Wykonawca informacyjnie podaje, że kierującym pracami - kierownikiem budowy - z ramienia Wykonawcy będzie ………………………………………………………………., uprawnienia w zakresie .......................................................... wydane przez ..........................................................który zapewni skuteczny nadzór Wykonawcy. 6. Obowiązki kierownika/ów robót pełnił/li będzie/dą:........................…………………… Uprawnienia w zakresie: .............................................………………… wydane przez............................……………………….. § 6. 1. Jeżeli Zamawiający zwróci się do Wykonawcy z żądaniem usunięcia określonej osoby, która należy do personelu Wykonawcy lub jego podwykonawcy oraz uzasadni swoje żądanie, to Wykonawca spowoduje, że osoba ta w ciągu 2 dni opuści teren budowy i nie będzie miała żadnego dalszego wpływu i związku z czynnościami związanymi z wykonywaniem umowy. 2. Wykonawca przekaże oświadczenie o przyjęciu obowiązków kierownika budowy. Kierownik budowy ma obowiązek przebywać stale na placu budowy i nadzorować prowadzone prace każdego dnia w którym są robotnicy na budowie. 3. W trakcie prowadzenia robót branżowych nadzór ze strony Wykonawcy nad pracami musi być rozszerzony o osoby posiadające uprawnienia branżowe: (elektryczne, sanitarne.) § 7. 1. Do obowiązków Wykonawcy należy: a) wykonanie, robót budowlanych niezbędnych do oddania przewidzianego Umową obiektu budowlanego, pod nazwą: „Budowa leśniczówka Strużka”, opisanego dokumentacją projektową oraz STWiORB, zgodnie z Ofertą Wykonawcy , zgodnie z zasadami wiedzy technicznej i obowiązującymi w Rzeczypospolitej Polskiej przepisami prawa powszechnie obowiązującego, w terminie określonym Umową, b) wykonanie robót budowlanych, które nie zostały wyszczególnione w przedmiarze robót a są konieczne do realizacji przedmiotu Umowy zgodnie z projektem budowlanym nie wymaga zawarcia odrębnej umowy. c) sporządzenie i przekazanie Zamawiającemu przed rozpoczęciem robót planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia („plan bioz”), uwzględniającego specyfikę obiektu budowlanego i warunki prowadzenia robót budowlanych, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 23 czerwca 2003 w sprawie informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia (Dz. U. 2003, Nr 120, poz. 1126); d) protokolarne przejęcie i odpowiednie zabezpieczenie (oznakowanie) terenu budowy wraz ze znajdującymi się na nim obiektami budowlanymi, urządzeniami technicznymi. Po protokolarnym przejęciu od Zamawiającego terenu budowy aż do chwili wykonania przedmiotu umowy – do bezusterkowego odbioru, Wykonawca ponosi pełną odpowiedzialność za przekazany teren budowy, oraz za szkody wyrządzone osobom trzecim; e) prowadzenie dokumentacji – dziennika budowy, książki obmiarów. Dziennik budowy winien znajdować się na budowie i być dostępne w każdej chwili dla Zamawiającego; f) stosowania materiałów, technik wykonawczych, sprzętu, metod diagnozowania i kontroli spełniających wymagania techniczne postawione w Dokumentacji projektowej i STWiORB, g) wstrzymanie wykonywania robót budowlanych w przypadku stwierdzenia możliwości powstania zagrożenia oraz bezzwłoczne zawiadomienie o tym właściwego organu i Zamawiającego; h) angażowania odpowiedniej liczby osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, posiadających niezbędne uprawnienia, wiedzę i doświadczenie do wykonywania powierzonych im robót i innych czynności w ramach wykonania Umowy, zgodnie z ofertą Wykonawcy i SIWZ, i) umożliwienie wstępu na teren budowy pracownikom organu nadzoru budowlanego i jednostek sprawujących funkcje kontrolne oraz upoważnionym przedstawicielom Zamawiającego; j) realizowanie decyzji i zaleceń Inspektora Nadzoru. k) zgłaszanie Zamawiającemu lub w jego imieniu działającemu Inspektorowi Nadzoru, do sprawdzenia lub odbioru technicznego wykonanych robót ulegających zakryciu bądź zanikających zgodnie ze specyfikacją techniczną wykonania i odbioru robót i przystąpienia do dalszych prac po uzyskaniu akceptacji Inspektora Nadzoru; l) dokumentowanie robót ulegających zakryciu ma być dokonane w formie pisemnej z określeniem zakresu i ilości odebranych robót, potwierdzonej przez kierownika robót i inspektora nadzoru oraz potwierdzone zdjęciami; m) przygotowanie kompletnej dokumentacji powykonawczej przedmiotu budowy; n) ochrona mienia budowy przed kradzieżą, dewastacją, zabezpieczenie p. poż., nadzór nad BHP; o) utrzymanie terenu budowy w należytym stanie i usuwanie na bieżąco zbędnych materiałów, odpadków oraz śmieci; p) zapewnienie obsługi geodezyjnej budowy z wykonaniem dokumentacji geodezyjnej powykonawczej, 2. Wykonawca na własny koszt przygotuje zaplecze budowy tj. odpowiednie pomieszczenia magazynowe na składowanie materiałów i narzędzi i pomieszczenia socjalne dla swoich pracowników, a także zapewni również ochronę znajdującego się tam mienia. 3. Wykonawca zobowiązuje się budowę i roboty ubezpieczyć w zakresie określonym w niniejszym ustępie na kwotę nie niższą niż 600 000,00.zł.( słownie : sześćset tysięcy złoty 00/100) w okresie od rozpoczęcia budowy do 31.12.2017r. oraz na kwotę nie niższą niż 900 000,00zł (słownie: dziewięćset tysięcy złoty 00/100) w okresie od 01.01.2018r do zakończenia budowy. Ubezpieczeniu podlegają w szczególności: - roboty, obiekty budowlane, urządzenia oraz wszelkie mienie ruchome związane bezpośrednio z wykonywaniem robót od ognia, huraganu i innych zdarzeń losowych, - odpowiedzialność cywilna za szkody oraz następstwa nieszczęśliwych wypadków dotyczących pracowników i osób trzecich, a powstałych w związku z prowadzonymi robotami budowlanymi, w tym także ruchem pojazdów mechanicznych, - Towarzystwo ubezpieczeniowe, zakres i warunki ubezpieczenia (polisa ubezpieczeniowa) powinny być zaakceptowane przez Zamawiającego do dnia przekazania placu budowy. § 8. Do obowiązków Zamawiającego należy: 1. przekazanie Wykonawcy terenu budowy w ciągu 14 dni od daty zawarcia umowy, 2. Udział przy odbiorach częściowych i końcowym robót od Wykonawcy. Po sporządzeniu protokołu bezusterkowego odbioru końcowego prac akceptacja do zapłaty umówionego wynagrodzenia. 3. ustanowienia nadzoru inwestorskiego, 4. przekazania Wykonawcy Dziennika budowy i książki obmiarów w dniu protokolarnego przekazania Terenu budowy, 5. dostarczenia Wykonawcy niezbędnej Dokumentacji projektowej oraz dokonania jej zmian w zakresie niezbędnym do wykonania Umowy, 6. nieodpłatnego udostępnienia Wykonawcy terenu pod Zaplecze budowy, 7. terminowego przystępowania do odbiorów robót budowlanych, 8. terminowej zapłaty wynagrodzenia należnego Wykonawcy za wykonanie przedmiotu Umowy, 9. Zamawiający jest zobowiązany do odbiorów: robót ulegających zakryciu, robót zanikających, częściowych, końcowego całości robót, gwarancyjnych, ostatecznego. 10. Odbiorów robót ulegających zakryciu i zanikających oraz częściowych dokonuje w imieniu Zamawiającego Inspektor nadzoru inwestorskiego. 11. Zamawiający nie będzie odpowiadał za pozostawione na terenie budowy materiały, sprzęt oraz inne mienie Wykonawcy. § 9. 1. W uzasadnionych przypadkach, na żądanie Zamawiającego, Wykonawca musi przedstawić dodatkowe badania laboratoryjne wbudowanych materiałów. Badania te Wykonawca wykona na własny koszt. 2. Wykonawca jest zobowiązany, na bieżąco do przekazywania Zamawiającemu (inspektorowi nadzoru): świadectw jakości materiałów i urządzeń dostarczonych na plac budowy (certyfikat na znak bezpieczeństwa, deklaracja zgodności, aprobata techniczna itp.), jak również do uzyskania akceptacji Zamawiającego przed ich wbudowaniem. 3. Wykonawca ma obowiązek skompletowania i przekazania Zamawiającemu atestów i aprobat technicznych na wbudowane materiały i urządzenia najpóźniej w dniu wbudowania. § 10. 1. Za wykonanie przedmiotu umowy, o którym mowa w § 1, Zamawiający zapłaci Wykonawcy wynagrodzenie kosztorysowe określone w ofercie w dwóch etapach: I - do 31.12.2017r. za wykonany i odebrany zakres umowy, jednak nie więcej niż 600 000,00 zł netto. II - za wykonanie pozostałych prac zgodnie z warunkami umowy . 2. Wynagrodzenie umowne określa na podstawie oferty Wykonawcy, na kwotę: NETTO: ....................................... zł, (słownie: .................................................................) podatek VAT: ........................................ BRUTTO: .................................... zł (słownie: ..................................................................), z zastrzeżeniem ust. 3, 4, i 5. 3. Strony przyjmują zasadę, że należny podatek VAT naliczony zostanie do ceny netto w fakturze wg stawki zgodnej z obowiązującym prawem w dniu wystawienia faktury. W tym przypadku cena netto jest niezmienna. 4. Wynagrodzenie Wykonawcy określone wyżej nie obejmuje kosztów nadzoru inwestorskiego nad realizacją robót. 5. W przypadku wystąpienia mniejszej lub większej ilości robót budowlanych niż to pierwotnie przewidziano w przedmiarze robót, ostateczne rozliczenie nastąpi na podstawie zatwierdzonego przez Zamawiającego kosztorysu powykonawczego sporządzonego na podstawie danych wyjściowych do kosztorysowania, cen materiałów i sprzętu ujętych w kosztorysie ofertowym. 6. Wykonawca zobowiązany jest do wykonania przedmiotu umowy w pełnym zakresie, zgodnie z dokumentacją projektową, specyfikacją techniczną wykonania i odbioru robót, przedmiarem robót oraz SIWZ i niniejszą umową. 7. W przypadku robót nie uwzględnionych w przedmiarze oraz nie wycenionych w kosztorysie ofertowym, które są niezbędne do wykonania Umowy w zakresie określonym w projekcie budowlanym, wynagrodzenie wykonawcy za wykonanie tych robót zostanie ustalone z zastosowaniem obowiązujących w dniu ich rozliczenia cen średnich ujętych w Wydawnictwie SEKOCENBUD dla województwa, w którym roboty są wykonywane. 8. W przypadku wystąpienia konieczności wykonania robót dodatkowych lub zamiennych, których zakresu nie ujęto w specyfikacji istotnych warunków zamówienia, Zamawiający zleci ich wykonanie zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy Pzp. 9. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się wprowadzanie zmian w stosunku do dokumentacji realizacji robót budowlanych: a) na wniosek Wykonawcy, za zgodą Zamawiającego, w trakcie prowadzenia robót, mogą być dokonywane zmiany technologii wykonania elementów robót. Dopuszcza się je tylko w przypadku, o ile są korzystane dla Zamawiającego i o ile nie powodują zwiększenia kosztów realizacji inwestycji, pod warunkiem, że są spowodowane szczególnie następującymi okolicznościami: - pojawienie się na rynku materiałów lub urządzeń nowszej generacji pozwalających na zaoszczędzenie kosztów realizacji przedmiotu Umowy lub kosztów eksploatacji wykonanego przedmiotu Umowy, lub umożliwiające uzyskanie wyższego miernika jakości robót, - pojawienie się nowszej technologii wykonania zaprojektowanych robót pozwalającej na zaoszczędzenie czasu realizacji inwestycji lub kosztów wykonywanych prac, jak również kosztów eksploatacji wykonanego przedmiotu Umowy. W tym przypadku Wykonawca przedstawia projekt zamienny zawierający opis proponowanych zmian wraz z rysunkami. Projekt taki wymaga akceptacji i zatwierdzenia do realizacji przez Zamawiającego. b) w przypadku, gdy z punktu widzenia Zamawiającego zachodzi potrzeba zmiany rozwiązań technicznych wynikających z umowy Zamawiający sporządza protokół konieczności, a następnie dostarcza dokumentację na te roboty wraz ze zleceniem ich wykonania. § 11. 1. Zapłata wynagrodzenia nastąpi w terminie do 30 dni licząc od dnia doręczenia Zamawiającemu faktury po uprzednim podpisaniu przez strony i zatwierdzonego przez Nadleśniczego bezusterkowego protokołu odbioru robót. 2. Strony ustalają, że podstawą fakturowania jest protokół bezusterkowego odbioru robót, zatwierdzony przez Nadleśniczego. 3. Wykonawca dostarczy Zamawiającemu fakturę wystawioną na Zamawiającego. 4. W przypadku zwłoki w regulowaniu należności za wykonane prace przez Zamawiającego, Wykonawca ma prawo do naliczania i egzekwowania ustawowych odsetek. 5. Za datę płatności faktury uważa się datę dyspozycji przelewu środków finansowych na konto Wykonawcy. 6. Jeżeli Wykonawca będzie korzystał z usług Podwykonawcy, Zamawiający ureguluje Wykonawcy, wynagrodzenie za roboty, które wykonali podwykonawcy, po złożeniu przez nich oświadczenia, iż Wykonawca uregulował wobec nich zobowiązania za prace, które wykonali. § 12. 1. Wykonawca przed podpisaniem umowy wniósł zabezpieczenie należytego wykonania przedmiotu umowy w wysokości 10% wartości umowy brutto tj. ................... zł (słownie:......................................................) Zabezpieczenie zostało wniesione w formie : ............................................................................. 2. Sprawy dotyczące zabezpieczenie należytego wykonania umowy zostały określone w § 17 SIWZ, która stanowi załącznik Nr 1. 3. W przypadku przekroczenia terminu realizacji przedmiotu zamówienia ponad określony w umowie, Wykonawca zobowiązuje się do odpowiedniego przedłużenia zabezpieczenia należytego wykonania umowy do dnia podpisania Protokołu Odbioru Robót. W przypadku, gdy Wykonawca nie przedłuży w/w zabezpieczenia Zamawiający ma prawo do odmowy podpisania Protokołu Odbioru Robót, do czasu uzupełnienia zabezpieczenia lub do odstąpienia od Umowy ze skutkiem natychmiastowym i powierzenia jej wykonania innemu Wykonawcy. 4. Zamawiający winien powiadomić Wykonawcę o wszelkich roszczeniach skierowanych do instytucji wystawiającej zabezpieczenie. § 13. 1. Po wykonaniu robót objętych umową, Wykonawca przygotuje przedmiot umowy do odbioru i zawiadomi o tym pisemnie Zamawiającego. 2. Strony ustalają następujące odbiory: a) odbiór częściowy po ukończeniu I etapu robót, o którym mowa w § 2 ust.1 niniejszej umowy, b) odbiór końcowy po zakończeniu realizacji przedmiotu zamówienia, c) odbiór przed upływem terminu gwarancji i rękojmi. 3. Podstawą do pisemnego zawiadomienia o zakończeniu robót będzie wpis przez kierownika budowy w dzienniku budowy o zakończeniu robót, potwierdzony przez inspektora nadzoru, o gotowości obiektu do odbioru oraz braku usterek. 4. Potwierdzenie, o którym mowa w ust. 3 jest datą zakończenia robót i terminem wykonania przedmiotu umowy określonym w § 2 niniejszej umowy, pod warunkiem, że roboty zostaną odebrane przez Zamawiającego. 5. Zamawiający przystąpi do odbioru nie później niż 14 dni od daty pisemnego powiadomienia Zamawiającego przez Wykonawcę, zgodnie z ust. 1. 6. W trakcie odbioru Wykonawca zobowiązany jest do przekazania Zamawiającemu wszystkich dokumentów dotyczących zrealizowanego przedmiotu umowy, a w szczególności: a. dziennika budowy, b. oświadczenia kierownika budowy o zgodności wykonania robót zgodnie z projektem budowlanym, warunkami pozwolenia na budowę, obowiązującymi przepisami i Polskimi normami (zgodnie z art. 57 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo budowlane), c. protokoły: odbiorów technicznych, pomiaru instalacji elektrycznej i odgromowej, próby szczelności, odbiorów robót zanikowych itp. d. dokumentację techniczną powykonawczą z naniesionymi zmianami, e. karty gwarancyjne od producentów zainstalowanych urządzeń wraz z książkami eksploatacji, f. instrukcje obsługi i eksploatacji zainstalowanych urządzeń, g. dokumentacji dotyczącej użytych materiałów (atestów i aprobat technicznych itp.). 7. W przypadku konieczności przerwania czynności odbioru z powodu występujących wad, komisja odbiorowa ustali termin ich usunięcia. W takiej sytuacji za termin wykonania robót będzie uważany dzień, w którym Zamawiający odbierze roboty bez wad, po ich usunięciu. 8. Zamawiający na podstawie zgłoszenia przez Wykonawcę, że wady i usterki usunął, ustali ponowny termin odbioru, nie później jednak niż w ciągu 7 dni od otrzymania informacji. 9. Komisja może ponownie przerwać czynności odbioru w przypadku, gdy informacje Wykonawcy o usunięciu wad i usterek okazały się nieprawdziwe w całości lub części. Należy wówczas postąpić jak w ust. 7 i 8. 10. Do czasu zakończenia czynności związanych z odbiorem, Wykonawca ponosi pełną odpowiedzialność za obiekt. § 14. 1. Po zakończeniu robót Wykonawca zobowiązany jest uporządkować teren budowy i przekazać go Zamawiającemu w terminie 3 dni od zgłoszenia zakończenia robót. 2. Wykonawca zobowiązany jest zgodnie z obowiązującymi przepisami, których znajomość niniejszym potwierdza, we własnym zakresie i na własny koszt, zagospodarować odpady i opakowania powstałe w związku z realizacją przedmiotu umowy. Wszelkie konsekwencje niedopełnienia obowiązków o których mowa wyżej będą obciążały Wykonawcę. § 15 Strony postanawiają, że oprócz wypadków wymienionych w tytule XV Kodeksu cywilnego oraz art. 145 Prawa zamówień publicznych przysługuje im prawo odstąpienia od umowy w następujących wypadkach: 1. Wykonawca może odstąpić od umowy, jeżeli Zamawiający nie dokonuje zapłaty za fakturę Wykonawcy w okresie dłuższym niż 30 dni licząc od ustalonego terminu zapłaty/. 2. Zamawiający może odstąpić od umowy w całości lub w niewykonanej części, jeżeli: a. zostanie ogłoszona upadłość Wykonawcy lub rozwiązanie firmy, b. Wykonawca bez uzasadnionych przyczyn nie rozpoczął wykonywania obowiązków wynikających z niniejszej umowy lub przerwał już rozpoczęte i nie kontynuuje ich przez 15 dni mimo dodatkowego wezwania Zamawiającego, za wyjątkiem okresu zimowego i niemożności kontynuowania robót potwierdzonej wpisem do dziennika budowy. c. Wykonawca realizuje umowę w sposób niezgodny z postanowieniami umowy i poleceniami Zamawiającego; d. w wyniku wszczętego postepowania egzekucyjnego nastąpi zajęcie majątku Wykonawcy lub jego znacznej części; 3. W przypadku rozwiązania umowy z powodu nie wywiązywania się Wykonawcy z któregokolwiek ze swoich zobowiązań, Wykonawca zapłaci Zamawiającemu karę umowną w wysokości 10% całkowitego wynagrodzenia netto, o którym mowa w § 10 ust.2 umowy. 4. Odstąpienie od umowy powinno nastąpić w formie pisemnej z podaniem uzasadnienia. 5. W razie zaistnienia przyczyn, za które Wykonawca nie odpowiada, w szczególności zaś wystąpienia istotnej zmiany okoliczności i powodującej, że wykonanie umowy nie leży w interesie publicznym, czego nie można było przewidzieć w chwili zawarcia umowy, Zamawiający może odstąpić od umowy w terminie miesiąca od uzyskania wiadomości o powyższych okolicznościach. W takim przypadku Wykonawca może żądać jedynie wynagrodzenia należnego mu z tytułu wykonania części umowy. 6. Zamawiający może odstąpić od umowy w terminie natychmiastowym z przyczyn leżących po stronie Wykonawcy, a Wykonawca będzie obciążony wszelkimi kosztami z tego tytułu również w przypadkach: 7. rażącego naruszania technologii wykonania robót i zasad sztuki budowlanej; 8. utraty ważności polisy ubezpieczeniowej. 9. W przypadku odstąpienia od umowy Wykonawcę oraz Zamawiającego obciążają następujące obowiązki szczegółowe: a. w terminie siedmiu dni od daty odstąpienia od umowy, Wykonawca przy udziale Zamawiającego sporządzi szczegółowy protokół inwentaryzacji robót w toku wg stanu na dzień odstąpienia; b. Wykonawca zabezpieczy przerwane roboty w zakresie obustronnie uzgodnionym, na koszt tej strony, która była powodem odstąpienia od umowy; c. Wykonawca niezwłocznie, ale nie później niż w ciągu 14 dni usunie z placu budowy urządzenia zaplecza przez niego dostarczone lub wniesione. 8. W razie odstąpienia od umowy z przyczyn niezależnych od Wykonawcy, Zamawiający zobowiązany jest do dokonania odbioru robót wykonanych do dnia odstąpienia od umowy, zapłaty wynagrodzenia za wykonane roboty oraz protokolarnego przejęcia placu budowy. § 16 4) Wykonawca udziela gwarancji na okres …….. miesięcy, licząc od daty podpisania bezusterkowego protokołu końcowego odbioru robót. 5) W okresie gwarancji Zamawiający zobowiązany jest powiadomić Wykonawcę o stwierdzonych wadach przedmiotu umowy w terminie 5 dni od ich ujawnienia. O dacie i miejscu oględzin mających na celu stwierdzenie istnienia wady, należy zawiadomić Wykonawcę na piśmie na 7 dni przed dokonaniem oględzin. 6) Zamawiający wyznacza Wykonawcy termin na usunięcie wad, uwzględniając możliwości techniczno – organizacyjne Wykonawcy. 7) Jeżeli Wykonawca nie usunie wad w terminie 14 dni od daty wyznaczonej przez Zamawiającego na ich usunięcie, to Zamawiający może zlecić usunięcie wad stronie trzeciej na koszt Wykonawcy. W tym przypadku koszty usuwania wad będą pokrywane w pierwszej kolejności z zatrzymanej kwoty będącej zabezpieczeniem należytego wykonania umowy. 8) Usunięcie wad powinno być stwierdzone protokolarnie. 9) Wykonawca nie może odmówić usunięcia stwierdzonych wad bez względu na wysokość związanych z tym kosztów. 10) Wady stwierdzone w trakcie przeglądu, a nieusunięte w uzgodnionym terminie Zamawiający może naprawić w zastępstwie Wykonawcy na jego koszt. 11) Gwarancja ulega przedłużeniu o czas trwania usuwania wady. 12) W razie stwierdzenia w toku czynności odbioru lub w okresie gwarancji lub rękojmi wad nie nadających się do usunięcia, Zamawiający może niezależnie od innych uprawnień: 1. jeżeli wady nie uniemożliwiają użytkowania przedmiotu umowy zgodnie z jego przeznaczeniem – obniżyć wynagrodzenie Wykonawcy odpowiednio do utraconej wartości użytkowej, estetycznej i technicznej, 2. jeżeli wady uniemożliwiają użytkowanie przedmiotu umowy zgodnie z jego przeznaczeniem – zawiadomić o tym właściwe organy nadzoru i inspekcji i żądać wykonania przedmiotu umowy po raz drugi, zachowując prawo domagania się od Wykonawcy naprawienia szkody wynikłej z opóźnienia. 10. Do rękojmi za wady mają zastosowanie przepisy Kodeksu Cywilnego. § 17 1. Strony ustalają odpowiedzialność za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy w formie kar umownych w następujących przypadkach i wysokościach: Wykonawca zapłaci Zamawiającemu karę umowną: za zwłokę w oddaniu przedmiotu zamówienia – w wysokości 0,2 % wynagrodzenia netto określonego kosztorysem powykonawczym za przedmiot zamówienia za każdy dzień zwłoki, za zwłokę w usunięciu usterek stwierdzonych przy odbiorze – w wysokości 0,2 % wynagrodzenia netto określonego kosztorysem powykonawczym za każdy dzień zwłoki liczonej od dnia wyznaczonego na wypełnienie obowiązku z gwarancji lub usunięcie usterek w okresie rękojmi, za brak zapłaty lub nieterminowej zapłaty wynagrodzenia należnego Podwykonawcom lub dalszym Podwykonawcom w wysokości 5 % wynagrodzenia netto określonego w § 10 ust.2 za każdy przypadek, w przypadku nieprzedłożenia do zaakceptowania projektu umowy o podwykonawstwo, której przedmiotem są roboty budowlane, lub projektu jej zmiany – w wysokości 1000zł Wykonawcy za każdorazowy przypadek, w przypadku nieprzedłożenia poświadczonej za zgodność z oryginałem kopii umowy o podwykonawstwo lub jej zmiany – w wysokości 500zł Wykonawcy za każdorazowy przypadek, w przypadku nieuporządkowania terenu budowy po zakończeniu prac związanych z wykonywaniem zamówienia w terminie 7 dni od zakończenia robót potwierdzonych wpisem do dziennika budowy, Zamawiającemu przysługuje kara umowna w wysokości 5 000 zł. 1. Łączna wysokość kar przysługujących Zamawiającemu z tytułów wymienionych w ust. 1 nie może przekroczyć 20% wynagrodzenia netto określonego w kosztorysie powykonawczym. 2. Wykonawcy przysługują od Zamawiającego kary umowne za odstąpienie od umowy lub jej części w wysokości 10% wynagrodzenia netto określonego w kosztorysie ofertowym wykonawcy za roboty, od wykonania których odstąpiono. 3. W razie odstąpienia od umowy przez Wykonawcę z przyczyn leżących po stronie Wykonawcy, Wykonawca zapłaci Zamawiającemu karę w wysokości 10% wynagrodzenia netto określonego w § 10 ust 2 umowy. 4. Jeżeli kary nie pokrywają poniesionej szkody, Zamawiający lub Wykonawca może dochodzić odszkodowania uzupełniającego, przewyższającego kary umowne. 5. W przypadku niedotrzymania przez Zamawiającego terminu płatności określonego na fakturze VAT, Wykonawcy przysługuje prawo naliczenia ustawowych odsetek od daty wymagalności zobowiązania. 6. Wykonawca oświadcza, że wyraża zgodę na potrącenie w rozumieniu art. 498 i 499 kodeksu cywilnego kary umownej w wysokości określonej w ust. 1. Jednocześnie Wykonawca oświadcza, że powyższe nie zostało złożone pod wpływem błędu, ani nie jest obarczone jakąkolwiek inną wadą oświadczenia woli skutkującą jej nieważnością. 7. Za każdy przypadek naruszenia obowiązku zatrudnienia, określonego w § 3 ust. 3 , Zamawiający będzie uprawniony do naliczenia kary umownej w wysokości 1000 zł za każdy przypadek. § 18. 1. Zamawiający przewiduje możliwości zmian postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru Wykonawcy. 2. Zmiany umowy, w tym terminie jej realizacji będą mogły być wprowadzane w związku z zaistnieniem okoliczności, których wystąpienia Strony nie przewidywały w chwili zawierania Umowy. Wskazane okoliczności nie mogą być wywołane zarówno przez którąkolwiek ze Stron, ani nie mogą być przez Strony zawinione i muszą wywoływać ten skutek, iż (i) Umowa nie będzie mogła być wykonana wedle pierwotnej treści, w szczególności z uwagi na rażącą stratę grożącą Stronom bądź jednej ze Stron lub niemożność osiągnięcia celu umowy albo też (ii) wykonanie Umowy będzie istotnie utrudnione dla jednej bądź obu jej Stron. Okoliczności te odnosić się mogą w szczególności do: a) wystąpienia: nieprzewidzianych warunków atmosferycznych, jak powódź, nadmierne opady atmosferyczne, duży mróz i inne klęski naturalne. b) wystąpienia zmian stanu prawnego, w szczególności przepisów podatkowych i z zakresu ochrony środowiska, c) gwałtownej dekoniunktury, kryzysów finansowych w skali ponadpaństwowej, d) konieczności uwzględnienia wpływu ewentualnych prac zamiennych na realizację przedmiotu umowy. 3. W sytuacjach określonych w ust. 2 Strony, mając na uwadze poszanowanie wzajemnych interesów zasady równości Stron oraz ekwiwalentności świadczeń i przede wszystkim zgodny zamiar wykonania Przedmiotu umowy, określą w niezbędnym zakresie wpływ powyższych okoliczności na dotychczasowe prawa i obowiązki. 4. Niezależnie od postanowień ust. 2 i 3 Umowy Strony dopuszczają: a) możliwość zmiany osoby na stanowisko wskazane w pkt 6.2. ust. 3 ppkt 3.3 SIWZ – zmiana osób, przy pomocy których Wykonawca realizuje Przedmiot Umowy na inne legitymujące się co najmniej uprawnieniami i doświadczeniem jakie były niezbędne do wykazania spełnienia warunku udziału w postępowaniu w sprawie udzielenia zamówienia publicznego b) możliwość zmian redakcyjnych Umowy, c) zmian będących następstwem zmian danych zarówno Zamawiającego, jak i Wykonawcy ujawnionych w rejestrach publicznych, d) zmian korzystnych z punktu widzenia realizacji przedmiotu umowy, w szczególności przyspieszających realizację, obniżających koszt ponoszony przez Zamawiającego na utrzymanie lub użytkowanie przedmiotu umowy bądź zwiększających użyteczność przedmiotu umowy. 5. W takiej sytuacji, wprowadzone zostaną do umowy stosowne zmiany weryfikujące redakcyjne dotychczasowe brzmienie umowy bądź wskazujące nowe dane wynikające ze zmian w rejestrach publicznych albo też kierując się poszanowaniem wzajemnych interesów, zasadą równości Stron oraz ekwiwalentności świadczeń i przede wszystkim zgodnym zamiarem wykonania przedmiotu umowy, określą zmiany korzystne z punktu widzenia realizacji przedmiotu umowy. 6. Wszelkie zmiany wprowadzane do umowy dokonywane będą z poszanowaniem obowiązków wynikających z obowiązującego prawa, w tym w szczególności art. 140 ust. 3, art. 144 PZP oraz zasad ogólnych rządzących tą ustawą. 7. Zamawiający dopuszcza wprowadzenie zmian części Przedmiotu Umowy, które Wykonawca przewidział do realizacji za pomocą podwykonawców na inne części Przedmiotu Umowy, w tym również na części, których Wykonawca nie wskazał w złożonej przez siebie ofercie. 8. Dopuszcza się zmianę w zakresie treści dokumentów przedstawianych wzajemnie przez Strony w trakcie realizacji Umowy lub sposobu informowania o realizacji Umowy. Zmiana ta nie może spowodować braku informacji niezbędnych Zamawiającemu do prawidłowej realizacji Umowy. 9. Zmiany sposobu spełnienia świadczenia na skutek zmian technologicznych spowodowanych w szczególności następującymi okolicznościami; a. niedostępnością na rynku materiałów lub urządzeń wskazanych w dokumentacji projektowej lub specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót spowodowaną zaprzestaniem produkcji lub wycofaniem z rynku tych materiałów lub urządzeń; b. pojawieniem się na rynku materiałów lub urządzeń nowszej generacji pozwalających na zaoszczędzenie kosztów realizacji przedmiotu umowy lub kosztów eksploatacji wykonanego przedmiotu umowy; c. zaproponowania przez wykonawcę innego rozwiązania technologicznego wykonania zaprojektowanych robót pozwalającego na zaoszczędzenie kosztów eksploatacji wykonanego przedmiotu umowy, pod warunkiem akceptowania przedmiotowego rozwiązania przez projektanta, d. koniecznością zrealizowania projektu przy zastosowaniu innych rozwiązań technicznych/technologicznych niż wskazane w dokumentacji projektowej lub specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót, w sytuacji, gdyby zastosowanie przewidzianych rozwiązań groziło niewykonaniem lub wadliwym wykonaniem przedmiotu umowy. 10. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się wprowadzanie zmian w realizacji umowy: a. na wniosek Wykonawcy, za zgodą Zamawiającego, w trakcie prowadzenia robót, mogą być dokonywane zmiany technologii wykonania elementów robót. Dopuszcza się je tylko w przypadku, gdy proponowane przez Wykonawcę rozwiązanie jest równorzędne lub lepsze funkcjonalnie od tego, jakie przewiduje dokumentacja wykonania robót budowlanych. W tym przypadku Wykonawca przedstawia projekt zamienny zawierający opis proponowanych zmian wraz z rysunkami. Projekt taki wymaga akceptacji i zatwierdzenia do realizacji przez Zamawiającego. Koszty weryfikacji i sprawdzenia dokumentacji w takim przypadku obciążają Wykonawcę; b. w przypadku gdy z punktu widzenia Zamawiającego zachodzi potrzeba zmiany rozwiązań technicznych wynikających z umowy Zamawiający sporządza protokół konieczności, a następnie dostarcza dokumentację na te roboty wraz ze zleceniem ich wykonania; c. w przypadku jeśli wystąpi korzystna lub konieczna dla realizacji obiektu zmiana technologii realizacji zadania polegająca na zmianie sposobu wykonania zadania i wykonaniu robót zamiennych, których wykonanie nastąpi z zachowaniem norm, standardów i parametrów określonych w niniejszej umowie i SIWZ lub redukcji ilości robót; d. jeżeli wykonanie robót o których mowa powyżej będzie skutkować przedłużeniem terminu wykonania umowy, to Strony ustalą nowy termin realizacji umowy uwzględniając czas niezbędny na wprowadzenie zmian i wykonanie przedmiotowych robót. 11. Wystąpi potrzeba zmian na podstawie art. 23 pkt 1 ustawy Prawo budowlane zmiana w rozwiązaniach projektowych, jeżeli są one uzasadnione koniecznością zwiększenia bezpieczeństwa realizacji robót budowlanych lub usprawnienia procesu budowy. 12. Wystąpi potrzeba zmian na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 4 lit. a) ustawy Prawo budowlane uzgodniona możliwość wprowadzenia rozwiązań zamiennych (roboty zamienne) w stosunku do przewidzianych w projekcie, zgłoszonych przez kierownika budowy lub inspektora nadzoru inwestorskiego. 13. Gdy zmiany dokonane zostały podczas wykonywania robót i nie odstępują w sposób istotny od zatwierdzonego projektu lub warunków pozwolenia na budowę w ramach art. 36a ust. 5 ustawy Prawo budowlane i dokonane zostały zgodnie z zapisami art. 36a ust. 6 ustawy Prawo budowlane, spełniając wymogi art. 57 ust. 2 ustawy Prawo budowlane. 14. W razie zaistnienia zdarzeń niezależnych od stron, po dacie zawarcia Umowy, o charakterze działania siły wyższej, które uniemożliwiłyby terminowe wykonanie zobowiązań – strony zobowiązują się do wspólnego określenia nowego terminu realizacji przedmiotu umowy. 15. Warunki wprowadzenia zmian: 1) inicjowanie zmian - na wniosek Wykonawcy lub Zamawiającego 2) uzasadnienie zmian 3) zgoda obu stron. 16. Warunkiem zmiany terminu wykonania będzie zachowanie ciągłości bez zmiany wysokości; zabezpieczenia należytego wykonania umowy oraz polisy ubezpieczeniowej. § 20. 1. Sprawy sporne wynikłe z zawartej umowy rozstrzygane będą przez Sąd Powszechny, właściwy dla siedziby Zamawiającego. 2. Zmiany umowy mogą nastąpić jedynie w formie pisemnej pod rygorem nieważności. 3. W sprawach nieuregulowanych niniejszą umową znajdują zastosowanie przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych, Kodeksu Cywilnego oraz przepisu ustawy Prawo budowlane wraz z aktami wykonawczymi. 4. Strony ustalają, że adresami stron dla doręczeń są adresy wskazane w umowie, a wysłanie pisma poleconego pod taki adres ma pomiędzy stronami skutek doręczenia. Podany adres ma także skutek w postępowaniu spornym. 5. Umowa została sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron. 6. Umowa wchodzi w życie w dniu jej podpisania przez obie Strony. § 21. Integralną część niniejszej umowy stanowią: 1. Specyfikacja istotnych warunków zamówienia (SIWZ) wraz z załącznikami. 2. Projekt budowlany wraz z Przedmiarem robót. 3. Specyfikacja Techniczna Wykonania i Odbioru Robót. 4. Oferta Wykonawcy. WYKONAWCA: ZAMAWIAJĄCY:
Wymagania dotyczące zabezpieczenia należytego wykonania umowy:
1. Wykonawca przed podpisaniem umowy wniósł zabezpieczenie należytego wykonania przedmiotu umowy w wysokości 10% wartości umowy brutto tj. ................... zł (słownie:......................................................) Zabezpieczenie zostało wniesione w formie : ............................................................................. 2. Sprawy dotyczące zabezpieczenie należytego wykonania umowy zostały określone w § 17 SIWZ, która stanowi załącznik Nr 1. 3. W przypadku przekroczenia terminu realizacji przedmiotu zamówienia ponad określony w umowie, Wykonawca zobowiązuje się do odpowiedniego przedłużenia zabezpieczenia należytego wykonania umowy do dnia podpisania Protokołu Odbioru Robót. W przypadku, gdy Wykonawca nie przedłuży w/w zabezpieczenia Zamawiający ma prawo do odmowy podpisania Protokołu Odbioru Robót, do czasu uzupełnienia zabezpieczenia lub do odstąpienia od Umowy ze skutkiem natychmiastowym i powierzenia jej wykonania innemu Wykonawcy. 4. Zamawiający winien powiadomić Wykonawcę o wszelkich roszczeniach skierowanych do instytucji wystawiającej zabezpieczenie.
Informacje dodatkowe:
IV.5) ZMIANA UMOWY Przewiduje się istotne zmiany postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru wykonawcy: Tak Należy wskazać zakres, charakter zmian oraz warunki wprowadzenia zmian:
1. Zamawiający przewiduje możliwości zmian postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru Wykonawcy. 2. Zmiany umowy, w tym terminie jej realizacji będą mogły być wprowadzane w związku z zaistnieniem okoliczności, których wystąpienia Strony nie przewidywały w chwili zawierania Umowy. Wskazane okoliczności nie mogą być wywołane zarówno przez którąkolwiek ze Stron, ani nie mogą być przez Strony zawinione i muszą wywoływać ten skutek, iż (i) Umowa nie będzie mogła być wykonana wedle pierwotnej treści, w szczególności z uwagi na rażącą stratę grożącą Stronom bądź jednej ze Stron lub niemożność osiągnięcia celu umowy albo też (ii) wykonanie Umowy będzie istotnie utrudnione dla jednej bądź obu jej Stron. Okoliczności te odnosić się mogą w szczególności do: a) wystąpienia: nieprzewidzianych warunków atmosferycznych, jak powódź, nadmierne opady atmosferyczne, duży mróz i inne klęski naturalne. b) wystąpienia zmian stanu prawnego, w szczególności przepisów podatkowych i z zakresu ochrony środowiska, c) gwałtownej dekoniunktury, kryzysów finansowych w skali ponadpaństwowej, d) konieczności uwzględnienia wpływu ewentualnych prac zamiennych na realizację przedmiotu umowy. 3. W sytuacjach określonych w ust. 2 Strony, mając na uwadze poszanowanie wzajemnych interesów zasady równości Stron oraz ekwiwalentności świadczeń i przede wszystkim zgodny zamiar wykonania Przedmiotu umowy, określą w niezbędnym zakresie wpływ powyższych okoliczności na dotychczasowe prawa i obowiązki. 4. Niezależnie od postanowień ust. 2 i 3 Umowy Strony dopuszczają: a) możliwość zmiany osoby na stanowisko wskazane w pkt 6.2. ust. 3 ppkt 3.3 SIWZ – zmiana osób, przy pomocy których Wykonawca realizuje Przedmiot Umowy na inne legitymujące się co najmniej uprawnieniami i doświadczeniem jakie były niezbędne do wykazania spełnienia warunku udziału w postępowaniu w sprawie udzielenia zamówienia publicznego b) możliwość zmian redakcyjnych Umowy, c) zmian będących następstwem zmian danych zarówno Zamawiającego, jak i Wykonawcy ujawnionych w rejestrach publicznych, d) zmian korzystnych z punktu widzenia realizacji przedmiotu umowy, w szczególności przyspieszających realizację, obniżających koszt ponoszony przez Zamawiającego na utrzymanie lub użytkowanie przedmiotu umowy bądź zwiększających użyteczność przedmiotu umowy. 5. W takiej sytuacji, wprowadzone zostaną do umowy stosowne zmiany weryfikujące redakcyjne dotychczasowe brzmienie umowy bądź wskazujące nowe dane wynikające ze zmian w rejestrach publicznych albo też kierując się poszanowaniem wzajemnych interesów, zasadą równości Stron oraz ekwiwalentności świadczeń i przede wszystkim zgodnym zamiarem wykonania przedmiotu umowy, określą zmiany korzystne z punktu widzenia realizacji przedmiotu umowy. 6. Wszelkie zmiany wprowadzane do umowy dokonywane będą z poszanowaniem obowiązków wynikających z obowiązującego prawa, w tym w szczególności art. 140 ust. 3, art. 144 PZP oraz zasad ogólnych rządzących tą ustawą. 7. Zamawiający dopuszcza wprowadzenie zmian części Przedmiotu Umowy, które Wykonawca przewidział do realizacji za pomocą podwykonawców na inne części Przedmiotu Umowy, w tym również na części, których Wykonawca nie wskazał w złożonej przez siebie ofercie. 8. Dopuszcza się zmianę w zakresie treści dokumentów przedstawianych wzajemnie przez Strony w trakcie realizacji Umowy lub sposobu informowania o realizacji Umowy. Zmiana ta nie może spowodować braku informacji niezbędnych Zamawiającemu do prawidłowej realizacji Umowy. 9. Zmiany sposobu spełnienia świadczenia na skutek zmian technologicznych spowodowanych w szczególności następującymi okolicznościami; a. niedostępnością na rynku materiałów lub urządzeń wskazanych w dokumentacji projektowej lub specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót spowodowaną zaprzestaniem produkcji lub wycofaniem z rynku tych materiałów lub urządzeń; b. pojawieniem się na rynku materiałów lub urządzeń nowszej generacji pozwalających na zaoszczędzenie kosztów realizacji przedmiotu umowy lub kosztów eksploatacji wykonanego przedmiotu umowy; c. zaproponowania przez wykonawcę innego rozwiązania technologicznego wykonania zaprojektowanych robót pozwalającego na zaoszczędzenie kosztów eksploatacji wykonanego przedmiotu umowy, pod warunkiem akceptowania przedmiotowego rozwiązania przez projektanta, d. koniecznością zrealizowania projektu przy zastosowaniu innych rozwiązań technicznych/technologicznych niż wskazane w dokumentacji projektowej lub specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót, w sytuacji, gdyby zastosowanie przewidzianych rozwiązań groziło niewykonaniem lub wadliwym wykonaniem przedmiotu umowy. 10. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się wprowadzanie zmian w realizacji umowy: a. na wniosek Wykonawcy, za zgodą Zamawiającego, w trakcie prowadzenia robót, mogą być dokonywane zmiany technologii wykonania elementów robót. Dopuszcza się je tylko w przypadku, gdy proponowane przez Wykonawcę rozwiązanie jest równorzędne lub lepsze funkcjonalnie od tego, jakie przewiduje dokumentacja wykonania robót budowlanych. W tym przypadku Wykonawca przedstawia projekt zamienny zawierający opis proponowanych zmian wraz z rysunkami. Projekt taki wymaga akceptacji i zatwierdzenia do realizacji przez Zamawiającego. Koszty weryfikacji i sprawdzenia dokumentacji w takim przypadku obciążają Wykonawcę; b. w przypadku gdy z punktu widzenia Zamawiającego zachodzi potrzeba zmiany rozwiązań technicznych wynikających z umowy Zamawiający sporządza protokół konieczności, a następnie dostarcza dokumentację na te roboty wraz ze zleceniem ich wykonania; c. w przypadku jeśli wystąpi korzystna lub konieczna dla realizacji obiektu zmiana technologii realizacji zadania polegająca na zmianie sposobu wykonania zadania i wykonaniu robót zamiennych, których wykonanie nastąpi z zachowaniem norm, standardów i parametrów określonych w niniejszej umowie i SIWZ lub redukcji ilości robót; d. jeżeli wykonanie robót o których mowa powyżej będzie skutkować przedłużeniem terminu wykonania umowy, to Strony ustalą nowy termin realizacji umowy uwzględniając czas niezbędny na wprowadzenie zmian i wykonanie przedmiotowych robót. 11. Wystąpi potrzeba zmian na podstawie art. 23 pkt 1 ustawy Prawo budowlane zmiana w rozwiązaniach projektowych, jeżeli są one uzasadnione koniecznością zwiększenia bezpieczeństwa realizacji robót budowlanych lub usprawnienia procesu budowy. 12. Wystąpi potrzeba zmian na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 4 lit. a) ustawy Prawo budowlane uzgodniona możliwość wprowadzenia rozwiązań zamiennych (roboty zamienne) w stosunku do przewidzianych w projekcie, zgłoszonych przez kierownika budowy lub inspektora nadzoru inwestorskiego. 13. Gdy zmiany dokonane zostały podczas wykonywania robót i nie odstępują w sposób istotny od zatwierdzonego projektu lub warunków pozwolenia na budowę w ramach art. 36a ust. 5 ustawy Prawo budowlane i dokonane zostały zgodnie z zapisami art. 36a ust. 6 ustawy Prawo budowlane, spełniając wymogi art. 57 ust. 2 ustawy Prawo budowlane. 14. W razie zaistnienia zdarzeń niezależnych od stron, po dacie zawarcia Umowy, o charakterze działania siły wyższej, które uniemożliwiłyby terminowe wykonanie zobowiązań – strony zobowiązują się do wspólnego określenia nowego terminu realizacji przedmiotu umowy. 15. Warunki wprowadzenia zmian: 1) inicjowanie zmian - na wniosek Wykonawcy lub Zamawiającego 2) uzasadnienie zmian 3) zgoda obu stron. 16. Warunkiem zmiany terminu wykonania będzie zachowanie ciągłości bez zmiany wysokości; zabezpieczenia należytego wykonania umowy oraz polisy ubezpieczeniowej. IV.6) INFORMACJE ADMINISTRACYJNE IV.6.1) Sposób udostępniania informacji o charakterze poufnym (jeżeli dotyczy): Środki służące ochronie informacji o charakterze poufnym IV.6.2) Termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu: Data:
2017-09-11, godzina:
10:00,
Skrócenie terminu składania wniosków, ze względu na pilną potrzebę udzielenia zamówienia (przetarg nieograniczony, przetarg ograniczony, negocjacje z ogłoszeniem):
Nie Wskazać powody:
Język lub języki, w jakich mogą być sporządzane oferty lub wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu
>
polskim IV.6.3) Termin związania ofertą: do:
okres w dniach:
30 (od ostatecznego terminu składania ofert)
IV.6.4) Przewiduje się unieważnienie postępowania o udzielenie zamówienia, w przypadku nieprzyznania środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej oraz niepodlegających zwrotowi środków z pomocy udzielonej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), które miały być przeznaczone na sfinansowanie całości lub części zamówienia: Nie IV.6.5) Przewiduje się unieważnienie postępowania o udzielenie zamówienia, jeżeli środki służące sfinansowaniu zamówień na badania naukowe lub prace rozwojowe, które zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie całości lub części zamówienia, nie zostały mu przyznane Nie IV.6.6) Informacje dodatkowe: